مجله پیانو
تقویت تمرکز کودکان

8 بازی برای تقویت تمرکز کودکان و بالا رفتن هوش

یکی از راه های بسیار مهم برای تقویت تمرکز کودکان که به بالا رفتن هوش آن ها نیز کمک بسزایی می کند بازی کردن می باشد. بازی کردن با ابزارهای مختلف، سن و سال نمی شناسد و چه بزرگسالان و چه کودکان نیاز بالایی به بازی کردن دارندو بازی نه تنها راهی سرگرم کننده برای کودکان محسوب می شود بلکه مهمترین راه برای برقراری ارتباط کودک با اطرافیان و شناخت پیرامون خود می باشد.

بهترین کار این است که والدین خود را در بازی کردن کودکان سهیم کنند اگر اینگونه نیستید حداقل در بازی کردن او دخالتی نداشته باشید و اجازه دهید به صورتی که علاقه دارد بازی کند. بازی های فکری و حرکتی برای کودکان نیازی ضروری و مهم می باشدو اگر کودک شما علاقه ای به بازی های فکری ندارد باید او را همراهی کنید این کار را با هیجان و انگیزه انجام دهید تا کودک به اینگونه بازی ها علاقه مند شود و از انجام آن ها لذت ببرد چرا که بازی های فکری به تقویت تمرکز کودکان کمک بالایی می کند.

انواع بازی برای افزایش و تقویت تمرکز کودکان

بهتر است بدانید یادگیری تنها به درس، مدرسه، کتاب خواندن کودک، انجام تکالیف و … محدود نمی شود. انجام بیش از حد این کارها می تواند کودک را خسته و از یادگیری و درس دور کند. در واقع یکی از بهترین راه ها برای تقویت تمرکز کودکان و یادگیری آن ها انجام فعالیت های گروهی و بازی ها می باشند.

لذت بخش تر از بازی ها برای کودکان انجام دادن آن ها در کنار خانواده و والدین می باشد اما سعی نکنید با بازی کردن باعث استرس در کودکان شوید سعی کنید این کار را با لذت انجام دهید. بازی ها نه تنها به بالا رفتن هوش کودک کمک می کنند بلکه به مهارت کلامی، حرکتی، ارتباط گیری، تمرکز و … کودک کمک بسیار بالایی می کند همچنین باعث رشد خلاقیت کودک می شود.

ساخت بازی پازل

  • ساخت بازی پازل:

یکی از سرگرم کننده ترین بازی ها از قدیم تا به امروز پازل ها می باشند که در شکل های مختلفی در بازار موجود می باشند و بسیاری از آن ها کمک به یادگیری و تقویت تمرکز کودکان برای جایگزین کردن و مرتب کردن پازل می کنند. هرگز بازی پازل را فراموش نکنید این بازی کمک بالایی به هماهنگی چشم ها و دست ها می کند همچنین راهی است برای بالا رفتن هوش کودک که در نهایت با ساخت و تکمیل آن کودک حس عرت نفس و اعتماد به نفس بالایی می کند.

بازی لگو

  • بازی لگو:

هر نوع بازی ساختنی می تواند به کودک یاد دهد که با توجه به پیرامون و اطراف خود می تواند هر چیزی را خلق کند. لگوها در رنگ ها و سایزهای مختلفی موجود می باشند که کودک می تواند با خلاقیت و تخیل ذهنی خود آن ها را روی هم قرار داده و شکل های مختلفی را ایجاد کند که این موضوع می تواند به تحرک ذهن کمک کند و راهی برای رشد خلاقیت ذهنی باشد.

نقش بازی کردن

  • نقش بازی کردن:

این موضوع که کودک می تواند خود را جایگزین با هر شغل و یا فردی می کند می تواند به او کمک کند تا هم شناخت کاملی به آنچه نیاز دارد پیدا کند و هم از لحاظ روحی و اخلاقی در برخورد با جامعه مفیدتر عمل کند. دکتر، معلم، مادر، پدر، پلیس، خلبان و … گزینه هایی هستند که اصولا کودکان علاقه دارند خود را جای آن ها بگذارند که این بازی ها می تواند به قوه تخیل کودک و رشد و تقویت تمرکز کودکان و هوش بالای آن ها کمک بسزایی کند.

بازی قایم موشک

  • بازی قایم موشک:

این بازی یکی از بازی های بسیار قدیمی می باشد که همچنان توسط کودکان و یا حتی بزرگسالان نیز انجام می شود این بازی یعنی قایم شدن و پیدا شدن توسط دیگری. این بازی را با کودک خود تجربه کنید در این بازی می توانید شما قایم شوید تا کودک با تمرکز کردن و فکر کردن بتواند شما را پیدا کند و یا برعکس آن را انجام دهید تا کودک بتواند جایی مناسب را برای پنهان شدن بیابد این بازی کمک بالایی به مهارت حل مسئله می کند و اینگونه کودک می تواند با دقت بالایی به محیط اطراف خود توجه کند.

بازی های ورزشی

  • بازی های ورزشی:

دویدن و پریدن، نوعی ورزش برای کودکان محسوب می شوند. ورزش کردن نوعی بازی برای او است که به بالا رفتن مهارت های حرکتی، دیداری و توسعه مهارت های اجتماعی او کمک بسزایی می کند. دوچرخه سواری، لی لی، طناب بازی، بالا بلندی، فوتبال، وسطی، والیبال و …. بازی هایی هستند که هم برای سلامت کودک بسیار مفید می باشند و هم کمک به رشد کودک می کنند همچنین برای انجام آن ها نیاز به فکر کردن دارد که همین موضوع کمک بالایی به تقویت تمرکز کودکان می کند.

بازیهای ارتباطی و کشف خلاقیت

  • بازیهای ارتباطی و کشف خلاقیت ها:

بازیهایی هستند که باعث پیشرفت کودک در مهارت های مختلف می شود و کمک می کنند تا استعدادهای کودک را به خوبی شناسایی کنید زیرا با آن ها می توانند استعداد درونی خود را نشان دهند و تمایلات خود را در بازی ها پیدا کنند. مانند:

نقاشی کشیدننقاشی کمک می کند تا کودک خلاقیت های ذهنی خود را روی برگه بیان کند. هماهنگی میان دست، چشم، انگشتان و وجود رنگ های مختلف به بالا رفتن و انرژی گرفتن روحیه کودک کمک بالایی می کند.

رقصیدن: این نوع بازی نوعی ورزش هم محسوب می شود که برای روحیه و دریافت انرژی مثبت کودکان بسیار موثر می باشد. رقص توانایی و هماهنگی میان اعضای بدن و ذهن می باشد. این مهارت کمک بالایی به افزایش اعتماد به نفس کودک و تقویت تمرکز کودکان می کند.

آواز خواندن: یکی از نکات مثبتی که می توان در آواز خواندن به آن اشاره کرد حفظ آهنگ ها می باشد این کار بسیار عالی برای تقویت مغز و ذهن می باشد همچنین کمک بسیاری به بالا رفتن اعتماد به نفس کودک و رشد نقاط مثبت در ذهن است.

بازی های فکری

  • انواع بازی های فکری:

منچ، قلعه جنگی، شطرنج، مار پله و … بازی هایی هستند که باعث تقویت حل مسئله در کودک می شوند او باید تصمیم گیری کند تا بتواند به خوبی بازی را انجام دهد. این بازی ها گروهی می باشند که کمک بالایی به تقویت روابط اجتماعی می کنند. اینگونه بازی ها به تقویت تمرکز کودکان بسیار کمک می کنند.

لمس کردن و حدس اشیاء

  • لمس کردن و حدس اشیاء:

جسم های مختلف را انتخاب کنید و چشم های کودک را ببنید و اجازه دهید با لمس آن ها حدس بزند که به چه چیزی دست زده و آن را بشناسد. این نوع بازی می تواند به تقویت تمرکز کودکان کمک بالایی کند چرا که باید آن ها را لمس کند و با تمرکز حدس بزند که چه وسیله ای است. می توانید برای این بازی از اسباب بازی های او و یا انواع میوه و اشیاع خانه استفاده کنید.

نیازهای یک کودک تنها به خرید لباس بچه گانه و تغذیه نمی باشد بلکه نیازهایی دارد که می تواند به رشد خلاقیت و آرامش روان آن ها کمک بالایی کند در نتیجه بهتر است والدین آن ها را به خوبی بشناسند تا بتوانند کودکی با استعداد و باهوش را تربیت کنند بنابراین برای کودک خود وقت کافی بگذارید و با او صحبت های مختلفی داشته باشید مطمئنن لذت بسیاری خواهید برد.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *