مجله پیانو
وسایل نوزاد

وسایل نوزاد

در میان تمام کارهایی که در لیست شما، هنگام آماده شدن برای آمدن نوزاد وجود دارد، خرید وسایل نوزاد که بسیار ضروری هستند قرار دارد – در نهایت، شما در لحظه ای که کودک به دنیا می آید، تمام وسایل خود را می خواهید و آن ها را آماده کرده اید.

با نزدیک شدن به تولد نوزاد، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، و جمع آوری تمام آن وسایل ضروری برای نوزاد تازه متولد شده می تواند یک کار دلهره آور باشد. از این چک لیست نوزاد تازه متولد شده برای کشف آنچه در طول سه ماه اول زندگی با کودک خود نیاز دارید، به علاوه برخی چیزهای خوب دیگر که باید در نظر بگیرید، استفاده کنید.

لیست ما شامل اقلامی است که کودک شما در اتاق کودک به آن نیاز دارد، به علاوه لباس، غذا دادن، پوشک، و وسایل ضروری برای حمام کردن نوزاد، و وسایل مفید برای زمانی که بیرون هستید. هنگامی که این ملزومات را داشته باشید، برای روزی که می توانید نوزاد خود را به خانه بیاورید، آمادگی بیشتری خواهید داشت.

به این فکر می کنید که چگونه بفهمید کدام وسایل نوزاد را باید نادیده بگیرید و کدام وسایل ضروری کودک هستند که نمی توانید بدون آنها زندگی کنید؟ استرس نداشته باشید! برای یافتن لیست کاملی از چیزهایی که برای نوزاد جدید نیاز دارید، به خواندن ادامه دهید.

اقلام ضروری و ملزومات سیسمونی 

اقلام ضروری و ملزومات سیسمونی :

ملزومات و وسایل نوزاد در اتاق

برای بسیاری از والدین آینده، مهد کودک که همان اتاق کودک به حساب می آید به مهمترین مسئله تبدیل می شود! اگر از زمان چیدمان اتاق کودک خود لذت می برید اما مطمئن نیستید که همه موارد ضروری را دارید، از چک لیست مهد کودک ما برای لیست کاملی از چیزهایی که ممکن است برای آمدن کودکتان به آن نیاز داشته باشید استفاده کنید:

 • تخت خواب کودک:

وقتی نوبت به ملزومات نوزاد تازه متولد شده می رسد، گهواره در صدر چک لیست ما قرار دارد. کودک شما برای خوابیدن در آن به تختی ایمن نیاز دارد، زیرا در روزها و هفته های اولیه حداقل 16 ساعت در روز یا بیشتر چرت می زند!

تخت خواب ممکن است گران باشد، اما اگر سبکی را انتخاب کنید که به تخت کودک نوپا و سپس به تخت خواب تبدیل شود، می توانید سال ها از آن استفاده کنید. برخی از مدل ها حتی می توانند بعداً به یک تخت خواب با اندازه کامل تبدیل شوند! به این ترتیب، باید بدانید که تخت نوزادتان تمام استانداردهای ایمنی را دارد.

 • تشک تخت نوزاد:

یکی از مهمترین ملزومات نوزاد تازه متولد شده، تشک محکمی است که کاملاً متناسب با تختی است که خریداری کرده اید. این امن ترین سطح برای خواب است. ست خواب نوزاد باید راحت و نرم باشد تا ساعت ها بتواند در آن به خوابی خوش فرو برود.

 • ملافه یکی دیگر از وسایل نوزاد:

شما به ملافه زیادی نیاز نخواهید داشت – فقط یک روکش تشک ضد آب و چندین ملحفه نصب شده که کاملاً با تشک تختخواب شما مطابقت دارد. برهنه نگه داشتن تخت نوزاد (عاری از هر نوع تخت دیگر، از جمله پتو، ملحفه، بالش، و سپر و همچنین اسباب بازی) به کاهش خطر خفگی و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) کمک می کند.

وسایل اتاق نوزاد

 • نور شب:

شما از ما برای افزودن این نوزاد ضروری به چک لیست خود تشکر خواهید کرد! هنگامی که در نیمه های شب برای تغذیه به اتاق نوزاد می روید، نور شب یک نیاز واقعی نوزادان است.

این به شما امکان می دهد بدون روشن کردن چراغ های روشن ببینید کجا می روید و چه می کنید. همانطور که کوچولوی شما بزرگتر می شود، نور شب نیز ممکن است وقتی در نیمه شب از خواب بیدار می شود، اطمینان خاطر ایجاد کند.

 • کمد لباس:

شما به مکانی برای قرار دادن لباس نوزاد خود نیاز دارید، حتی اگر فقط وسایل ضروری را جمع آوری کرده باشید. در برخی موارد، کشوها یا قفسه‌هایی که به همراه میز تعویض ارائه می‌شوند ممکن است فضای کافی برای ذخیره‌سازی داشته باشند.

از طرف دیگر، می‌توانید از سبد لباس برای مرتب کردن لباس‌ها استفاده کنید. کمد لباس نیز گزینه های خوبی هستند.

 • گلایدر یا صندلی گهواره ای:

یک صندلی راحت در اتاق نوزاد مکان مناسبی برای شیردهی، داستان یا لالایی قبل از خواب و آخرین نوازش قبل از خواب است. ممکن است به کاهش اختلال در تغذیه شبانه برای کودک شما کمک کند و حرکت تکان دادن می تواند به آرامش شما و نوزادتان کمک کند.

 • پستانک:

نوزادان ممکن است بخواهند پستانک را بمکند تا خودشان را آرام کنند، بنابراین ممکن است این یک مورد ضروری برای شما باشد. به خاطر داشته باشید که پستانک ها راهی برای ناپدید شدن دارند، بنابراین ممکن است دوست داشته باشید که چند عدد در دست داشته باشید!

پستانک‌ها در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند – دستورالعمل‌های سازنده را دو بار بررسی کنید تا مطمئن شوید که پستانکی مناسب برای مرحله نوزادی است. البته که معایب و مزایای استفاده از پستانک نیز بسیار است که باید بدانید.

 • سبد اسباب بازی:

اگرچه سبد اسباب‌بازی احتمالاً فی نفسه ضروری نیست، نوزاد تازه متولد شده شما ممکن است تعدادی اسباب‌بازی به دست آورد، و داشتن مکانی برای قرار دادن آنها مفید است. اگر قفسه دارید، می توانید اسباب بازی ها را نیز در آنجا نگهداری کنید.

اسباب بازی های نوزاد

چک لیست نوزاد تازه متولد شده ما بدون اسباب بازی ها و وسایل کودک برای زمان بازی کامل نمی شود. در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای کودک خود بخرید یا در رجیستری خود برای زمان بازی قرار دهید:

تاب کودک:

تاب ها تکان می خورند یا می لرزند تا به آرام کردن کودک شما کمک کنند. بر خلاف جهنده، یک تاب معمولاً بدون اینکه نوزاد شما مجبور باشد با پاهای خود حرکت ایجاد کند، حرکت می کند.

در عوض، از تنظیم نوسان یا لرزش استفاده می کنید. به خاطر داشته باشید که تاب های کودک دارای حداقل و حداکثر وزن هستند، بنابراین مطمئن شوید که تاب های کودک را متناسب با سایز نوزاد خود انتخاب کنید.

تاب ها اغلب دارای اسباب بازی هایی هستند که بالای سرشان آویزان است و برخی حتی صدا می دهند یا موسیقی پخش می کنند.

 • حیاط بازی قابل حمل:

این می تواند برای نوزاد شما مکانی امن و محصور برای چرت زدن یا بازی فراهم کند، در حالی که شما کارهایی را در نزدیکی انجام می دهید. یک حیاط بازی قابل حمل عالی است زیرا می توانید آن را با توجه به اتاقی که در آن هستید در خانه خود جابجا کنید.

اسباب بازی های نوزاد

 • اسباب بازی مناسب نوزاد:

نوزادان تازه متولد شده و نوزادان بسیار کوچک هنوز از این تعداد اسباب بازی لذت نخواهند برد، به جز چیزهایی مانند جغجغه های ساده یا کتاب هایی با الگوهای کنتراست بالا.

اسباب‌بازی‌های نرمی که صدا تولید می‌کنند، اسباب‌بازی‌های روی هم، اسباب‌بازی‌های فشاری و جعبه‌های شلوغ با بسیاری از ویژگی‌های هیجان‌انگیز می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای کمک به سرگرمی و حمایت از رشد کودک بزرگ‌تر شما باشند.

مهم است که اطمینان حاصل شود که هیچ قسمت کوچکی وجود ندارد که می تواند خطر خفگی را ایجاد کند. اسباب بازی ها می توانند به مهارت های شناختی و رشد اولیه مغز کودک کمک بسیاری کنند.

 • تشک بازی:

تشک بازی کودک وسیله پیچیده‌ای نیست اما ممکن است انتخاب یک مدل از بین انبوه طرح‌های متنوع و جذاب موجود در بازار کار سختی باشد. برای انتخاب بهترین مدل تشک بازی، بهتر است با انواع مدل‌ها و مزایای هر یک آشنایی داشته باشید.

چک لیست تغذیه نوزاد

غذا دادن به کودک بخش اساسی والدین است و موارد زیادی در چک لیست نوزادان ما وجود دارد که می تواند به آرامتر شدن این روند کمک کند. برای زمان شیردهی نوزاد به موارد زیر توجه کنید:

 • پارچه آروغ:

این پارچه‌ها برای محافظت از لباس‌های شما در هنگام آروغ زدن کودک طراحی شده‌اند، اگر کمی (یا زیاد!) تف کند. شما همچنین می توانید از پتوی موجود برای این کار استفاده کنید، اما پارچه آروغ کوچکتر است و مدیریت آن راحت تر است.

 • بالش پرستاری:

برای راحتی بیشتر هم برای شما و هم برای فرزندتان، یکی از این بالش‌های، U شکل را در نظر بگیرید. این بالش های سفت به نوزاد شما اجازه می دهد تا جایی غیر از بازوهای شما استراحت کند، که می تواند مقداری از وزن بدن شما را نیز کاهش دهد.

 • پیشبند نوزاد:

پیش‌بندها مطمئناً یک مورد ضروری هستند، زیرا می‌توانند از لباس‌های کودک شما در برابر شیر، شیر خشک و آب‌ریزش محافظت کنند.

چک لیست تغذیه نوزاد

 • شیشه شیر:

چه قصد تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک را دارید، شیشه شیر برای نوزادان ضروری است. می توانید از بین گزینه های شیشه ای و پلاستیکی انتخاب کنید. برخی از انواع پلاستیکی دارای یک درپوش بطری هستند تا میزان هوایی را که نوزاد تازه متولد شده می بلعید کاهش دهد.

هنگام انتخاب بطری، شکل و اندازه نوک سینه را در نظر بگیرید. ممکن است لازم باشد چند نوک پستان مختلف را امتحان کنید قبل از اینکه نوک سینه مورد علاقه نوزادتان را پیدا کنید.

 • شیر دوش:

می‌توانید از یک پمپ دستی یا پمپ برقی یا باتری‌دار برای دوشیدن شیر مادر در صورت نیاز استفاده کنید، مثلاً اگر به محل کار خود بازمی‌گردید یا برای مدت طولانی‌تری از نوزادتان دور می‌شوید. برخی از مدل ها هر دو سینه را به طور همزمان پمپاژ می کنند.

 • بطری گرم کن:

گرم کردن ایمن شیر مادر یا شیر خشک ذخیره شده کودک می تواند مشکل باشد. گرمکن بطری می‌تواند واقعاً در زمان صرفه‌جویی کند و بنابراین برای کودک ضروری است، زیرا به گرم شدن یکنواخت شیر ​​کمک می‌کند.

 • برس بطری:

این به شما کمک می کند تا داخل بطری را کاملا تمیز کنید. برس بطری یکی از اقلام ضروری وسایل نوزاد محسوب می شود چرا که شیر به سرعت فاسد شده و باید شیشه شیر نوزاد را به خوبی پاکسازی کنید.

چک لیست پوشک یکی از اقلام ضروری وسایل نوزاد

برای تعویض پوشک زیاد آماده شوید! ممکن است جذاب ترین بخش فرزندپروری نباشد، اما یک روال ضروری برای کودک شما است.  در اینجا لیستی جامع از وسایلی که برای پوشک کردن کودک خود نیاز دارید (یا ممکن است دوست داشته باشید) آورده شده است:

 • میز تعویض پوشک نوزاد:

برای تعویض پوشک کوچولوی خود به فضای امنی نیاز دارید. میزهای تعویض لباس معمولاً دارای کشو یا قفسه هستند تا بتوانید بدون برداشتن دست از روی کودک به وسایلی مانند پوشک، دستمال مرطوب و لباس های تازه برسید.

فقط مطمئن شوید که این موارد در دسترس نوزاد شما نیست. برخی از میزهای تعویض دارای بند هستند که می توانید از آن برای ایمن کردن کودک خود و جلوگیری از سقوط در صورت غلتیدن غیرمنتظره استفاده کنید. حتی اگر بند را بسته اید، همیشه حداقل یک دست خود را روی سطحی بلند نگه دارید.

 • پد تعویض:

داشتن یک پد تعویض به کودک شما کمک می کند تا راحت باشد و میز تعویض لباس تمیز باشد. برخی از لک ها را می توان تمیز کرد، در حالی که برخی دیگر دارای روکش های قابل جابجایی هستند که می توانید با ماشین لباسشویی بشویید. اگر به دنبال راحتی هستید، این مطمئناً یک مورد ضروری کودک است!

چک لیست پوشک

 • پوشک نوزاد:

شما قطعا به پوشک نیاز خواهید داشت، و حتی به تعداد زیادی از آنها! نوزاد شما ممکن است حدود 70 پوشک در هفته استفاده کند. غیرممکن است که از قبل بدانید که نوزاد شما به چه اندازه پوشک نیاز دارد، بنابراین ارزش خرید بسته های کوچک با چند اندازه مختلف را دارد.

 • دستمال مرطوب:

به آرامی ناحیه پوشک نوزاد خود را با دستمال مرطوب تمیز کنید. برندی را انتخاب کنید که بدون بو و اسانس باشند تا پوست نوزاد شما آسیب نبیند چرا که بسیار حساس هستند.

 • کرم برای محل خارش پوشک:

این غیرمعمول نیست که نوزادان هر از گاهی دچار بثورات پوشک شوند. در مورد اینکه کدام کرم یا پماد بهتر است، از پزشک متخصص کودک خود بپرسید تا بهترین و بی خطرترین را به شما معرفی کند.

 • سطل پوشک:

اگرچه اختیاری است، اما سطل های پوشک در چک لیست نوزادان ما قرار گرفت، زیرا به محتوی بوی کثیف پوشک کمک می کند. سطل های پوشک زیادی در بازار وجود دارد، اما یک انتخاب کلیدی این است که آیا می خواهید سطل های معمولی سطل زباله کار کند یا سطل های مخصوص پوشک که سازنده آن را جداگانه بفروشد.

آسترهای ویژه در به دام انداختن بوها بهتر هستند اما در مجموع هزینه بیشتری خواهند داشت.

چک لیست لباس، یکی از ضروری ترین وسایل نوزاد

خرید لباس های کودک بسیار جذاب می باشد و سایز کوچک سرگرم کننده است. به خاطر داشته باشید که نوزادان تازه متولد شده از لباس‌های کوچک‌تر به سرعت رشد می‌کنند – گاهی اوقات در عرض چند روز – بنابراین ممکن است بخواهید سایز بزرگ‌تر هم بخرید.

علاوه بر زیبا بودن، لباس نوزاد یک آیتم ضروری برای چک لیست شما است. فراموش نکنید که لایه ها را اضافه کنید (مگر اینکه در آب و هوای گرم زندگی می کنید). معمولاً بهتر است نوزاد خود را یک لایه بیشتر از لباسی که خودتان می پوشید بپوشید.

موارد زیر مهمترین چیزهایی است که باید برای کمد لباس کودک خود بخرید:

 • پتو قنداق کن:

در چند هفته اول، ممکن است بخواهید نوزاد خود را قنداق کنید و یک پتوی مخصوص می تواند مفید باشد. از جمله مواردی که برای راحتی قنداق کردن نوزاد دارند، دارای بست قلاب و حلقه هستند. اگر چه می توانید از یک پتوی معمولی نیز استفاده کنید، اما این گزینه را پیش رو دارید.

 • لباس خواب کودک:

کودک شما بیشتر وقت خود را به چرت زدن می گذراند، بنابراین لباس خواب کودک، مطمئناً بخشی از ملزومات نوزاد است. هر نوع لباس خوابی که انتخاب می کنید، احتمالاً مدلی می خواهید که پاهای کودک شما را بپوشاند – برخی از لباس خواب ها مانند خواب و کیسه خواب هستند.

برخی از کیسه های خواب به نوزادان اجازه می دهد تا لباس خواب نیز زیر آن بپوشند.

 • زیر پیراهن و لباس های یک تکه:

برخی از مدل‌ها با ضربه زدن بین پاها بسته می‌شوند که دسترسی آسان برای تعویض پوشک را فراهم می‌کند. بسته به آب و هوا، اقلامی را با آستین کوتاه یا بلند انتخاب کنید و بین مواردی که پاهای نوزاد شما را کاملاً در معرض دید قرار می‌دهند یا گزینه‌های تمام بدن که پاها را می‌پوشانند، انتخاب کنید.

خرید لباس نوزادی می تواند گزینه های زیادی را پیش رویتان قرار دهد اما بهتر است کمی به صرفه خرید کنید چراکه کودک شما مدام رشد می کند.

چک لیست لباس نوزاد

 • تیشرت دخترانه و پسرانه:

در طول روز، اگر قصد دارید به نوزاد خود شلوار یا ساق شلوار بپوشانید، به تاپ هایی مانند تیشرت برای همراهی آنها نیاز دارید. خرید تاپ و شلوارک نوزادی می تواند در فصل های گرم گزینه ای خوب باشند.

تیشرت های دخترانه و پسرانه متنوعی در بازار موجود می باشند که با توجه به سلیقه می توانید انتخاب کنید رنگ لباس نوزاد می تواند بر روی سلامت روان او تاثیرگذار باشد در نتیجه لباس را با دیدی باز انتخاب کنید.

 • ساق یا شلوار کشدار:

چه یک والدین جدید باشید یا یک حرفه ای باتجربه، قدردان خواهید بود که شلوار راحت برای نوزاد شما چقدر ضروری است!

 • ژاکت یا پلیور:

برای گرم نگه داشتن کودکتان، هیچ چیز در این چک لیست نوزاد تازه متولد شده به اندازه ژاکت یا پلیور پسرانه و دخترانه مهم نیست. ژاکت‌ها و پلیورها راحت‌تر از لباس های بافتنی نوزاد در می‌آیند و در صورت نوسانات آب و هوا می‌توان آن‌ها را در جلو باز گذاشت.

 • جوراب یا پاپوش:

شما به تعداد زیادی جوراب و شاید چند پاپوش نیز نیاز دارید. نوزاد شما هنوز به کفش های واقعی نیاز ندارد – تا زمانی که شروع به راه رفتن در بیرون نکند، این کفش ها ضروری نیستند.

 • کلاه:

کلاه انواع مختلفی دارد. کلاه لبه دار به محافظت از کودک شما در برابر نور خورشید کمک می کند. کلاه بافتنی. اگر هنگام تولد نوزادتان سرد است، یکی از اینها را در دست داشته باشید تا مطمئن شوید سر او خوب و گرم است.

لباس های گرم نوزاد

 • کاپشن:

یکی دیگر از ضروریات هوای سرد که می خواهید داشته باشید یک  کاپشن گرم است! برخی از طرح ها حتی با دستکش متصل می شوند.

 • دستکش:

دستکش های کوچک زیبا برای ماه های سردتر عالی هستند.

لباس مجلسی و خاص این یک مورد اختیاری است، اما ما می‌خواستیم در صورت نیاز به چیزی برای تعطیلات یا مناسبت‌های خاص، آن را در چک لیست نوزادان خود نگه داریم. فقط به خاطر داشته باشید که کوچولوی شما به زودی از آنچه می پوشد بزرگتر می شود، بنابراین تا می توانید تعداد زیادی عکس بگیرید!

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *