مجله پیانو
معاینه چشم کودکان

اولین معاینه چشم کودکان| تست چشم کودک را در اولین فرصت انجام بده

برای جلوگیری و تشخیص بیماری های چشمی، معاینه چشم کودکان و تست چشم بسیار حائز اهمیت است. اولین معاینه چشم در کودکان باید بین 6 تا 9 ماهگی انجام شود تا حرکات چشم و عضلات و هم ترازی آن مشخص شود.

نحوه رشد چشم، مشکلات دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات توسط اپتومتریست انجام می شود. مراحل رشد نوزاد و سلامت نوزاد برای والدین باید بسیار حائز اهمیت باشد.

اگر قصد خرید لباس بچه گانه دخترانه و پسرانه را دارید سایت پیانو استایل دارای انواع مدل های لباس کودک می باشد که می توانید با بهترین قیمت و باکیفیت ترین جنس ها را خریداری کنید.

 

معاینه چشم کودکان

معاینه چشم کودکان

خیلی از والدین نگران سلامت چشم فرزندان خود هستند و به دنبال نشانه هایی هستند که به کمک آن ها می توان اختلالات چشمی کودکان را در آن دوران تشخیص داد. اما بعضی از والدین تصور می کنند تا زمانی که فرزندشان مشغول درس خواندن نباشد به این معاینات نیازی ندارد.

این موضوع کاملا اشتباه است 10 درصد از کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند و 25 درصد از کودکانی که به مدرسه می روند به نوعی، با مشکلات چشمی مواجه هستند.

بینایی درست و خوب کودکان، کلید تکامل فیزیکی و موفقیت آنها در مدرسه و سلامت عمومی آنها است پس مشکلات چشمی در کودکان باید از سنین پایین مشخص شود تا قابل درمان باشد.

علائم مشکلات بینایی در کودکان

علائمی در کودکان رخ می دهد که نشانه ی مشکلات بینایی در آن ها است، این علائم را بشناسید و به آن ها توجه کنید و در نهایت کودک را برای تست چشم به اولیت متخصص ارجاع دهید.

  • حساسیت به نور و بستن یک چشم
  • خارش و آبریزش و قرمزی چشم ها
  • چشمی که به داخل یا بیرون آمده باشد
  • پلک زدن بیش از حد و لوچ بودن چشم
  • کودک اشیا را نزدیک به چشم خود نگاه می کند
  • کج نگه داشتن سر یا حالت غیر طبیعی
  • نبود تمرکز در چشم ها

معاینه چشم کودکان

اولین و بهترین زمان برای معاینه ی چشم کودک دلبندتان بین 6 تا 9 ماهگی است تا مطمئن شوید چشمات فرزندتان سالم است.

تست چشم در 6 تا 12ماهگی: 

در این سن بچه ها جنب و جوش زیادی دارند و مهارت های چشمی، تشخیص فاصله ها و بررسی محیط اطراف خود را همزمان با دو چشم به دست می آورند. برای ایجاد و بالا بردن هماهنگی چشم، دست و پا، کودک را به زود راه رفتن تشویق نکنید.

زیرا در این سن باید چهار دست و پا رفتن را بیاموزد، کشف کند و با محیط اطراف ارتباط برقرار کن و اسباب بازی های خود را لمس کند و ببیند.

معاینه چشم کودکان در 1 تا 3 سالگی:

 بین یک تا سه سالگی کودک درک عمیق و هماهنگی بین چشم ها و دستان خود پیدا می کند. در این سن باید هماهنگی کاملی بیبن دو چشم کودک باشد تا بتواند همه چیز را به صورت کارآمد و موثر ببیند.

بازی کردن و فعالیت برای ایجاد تقویت بینایی به کودک کمک می کند و در سن سه سالگی بسیاری از مهارت های بینایی که در طول زندگی و یادگیری او به کار می آید توسعه میابد.

سه سالگی کودک زمان دومین مراجعه ی او به چشم پزشکی است.

همان طور که گفته شد کودک در این سن کاملا می تواند با دست خود لمس و با چشم خود همه چیز را به طور منطقی ارزیابی کند و ببیند پس بهترین سن برای معاینه چشم کودکان است.

در این سن اپتومتریست می تواند به طور کامل بینایی کودک را ارزیابی کند و هر گونه بیماری احتمالی را تشخیص دهد و توسعه مهارت های بینایی بررسی می شود در این زمان مشکلات عضلات چشم مانند تنبلی و انحراف هم کاملا چک می شود.

سومین زمان مراجعه برای معاینه چشم کودکان

قبل از ورود به مدرسه است در این معاینه اپتومتریست رشد مداوم بینایی را ارزیابی می کند و آمادگی چشم های کودک برای یادگیری در مدرسه را مورد بررسی قرار می دهند.

در سنجش چشم چه اختلالاتی مورد بررسی قرار می گیرد؟

در این معاینه چشم ها از نظر نیاز به عینک و ابتلا به بیماری هایی که ممکن است منجر به اختلال دید شوند مورد بررسی قرار می گیرد. مانند:

معاینه چشم کودکان

تنبلی چشم:

زمانی رخ می دهد که چشم ها انحراف داشته باشند یا یکی از چشم ها به طور قابل ملاحظه ای با چشم دیگر متفاوت باشد. این مشکل اگر درمان نشده باشد می تواند روند تکامل در بینایی را مختل کند و سبب اختلال دائمی در بینایی شود و بهترین درمان برای این بیماری بستن چشم سالم در یک دوره زمانی مشخص است.

انحراف چشم:

انحراف چشم یا همان لوچی در علم پزشکی به اسم استرابیسم معرفی می شود.در معاینات چشمی پزشک نحوه حرکت چشم ها را بررسی می کند تا هماهنگی آنها را در حرکت ببیند. انحراف سبب زمینه ای برای تنبلی چشم محسوب می شود.

عیوب انکساری:

شامل دوربینی و نزدیک بینی و آستیگماتیسم چشم ها است که در اغلب موارد با عینک و لنز درمان می شود.

اختلالات تطابق:

عدم تمرکز کامل بینایی در کودکان و کاهش در توانایی های تطابق (پیر چشمی) در سنین بالا متفاوت است.

اختلال در حرکات دو چشم:

اگر چشمان کودک در هنگام حرکت هماهنگ نباشند ولی در حالت عادی هماهنگ به نظر بیایید عدم تعادل دید دو چشمی است که مشکلاتی از قبیل خستگی چشم و سر درد به همراه دارد.

معاینه چشم کودکان

علاوه بر موارد ذکر شده بیماری های چشمی دیگری هم وجود دارد که بسیار نادر است ولی نیاز به توجه ویژه ای دارند. مانند: آب مروارید و آب سیاه بدو تولد و تومورهای داخل چشمی مانند رتینوبلاستوم. به طور کلی تمام این بیماری ها در معاینات چشم پزشکی قابل تشخیص است و بهترین کار معاینه چشم کودکان در زمان های قید شده است.

تست چشم در کودکان، یکی از مهمترین بررسی‌های پزشکی برای تشخیص مشکلات چشمی در این گروه سنی است. به دلیل اینکه کودکان قادر به بیان دقیق علائم و نشانه‌های مشکلات چشمی نیستند، این تست بسیار مهم است و باید به صورت منظم انجام شود. در ادامه، به بررسی انواع تست‌ چشم در کودکان و اهمیت انجام آن‌ها می‌پردازیم.

اهمیت تست چشم در کودکان

تست چشم در کودکان بسیار مهم است، زیرا مشکلات چشمی در کودکان ممکن است بدون دریافت درمان، باعث ایجاد مشکلاتی‌های جدی مانند کاهش بینایی، افت وزن، مشکلات رشدی، اختلال در یادگیری و تأثیرات روانی شود. اگر یک مشکل چشمی در کودک تشخیص داده شود، درمان به موقع می‌تواند بهبود بخشیده و از پیشرفت بیشتر مشکل جلوگیری کند.

انواع تست‌های چشم در کودکان

۱. تست اسکرینینگ چشم

این تست، یکی از مهمترین تست‌های چشم در کودکان است که به منظور تشخیص زودهنگام مشکلات چشمی انجام می‌شود. این تست شامل چندین بخش است که شامل اندازه‌گیری بینایی، تعقیب چشمی و آزمون عدد شناسی است. این تست به صورت ساده و غیر تهاجمی انجام می‌شود و معمولاً در پزشکی مدرسه یا مراکز پزشکی انجام می‌شود.

۲. تست برای بررسی حرکت چشم

این تست برای بررسی توانایی چشم در حرکت و تعقیب اشیا انجام می‌شود. در این تست، کودک باید چشم خود را در جهت اشیا مختلف حرکت دهد و پزشک بررسی می‌کند که چشم کودک به درستی حرکت می‌کند یا خیر.

۳. تست سنجش بینایی

این تست شامل بررسی بینایی کودک با استفاده از نوار چشمی ونمایش عکس‌های مختلف است. در این تست، کودک باید تصاویری از اشیا و شکل‌های مختلف را تشخیص دهد و پزشک بررسی می‌کند که آیا کودک با درستی می‌تواند شکل‌ها و اشیا را تشخیص دهد یا خیر. این تست معمولاً در مطب پزشک چشم پزشکان صورت می‌گیرد.

۴. تست برای بررسی مشکلات وسعت دید

این تست به منظور بررسی وسعت دید کودک انجام می‌شود. در این تست، کودک باید یک نقطه را در مرکز یک صفحه ببیند و پزشک بررسی می‌کند که آیا کودک با درستی می‌تواند از مرکز صفحه دور شده و نقطه را هنوز هم مشاهده کند یا خیر.

۵. تست برای بررسی دید پردازشی

این تست برای بررسی توانایی کودک در پردازش اطلاعات بینایی است. در این تست، کودک باید شکل‌ها و الگوهای مختلف را شناسایی کند و پزشک بررسی می‌کند که آیا کودک با درستی می‌تواند شکل‌ها و الگوها را شناسایی کند یا خیر.

نتیجه‌گیری

تست چشم در کودکان بسیار مهم است و باید به صورت منظم انجام شود. اگر مشکل چشمی در کودک تشخیص داده شود، درمان به موقع می‌تواند بهبود بخشیده واز پیشرفت بیشتر مشکل جلوگیری کند.

تست‌های مختلف چشم در کودکان شامل اسکرینینگ چشم، بررسی حرکت چشم، سنجش بینایی، بررسی مشکلات وسعت دید و دید پردازشی است. این تست‌ها به منظور تشخیص مشکلات چشمی در کودکان انجام می‌شوند و باید به صورت منظم در طول رشد و توسعه کودکان انجام شوند.

با توجه به اهمیت این تست‌ها، پدران و مادران باید به صورت منظم کودکان خود را برای بررسی چشم به پزشک چشم پزشکی ببرند تا در صورت وجود هرگونه مشکل چشمی، به موقعیت رسیدگی شود و از پیشرفت بیشتر مشکل جلوگیری شود.

در مقالات گذشته ی مجله‌ی پیانو استایل در مورد موضوع علت آبریزش بینی در کودکان و زمان شروع غذای کمکی کودک هم صحبت کرده ایم، والدین عزیز می توانند برای بالا بردن اطلاعات خود به مطالعه ی این مقالات بپردازند.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *