مجله پیانو
افزایش اشتهای کودکان

3 روش برای افزایش اشتهای کودکان

افزایش اشتهای کودکان یکی از چالش هایی است که این روزها اکثر والدین با آن رو به رو هستند و تغییر آن می تواند کاری مشکل باشد به خصوص کودکانی که میل به خوردن اکثر غذاها ندارند و برای هر غذایی که شما آماده می کنید ایرادی پیدا می کنند که از خوردن آن امتناع کنند.

یکی از مشکلاتی که امروزه اکثر والدین با آن دست و پنجه نرم می کنند مشکلات غذا خوردن فرزندشان است. این روزها شاهد این موضوع هستیم که اکثر کودکان در غذا خوردن مقاومت می کنند و تمایلی به خوردن غذاهای مقوی نشان نمی دهد. اما راه هایی برای افزایش اشتهای کودک وجود دارد که بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا این روش ها را بیاموزید.

راه هایی برای افزایش اشتهای کودکان

غذا نخوردن کودکان عوارض بسیار زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن کودک می باشد در نتیجه کودک به سرعت مریض می شود و امکان اینکه بیماری های مختلف و سختی سراغ او بیایند زیاد است.

بنابراین والدین باید از هر راهی وارد شوند تا کودک را با غذاهای جذاب آشنا کنند و هر قدمی برای افزایش اشتهای کودکان بردارند تا آن ها را جذب خوردن غذا کنند.

راه های پیشگیری از بی اشتهایی

راه های پیشگیری از بی اشتهایی و افزایش اشتهای کودکان

دلایل بی اشتهایی کودکان بسیار پیچیده می باشد مخصوصا زمانی که کودک ربان گفتن مشکل را نداشته باشد در نتیجه پیشگیری و درمان آن کمی دشوار می شود. با این حال یکی از مشکلاتی که می توان آن را بیان کرد، عادات غذایی خانواده می باشد که موثرترین رفتارهای خانواده که می توانند باعث افزایش اشتهای کودکان شوند:

 • از خوردن و آشامیدن مواد غذایی مضر، جلوی کودک جدا خودداری کنید.
 • کل خانواده را برای خوردن غذاهای مفید تشویق کنید.
 • از فواید غذاهایی همچون ماهی، گوشت، مرغ، سبزیجات، میگو و…. اطلاعاتی در اختیار کودک بگذارید و او را تشویق به خوردن آن ها کنید.
 • همه ی خانواده دور یک میز غذا میل کنید.
 • از دادن تنقلات و یا نوشیدنی هایی که حجم معده کودک را بگیرند قبل از غذا خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان از اندام کودک انتقاد نکنید. مثلا اینکه تو چاق هستی و یا خیلی لاغر هستی
 • اگر تصمیم دارید رژیم غذایی خاصی داشته باشید آن را جلوی کودک بیان نکنید و تنها از خواص غذاهایی که می خورید برای او بگویید اینکه لازم است برای قوی شدن آن ها را استفاده کنید.
 • هیچ زمانی از اندام خود و یا دیگران در مقابل کودک ایراد نگیرید. این کار باعث می شود کودک احساس ترس از قضاوت شدن را داشته باشد.

روش های رفتاری برای افزایش اشتها در کودک

راه هایی برای افزایش اشتهای کودکان

نخصصان تغذیه طبق تحقیقاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که افزایش اشتهای کودکان بسته به شرایط جسمی و روانی آنها نیز دارد اما در واقع سه روش وجود دارد که می توانید آن ها را امتخان کنید و زمان و صبر کافی برای جواب گرفتن به خود و فرزندتان بدهید تا این بیماری بی اشتهایی درمان شود:

 • تغییر روش های رفتاری:

مهمترین بخشی که کمک بسیاری برای افزایش اشتهای کودکان می کند تغییر رفتارهای خانواده می باشد در نتیجه بهتر است از خودتان شروع کنید اگر عادت غذایی بدی دارید آن را ترک کنید و مقابل کودک آن را بیان نکنید و راه های دیگر که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 1. به هنگام آشپزی کردن از کودک در خواست کمک کنید و با او آشپزی کنید این کار برای او مانند بازی می ماند و در انتها لذت می برد که نتیجه ی کار خودش را میل کند.
 2. دیزاین بشقاب غذا می توانند او را وسوسه کند بابراین برای افزایش اشتهای کودکان این راه را امتحان کنید.
 3. فضای غذاخوردن را دوستانه کنید و در کنار خانواده غذا میل کنید این که کودک به تنهایی غذا بخورد کمی برایش سخت است و سعی می کند از خوردن امتناع کند.
 4. برای غذا خوردن کودکان را مجبور نکنید. لجبازی کودکان یکی از خصوصیات بارز آن ها می باشد و اینکه شما او را مجبور به غذا خوردن کنید او بیشتر عقب نشینی می کند.
 5. سعی نکنید بشقاب غذای او را در حجم زیادی آماده کنید بلکه می توانید به تدریج این کار را انجام دهید و هر وعده ی غذایی چیزی به آن اضافه کنید به طور کل سعی کنید رفته رفته او را با طعم ها آشنا کنید.

روش های روان درمانی برای افزایش اشتهای کودکان

 • به کارگیری روش های روان درمانی:

یکی دیگر از راه هایی که می تواند کمک به افزایش اشتهای کودکان کند رفتار شما با کودک می باشد. اینکه سعی نکنید در هر وعده، غذایی جدید را برای او آماده کنید بهتر است تلاش کنید او را با سبک زندگی سالم آشنا کنید. بازی کردن می تواند یکی از روش ها باشد در این بازی ها می توانید نکات آموزنده ای را به کودک خود بیاموزید.

 1. عادت ها و رفتارهای حاکم بر یک خانواده باعث می شود که نحوه تفکر او نسبت به پیرامونش را شکل دهد در نتیجه او را با زندگی سالم، غذاهای مفید و مقوی آشنا کنید.
 2. در اینجا باید به کودک آموزش دهید تا بیشتر از ظاهر به توانایی های خود فکر کند و آن ها را به درستی بشناسد مثلا می توانید در مهارت نقاشی به او کمک کنید تا آن را پروش دهد به طور کل با او رفیق و دوست باشید و از او خمایت کنید.
 3. به کودک خود آموزش دهید تا در اجتماع فرد مفیدی باشد در نتیجه اعتماد به نفس او را افزایش دهید.

استفاده از داروها برای افزایش اشتهای کودکان

 • استفاده از داروها برای افزایش اشتهای کودکان:

بسیاری از والدین برای رفع بی اشتهایی و افزایش اشتهای کودکان به سراغ داروها می روند. این روش بی خطر و بی ضرر می باشد اکثر این داروها از مواد طبیعی تولید می شوند و بیشتر آن ها کمک به افزایش اشتهای کودکان می کنند زیرا دارای ویتامین های مغذی و مورد نیاز بدن کودک می باشند. مانند:

 1. شربت باریج ویژگی های بسیاری دارد که به کمک آن اشتهای کودک را افزایش می دهند مانند: کمک به تسویه خون، میزان ترشح صفرا را کنترول می کند، دارای مواد معندی و ویتامین های مفید است، دارای مواد طبیعی همچون، انار، نعناع، عسل و … می باشد.
 2. شربت ویتامکس که یکی از بهترین داروها برای افزایش اشتهای کودکان می باشد این دارو برای کودکان بالای 2 سال تجویز می شود و ویژگی های بسیاری دارد. مانند: ویتامین های گروه ب، افزایش جذب ویتامین ها را بالا برده، حاوی ترکیبات سیپروهپتادین می باشد.
 3. شربت راسیپ که برای کودکان 1 سال به بالا تجویز می شود به رفع سوء تغذیه و رشد کودک کمک بالایی می کند پس از استفاده ده روز از این دارو اثرات آن را خواهید دید. این دارو ویژگی های زیادی دارد مانند: آلرژی زا نیست، ویتامین های گروه ب را دارد، کمک به رفع نفخ و دل درد،حاوی ترکیبات سیپروهپتادین می باشد.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *