مجله پیانو
آبریزش بینی در کودکان

علت آبریزش بینی در کودکان

آبریزش بینی در تمامی سنین و برای همگان رخ می دهد اما دلیل این اتفاق فقط سرماخوردگی نیست و دلایل زیادی وجود دارد. زمانی که کودکی آبریزش بینی دارد، والدین به سرعت نگران این میشوند که کودک دچار سرماخوردگی شده است. ما در این مقاله دلایل آبریزش بینی در کودکان را مطرح میکنیم تا با شناخت کافی با این اتفاق برخورد شود.

دلایل آبریزش بینی در کودکان

آبریزش بینی دلایل متفاوتی دارد، مانند: سرماخوردگی، آلرژی، گریه کردن و یا عفونت سینوس ها و…

آبریزش بینی در کودکان

 • آلرژی:

حدود نیمی از کودکان دچار آلرژی و آبریزش بینی هستند و حساسیت در کودکان زیر 3 سال نمایان نمی شود. آلرژی دلایل مختلفی دارد مانند: تغییر فصل، حساسیت به انواع ادویجات و یا غذاهای خاص (که باعث دل درد و تهوع می شود) و…
آلرژی علائم گوناگونی دارد مانند: قرمز شدن و سوزش و آبریزش چشم، متورم شدن و خارش پوست، تنگی نفس،عطسه و سرفه و بهم ریختگی خواب کودک و …
تقریبا میشه گفت آلرژی ارثی است و بیشتر کودکانی به آن دچار می شوند که عضوی از خانواده ی آن ها هم به آن دچار است. با بالا رفتن و طولانی شدن آن امکان دارد کودک دچار گلو درد و سر درد هم شود و در خواب کودک تاثیر زیادی دارد و باعث مختل شدن خواب او می شود.

شایع ترین آلرژی در کودکان و نوزادن، آبریزش بینی و حساسیت های غذایی است که حدود 6 درصد کودکان به غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی، آجیل و لبنیات و … حساسیت دارند. بهتر است بدانید این آلرژی یه مرور و با رشد کودک کاهش یافته و از بین خواهد رفت ولی در زمان بروز این مشکل بهتر است به پزشک مراجعه فرمایید زیرا بیشتر کودکان نمی توانند مشکل خود را مطرح کنند و این باعث تنگی نفس در آنها می شود و این موضوع خطرناک است و بیشتر پزشکان برای رفع این بیماری انتی هیستامین را تجویز می کنند.

آلرژی چه زمانی رخ میدهد؟ زمانی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه عوامل بی ضرر در محیط را به عنوان عوامل خطرناک شناسایی می کند مثل: گرد گل ها یا عطر و …

آبریزش بینی در کودکان

 • سرماخوردگی:

سرماخوردگی نشانه های مختلفی دارد. زمانی که ویروسی وارد بدن می شوند لایه ی مخاطی گلو و بینی محل مناسبی برای ویروس ها است و باعث شروع فعالیت دستگاه ایمنی بدن می‌شوند و کودک در اولین روز سرماخوردگی دچار خارش خفیف گلو و آبریزش بینی و بی اشتها می شود که یکی از دلایل کاهش وزن در کودکان است. هوای خشک چه در خانه و چه در بیرون از خانه مقاومت بدن در برابر این ویروس را کم می کند. بر خلاف تصور، سرماخوردگی یک ویروس است و هیچ گونه ربطی به سرما ندارد و این ویروس در روزهای 1 تا 4 بسیار واگیردار است. سرماخوردگی بین 2 تا 3 روز در بدن مشخص می شود و تا 7 روز طول درمان دارد. این ویروس از راه تنفس و یا ذرات ریز بعد از سرفه و یا عطسه ی فرد در هوا به بدن فرد دیگری منتقل خواهد شد و این ذرات تا 3 متر در محیط اطراف پخش می شوند.

آبریزش بینی در کودکان

 • سینوزیت:

اگر کودک دچار آبریزش بینی و سرماخوردگی باشد و طی 7 روز به جای بهتر شدن، بدتر می شود و گرفتگی بینی او از بین نمی رود کودک دچار سینوزیت است که به معناب التهاب سینوزیت ها است.سرماخوردگی تنها دلیل برای عفونت سینوس ها نیست بلکه آلرژی تنفسی هم در کودکان زمینه ساز عفونت سینوسی هستند.
حفره های خالی در جمجمه ی انسان را سینوس می نامند. در شرایط سلامت تنها هوا در سینوس ها جریان دارد.
پیشانی، بینی و بالای گونه ها و حتی زیر چشمها مهمترین سینوس ها در جمجمه ی انسان است. اگر چه در سینوس های سالم هم مخاط وجود دارد ولی ویروس و باکتری یا عوامل خارجی در سینوس سالم وجود ندارد.

8 راه درمان سریع آبریزش بینی در کودکان

 1. شست و شو با آب نمک: این کار باعث می شود مخاط های به وجود آمده در بینی کامل از بین بروند و به عمل تخلیه بینی هم کمک شایانی می کند و راه تنفسی را نیز باز خواهد کرد.
 2.  مرطوب کردن هوای خانه و بخار: هوای خانه را مرطوب نگه دارید. بخار باعث می شود راه تنفسی و آبریزش بینی در کودکان و حتی بزرگسالان کاهش یابد.
 3. روغن اوکالیپتوس: این روغن به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند و باعث تخلیه بهتر مخاط بینی می شود و راه تنفسی را باز می کند.
 4. فین کردن: از کودک خود بخواهید حتما مخاط بینی خود را خارج کند و به صورت مدام این کار را تکرار کند
 5. استفاده زیاد مایعات: مایعات گرم کمک بزرگی به روان تر شدن مخاط بینی می کند و باعث می شود راحتر آن را خارج کنید مانند: آب و شیر ورم و سوپ …
 6. حمام آب گرم: آب گرم  و بخار باعث روان شدن آبریزش بینی در کودکان می شود و راحت تر می توانند مخاط را خارج کنند.
 7. عسل درمانی: عسل ماده خوراکی بسیار قوی که برای کودکان بالای 2 سال باید استفاده شود و زیر دو سال برای کودکان ماده ی خوراکی مضر محسوب می شود زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری هایی در بدن شود که موجب بوتولیسم می شود. خوردن روزانه مخلوط یک تا دو قاشق عسل به همراه آبگرم، به آبریزش بینی در کودکان و رفع گلو درد کمک میکند.
 8. بابونه برای آبریزش بینی در کودکان و آلرژی: برای کودکان بالای یک سال، بخور گیاه بابونه می تواند به گلو درد و آبریزش بینی آن ها کمک کند زیرا این گیاه کمک میکند تا سیستم ایمنی بدن بالا رفته و مانند آنتی هیستامین عمل می کند.

آبریزش بینی در کودکان

و در آخر بهتر است هنگام خوابیدن کودک سر او را بالا قرار دهید تا مخاط بینی باعث بسته شدن راه تنفسی او نشوند و این مخاط راحت تر خارج شوند.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *