مجله پیانو
از شیر گرفتن کودک

آموزش از شیر گرفتن کودک

زمانی که تصمیم به از شیر گرفتن کودک می کنید، در واقع او را از شیر گرفته اید و یا به تدریج برنامه ی غذایی او را تغییر می دهید. برای خیلی از مادران از شیر گرفتن کودکشان بسیار دشوار است. کودک مادر خود را منبع شادی و انرژی و غذا می داند وقتی او را از شیر میگیرید، قبول این مورد برایش بسیار دشوار بوده و این موضوع هم برای مادر و هم برای کودک بسیار سخت و ناراحت کننده است. کودک در این زمان چیزهای متفاوتی را تجربه می کند که در آینده ی او تاثیر زیادی دارد. حس محرومیت در این زمان و جدایی از لذت بخش ترین اتفاق زندگی کودک است.

از شیر گرفتن کودک

روش های مختلف از شیر گرفتن کودک

یکی از اشتباه ترین روش های از شیر گرفتن کودک تلخ کردن سینه است، بعضی از مادران تصمیم به از شیر گرفتن کودک خود در زمانی زودتر از 2 سالگی کودک می گیرند. این یک تصمیم اشتباه است زیرا عامل ضعف جسمی و روحی کودک خود خواهید شد. سینه ی مادر و مکیدن شیر، برای کودک یکی از بهترین تجربه های زندگی او است. پس برای از شیر جدا کردن او از روش های تلخ کردن سینه و یا زخمی نشان دادن آن و … خودداری کنید ناامید کردن بچه از بهترین تجربه زندگی اش راه درستی نیست. در نتیجه بهتر است طریقه ی ارتباط با کودکان را آموزش دیده باشید. بهترین روش برای از شیر گرفتن کودک، جدا کردن او از شیر به صورت تدریجی است. کودکانی که در کنار شیر مادر غذای کمکی استفاده می کنند هر 4 ساعت یک بار می توانند از شیر مادر استفاده کنند.

از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن ناگهانی: مادران به دلایل مختلفی مانند: بیماری، بارداری و یا مسافرت و دوری مادر از کودک و… مجبور می شوند کودک خود را ظرف چند روز از شیر بگیرند، در این زمان اضطراب بسیاری در کودک شما ایجاد خواهد شد و قطع ناگهانی شیر موجب بد رفتاری و گریه و… کودک می شود. از شیر گرفتن کودک باید با صبر و حوصله باشد.

از شیر گرفتن به صورت تدریجی: کودکان در سن شش ماهگی می توانند در کنار شیر مادر از غذای کمکی استفاده کنند و مادر می تواند یک برنامه ی غذایی مناسب برای کودک در نظر بگیرد. دادن مایعات در لیوان مخصوص و یا قاشق، بازی با اسباب بازی هایش و…. می توانند دلبستگی های کودک را به شیر مادر کمتر کنند و جانشین مناسبی برای او باشند.

از شیر گرفتن شبانه: زمانی که کودک به بین 6 ماهگی تا یک سالگی است و از غذای کمکی استفاده می کند معمولا شب ها کمتر از شیر مادر تغذیه می کند. به این روند از شیر گرفتن شبانه می گویند و این روند به استراحت و پر انرژی بودن مادر بیشتر کمک می کند.

دفعات شیردهی را کاهش دهید: زمانی که فواصل شیردهی مشخص شد مادر می تواند حذف وعد های شیر را شروع کند. بهترین کار این است که وعده ی غذای کمکی کودک را به طور کامل به او بدهید و بعد از سیر شدن کودک و زمان کوتاهی که از وعده ی غذای او گذشت به کودک خود شیر دهید وقتی کودک سیر باشد کمتر شیر میخورد. شیر دادن وقت ناهار را اول قطع کنید زیرا مطمئن هستید کودک با خوردن ناهار سیر شده است و نیازی به شیر مادر ندارد. به این نکته توجه کنید که زمانی که یکی از نوبت های شیر دادن را از کودک گرفته اید در زمان بی تابی او نوبت را برنگردانید حتی زمانی که کودک گریه می کند و اعتراض خود را اینگونه نشان می دهد شما باید روی هدف خود بمانید. آخرین نوبت هایی که باید حذف شوند، قبل از خواب و هنگام صبح است و بهتر است این نوبت ها را تا زمانی که کودک علاقه ی خود را به شیر مادر از دست دهد حفظ کنید.

از شیر گرفتن کودک

توصیه های مهم و کاربردی

  1. قبل اینکه بخواهید کودک را از شیر بگیرید با پزشک او مشورت کنید، زیرا از شیر گرفتن کودکان نارس باید دیرتر از کودکان معمولی انجام شود تا این عمل باعث کاهش وزن در کودک نشود.
  2. از تصمیم خود مطمئن شوید و با صبر و حوصله این کار را انجام دهید و آمادگی بی قراری های کودک را داشته باشید.
  3. فاصله زمانی را در نظر بگیرید و حذف هر وعده شیر خوردن کودک را به فاصله ی 10 روز انجام دهید.
  4. اگر امکانش را دارید زمان بیشتری را برای سرگرم کردن کودک خود صرف کنید. زیرا با این کار اشتیاق او به خوردن شیر کمتر می شود.
  5. تمام آموزش ها را در یک زمان انجام ندهید و تنش برای کودک ایجاد نکنید. یعنی زمانی که او را از شیر جدا میکنید همزمان با آموزش کنترل ادرار و در یک زمان نباشد.
  6. از دیگران کمک بخواهید و زمانی که شیر خوردن کودک هنگام شب را قطع می کنید، از دیگران بخواهید که کودک را به خواب دعوت کنند.
  7. از خواندن لالایی و قصه های شبانه غافل نشوید و از اسباب بازی و عروسک های نرم و زیبا استفاده کنید و از کودک بخواهید که آن ها را در آغوش بگیرد، این کار آرامش خاصی به او می دهد.
  8. زمانی که کودک را کاملا از شیر جدا کردید، بهتر است مادر از لباس، هنگام استحمام کودک استفاده کند تا کودک دوباره به خوردن شیر تشویق نشود.

از شیر گرفتن کودک

پدران خود را مسئول بدانند: از شیر گرفتن کودک تنها وظیفه ی مادر نیست و هنگامی که کودک برای خوردن شیر پافشاری می کند بهتر است پدر خانواده او را تشویق به غذا خوردن کند و کودک را سرگرم به بازی کردن کند و او را به آرامش دعوت کند این موضوع به سلامت نوزاد نیز کمک بزرگی می کند.

سخن آخر:

خانواده، بخصوص مادر باید صبر و تحمل خود را بالا ببرد و بداند در این تصمیمی که گرفته است نباید با بی قراری های کودک و گریه های او خود را ببازد و از تصمیمش صرف نظر کند و باید قاطعانه سر تصمیم خود بایستد. اما مادران باید در مقابل نوزادی که تمایلی ندارد از شیر گرفته شود صبور باشند

از شیر گرفتن کودک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *