مجله پیانو
معاینه چشم کودکان

اولین معاینه چشم کودکان در چه سنی انجام می‌شود؟

برای جلوگیری و تشخیص بیماری های چشمی، معاینه چشم کودکان بسیار حائز اهمیت است. اولین معاینه چشم در کودکان باید بین 6 تا 9 ماهگی انجام شود تا حرکات چشم و عضلات و هم ترازی آن مشخص شود. نحوه رشد چشم، مشکلات دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات توسط اپتومتریست انجام می شود. مراحل رشد نوزاد و سلامت نوزاد برای والدین باید بسیار حائز اهمیت باشد.

معاینه چشم کودکان

معاینه چشم کودکان

خیلی از والدین نگران سلامت چشم فرزندان خود هستند و به دنبال نشانه هایی هستند که به کمک آن ها می توان اختلالات چشمی کودکان را در آن دوران تشخیص داد. اما بعضی از والدین تصور می کنند تا زمانی که فرزندشان مشغول درس خواندن نباشد به این معاینات نیازی ندارد و این موضوع کاملا اشتباه است 10 درصد از کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند و 25 درصد از کودکانی که به مدرسه می روند به نوعی، با مشکلات چشمی مواجه هستند.
بینایی درست و خوب کودکان، کلید تکامل فیزیکی و موفقیت آنها در مدرسه و سلامت عمومی آنها است پس مشکلات چشمی در کودکان باید از سنین پایین مشخص شود تا قابل درمان باشد .

علائم مشکلات بینایی در کودکان

علائمی در کودکان رخ می دهد که نشانه ی مشکلات بینایی در آن ها است، این علائم را بشناسید و به آن ها توجه کنید.

  • حساسیت به نور و بستن یک چشم
  • خارش و آبریزش و قرمزی چشم ها
  • چشمی که به داخل یا بیرون آمده باشد
  • پلک زدن بیش از حد و لوچ بودن چشم
  • کودک اشیا را نزدیک به چشم خود نگاه می کند
  • کج نگه داشتن سر یا حالت غیر طبیعی
  • نبود تمرکز در چشم ها

معاینه چشم کودکان

داشتن هر گونه علائم ذکر شده یا مشابه این علائم باید هر چه سریع تر به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

اولین و بهترین زمان برای معاینه ی چشم کودک دلبندتان بین 6 تا 9 ماهگی است تا مطمئن شوید چشمات فرزندتان سالم است.
6 تا 12ماهگی: در این سن بچه ها جنب و جوش زیادی دارند و مهارت های چشمی، تشخیص فاصله ها و بررسی محیط اطراف خود را همزمان با دو چشم به دست می آورند. برای ایجاد و بالا بردن هماهنگی چشم، دست و پا، کودک را به زود راه رفتن تشویق نکنید. زیرا در این سن باید چهار دست و پا رفتن را بیاموزد، کشف کند و با محیط اطراف ارتباط برقرار کن و اسباب بازی های خود را لمس کند و ببیند.

1 تا 3 سالگی: بین یک تا سه سالگی کودک درک عمیق و هماهنگی بین چشم ها و دستان خود پیدا می کند. در این سن باید هماهنگی کاملی بیبن دو چشم کودک باشد تا بتواند همه چیز را به صورت کارآمد و موثر ببیند. بازی کردن و فعالیت برای ایجاد تقویت بینایی به کودک کمک می کند و در سن سه سالگی بسیاری از مهارت های بینایی که در طول زندگی و یادگیری او به کار می آید توسعه میابد.

سه سالگی کودک زمان دومین مراجعه ی او به چشم پزشکی است. همان طور که گفته شد کودک در این سن کاملا می تواند با دست خود لمس و با چشم خود همه چیز را به طور منطقی ارزیابی کند و ببیند پس بهترین سن برای معاینه چشم کودکان است.در این سن اپتومتریست می تواند به طور کامل بینایی کودک را ارزیابی کند و هر گونه بیماری احتمالی را تشخیص دهد و توسعه مهارت های بینایی بررسی می شود در این زمان مشکلات عضلات چشم مانند تنبلی و انحراف هم کاملا چک می شود.

سومین زمان مراجعه برای معاینه چشم کودکان قبل از ورود به مدرسه است در این معاینه اپتومتریست رشد مداوم بینایی را ارزیابی می کند و آمادگی چشم های کودک برای یادگیری در مدرسه را مورد بررسی قرار می دهند.

در سنجش چشم چه اختلالاتی مورد بررسی قرار می گیرد؟

در این معاینه چشم ها از نظر نیاز به عینک و ابتلا به بیماری هایی که ممکن است منجر به اختلال دید شوند مورد بررسی قرار می گیرد. مانند:

معاینه چشم کودکان

تنبلی چشم: زمانی رخ می دهد که چشم ها انحراف داشته باشند یا یکی از چشم ها به طور قابل ملاحظه ای با چشم دیگر متفاوت باشد. این مشکل اگر درمان نشده باشد می تواند روند تکامل در بینایی را مختل کند و سبب اختلال دائمی در بینایی شود و بهترین درمان برای این بیماری بستن چشم سالم در یک دوره زمانی مشخص است.

انحراف چشم: انحراف چشم یا همان لوچی در علم پزشکی به اسم استرابیسم معرفی می شود.در معاینات چشمی پزشک نحوه حرکت چشم ها را بررسی می کند تا هماهنگی آنها را در حرکت ببیند. انحراف سبب زمینه ای برای تنبلی چشم محسوب می شود.

عیوب انکساری: شامل دوربینی و نزدیک بینی و آستیگماتیسم چشم ها است که در اغلی موارد با عینک و لنز درمان می شود.

اختلالات تطابق: عدم تمرکز کامل بینایی در کودکان و کاهش در توانایی های تطابق (پیر چشمی) در سنین بالا متفاوت است.

اختلال در حرکات دو چشم: اگر چشمان کودک در هنگام حرکت هماهنگ نباشند ولی در حالت عادی هماهنگ به نظر بیایید عدم تعادل دید دو چشمی است که مشکلاتی از قبیل خستگی چشم و سر درد به همراه دارد.

معاینه چشم کودکان

علاوه بر موارد ذکر شده بیماری های چشمی دیگری هم وجود دارد که بسیار نادر است ولس نیاز به توجه ویژه ای دارند. مانند: آب مروارید و آب سیاه بدو تولد و تومورهای داخل چشمی مانند رتینوبلاستوم. به طور کلی تمام این بیماری ها در معاینات چشم پزشکی قابل تشخیص است و بهترین کار معاینه چشم کودکان در زمان های قید شده است.

در مقالات گذشته ی مجله‌ی پیانو استایل در مورد موضوع علت آبریزش بینی در کودکان و زمان شروع غذای کمکی کودک هم صحبت کرده ایم، والدین عزیز می توانند برای بالا بردن اطلاعات خود به مطالعه ی این مقالات بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *