مجله پیانو
خلاقیت کودک

10 روش پرورش خلاقیت کودک

هر چه کمک به پیشرفت و پرورش خلاقیت کودک کنید باعث می شوید تا کودک از پس مشکلات و چالش های روزانه و زندگی خود راحت تر بر بیایید چرا که می تواند بهترین راه را برای حل آن ها انتخاب کند. کودکانی که خلاقیت بالایی دارند می توانند به کمک هوش بالا راه هایی را انتخاب کنند که چالش های زندگی را به راحتی از میان بردارند و با تمام مشکلات به راحتی مبارزه می کنند.

بسیاری از والدین تصور می کنند خلاقیت استعدادی ذاتی در کودک می باشد اما بهتر است بدانید خلاقیت را می توانید به کودک خود آموزش دهید به طور کل مهارتی یادگرفتنی می باشد. خلاقیت کودک می تواند فواید بسیاری برای کودک داشته باشد مانند: رشد ذهنی، ابراز احساسات، سلامت جسمانی و روانی، فعالیت های بالا و چشمگیر و…

زمانی که فرزند شما یک فعالیت خارق العاده دارد و یا توانسته از پس چالش های زندگی بربیایید شما شروع به تشویق کردن او می کنید و همین موضوع باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و عزت نفس کودک می شود. خلاقیت کودک یادگیری و تمرکز کودک را افزایش می دهد و کمک می کند کودک با درد و ناراحتی ها راحت تر کنار بیایید در نتیجه اگر کودک شجاعی می خواهید بهتر است خلاقیت را در کودک پرورش دهید.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت کودک چیست؟

تعریف خلاقیت کودک به عنوان تخیل یا ایده های جدید و تازه ، مخصوصا در تولید آثار هنری. در ارتباط با اهمیت خلاقیت لازم به ذکر است این مهارت به ما کمک می کند تا با تغییر، مقابله کرده و بتوانیم مسئله ای را حل کنیم که با رخ دادن این اتفاق می توان فردی شاد و پر انرژی بود. اصولا افرادی که می توانند بدون تکیه کردن به کسی یا چیزی با مشکل خود مقابله کنندو برای حل آن ها چاره ای بی اندیشند، آدم های بسیار خلاق و بااعتماد به نفسی هستند.

کودکان خلاق ، اعتماد به نفس بالاتری نسبت به کودکان دیگر دارند زیرا وقتی چیزهای مختلفی می سازند از طرف دیگران تشویق شده و حس می کنند کارشان ارزشمند است . همچنین با توجه به اینکه در زمان انجام کار خلاقانه با موانع روبرو می شوند و باید برای آن ها راه حل پیدا کنند ، اینگونه مهارت های حل مسئله در این کودک تقویت می شود. استفاده از ابزار هنری، نقاشی کشیدن و درست کردن کاردستی، ساختمان سازی با لگو و…. مهارت های حرکتی کودکان را بهبود می بخشد که این مهارت ها برای زندگی روزانه کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و به رشد مغزی او کمک شایانی می کند.

وقتی کودکان مشغول درست کردن چیزی هستند چگونگی تمرکز کردن را یاد می گیرند و کم کم توانایی تمرکز کردن به صورت طولانی مدت در آن ها تقویت می شود. علاوه بر همه این موارد، انجام کار خلاقانه برای کودکان سرگرم کننده و لذت بخش است و اضطراب آن ها را کاهش می دهد. به طور کلی خلاقیت یعنی اطلاعات کافی که می تواند باعث ایجاد یک ایده جدید شود.

رشد و پرورش خلاقیت کودکان

خلاقیت کودک افکاری است که ذهن او به طور پراکنده وجود دارد و می تواند با چیدمان این تفکرات شکلی جدید از آن بسازد. عواملی که در داشتن یک خلاقیت می تواند تاثیر گذار باشد هوش بالا و ذهنی باز، استعداد و توانایی های بدنی، علاقه به کشف و ایده ای جدید و… می باشد که کاملا انتسابی و ژنتیکی می باشد. بهترین راه برای داشتن کودکی خلاق این است که بتوانید محیط را به گونه ای بچینید و فراهم کنید که فرزند شما بتواند تفکر خود را کنار یکدیگر قرار داده و چیزی جدید خلق کند در نتیجه نوع تربیتی که به کار می گیرید در شکل گیری خلاقیت کودک تاثیر بسزایی کمی گذارد.

روش های موثر برای پرورش خلاقیت کودک

بهترین راهی که می تواند باعث بالا رفتن و پرورش خلاقیت کودک شود این است که بتواند ایده ها و تفکرات خلاقانه خود را با یک روانشناس در میان بگذارد تا به کمک روانشناس بتوانید استعدادهای او را کشف و آن ها را پرورش دهید. مهمترین و بهترین راه برای پرورش کودک آموزش هنر می باشد.

  • اشتباهات کودک:

کنجکاوی در کودک می تواند باعث خلاقیت او شود در نتیجه اجازه دهید اشتباه کند اما نگذارید ناامید شود اکثر کودکانی که با شکست رو به رو می شوند کنجکاوی را در خود از بین می برند احساس شکست آن ها را ناامید و ترسو می کند در نتیجه بهتر است پیش پای کودک راهی قرار دهید تا اشتباهات خود را جبران کند توجه داشته باشید که می توانید کودک را راهنمایی کنید اما نباید برای جبران آن کمکی به کودک کنید.

فرصت کودکی

  • فرصت کودکی را از آن ها نگیرید:

اکثر مادران نسبت به تمیزی اتاق و خانه حساسیت بالایی نشان می دهند در واقع نوعی وسواس که اجازه نمی دهند کودکان با اسباب بازی های خود آنگونه که تمایل دارند بازی کنند و مدام به دنبال کودک و در حال جمع کردن می باشند. بهترین کار است که روی دیوارها را کاغذ بچسبانید و اجازه دهید نقاشی کنند. وسواس خود کم کنید و به کودک این اجازه را دهید تا از کودکی خود استفاده کنند و لذت ببرند با این کارها می توانید کمک کنید تا خلاقیت در ان ها رشد کند در غیر اینصورت جلوی رشد آن ها را خواهید گرفت.

  • تشویق کردن کودک:

یکی از راه های موثر و شروع پرورش خلاقیت کودک در این است که با انجام کوچک ترین کارها او را تشویق کنید تا بتواند آن ها را بزرگ کند. پاداش های کلامی، محبت و بروز عشق به کودک می تواند خلاقیت را در آن ها رشد دهد در نتیجه بابت هر اتفاق کوچکی که انجام می دهد او را تحسین کنید.

  • الگوی خلاقی باشید:

بهترین الگوی کودکان والدین و افرادی هستند که در یک خانه با او زندگی می کنند در نتیجه سعی کنید اکثر تعمییرات خانه، نقاشی های زیبا و… را جلوی چشمان او انجام دهید تا هم کودک یادبگیرد و هم تلاش کند تا بیشتر از شما خلاق باشد و حتی می توانید یک کار خلاقانه را به او پیشنهاد دهید و بخواهید تا انجامش دهد مانند درست کردن یک کاردستی که به پر.رش خلاقیت کودک کمک بالایی می کند.

به تخیلات کودک پر و بال دهید

  • به تخیلات کودک پر و بال دهید:

داشتن قوه تخیل یکی از توانایی هایی است که در تمام کودکان وجود دارد و تنها باید به خلاقیت کودک پر و بال دهید. اکثر کودکان دوستان خیالی دارند و یا حس می کنند اسباب بازی ها با آن ها صحبت می کند و شما تا جایی که امکان دارد و می دانید که آسیب و یا خطری او را تهدید نمی کند با او همکاری کنید مثلا با دوست خیالی صحبت کنید، برای حمام کردن اجازه دهید و از او بخواهید اسباب بازی که با ارتباط برقرار می کند را همراه خود به حمام ببردو….

  • به کودک حس استقلال دهید:

از کنترول بیش از حد کودک خودداری کنید و اجازه دهید در خلوت خود بازی کند اگر می خواهید تنهایی از او دور باشد گاهی با یک لبخند به او بفهمانید که در کنارش هستید اما بازی او را برهم نزنید و هنگامی که در حال بازی کردن است مدام از او سوال نکنید اجازه دهید از زندگی و بازی های خود لذت ببرد.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *