مجله پیانو
از پوشک گرفتن کودک

آموزش از پوشک گرفتن کودک

پوشک گرفتن کودک یکی از چالش‌های مربوط به پرورش کودکان است. در ابتدا، بهتر است بدانید که پوشک گرفتن کودک یک فرایند طبیعی نیست و باید به طور آرام و تدریجی صورت گیرد.

زمانی که نوزادان سن یک سالگی را به پایان می رسانند، مادران به این فکر میکنند که از پوشک گرفتن کودک چه زمانی است؟ این مرحله یکی از مهمترین مراحل رشد کودکان و زندگی آن ها است که باید به درستی انجام شود تا منجر به عوارض هایی مانند: بی اختیاری و تکرر در ادرار، عفونت ادرار و یا مثانه ی عصبی نشوند.

زمانی که کودک شما شروع به صحبت کردن کرد می توانید این آموزش را به او بدهید.

از پوشک گرفتن کودک

چه زمانی می توانیم کودک را از پوشک بگیریم

عمل جدا کردن کودک از پوشک یک تصمیم بزرگ و جدی است و این کار به کودک، حس استقلال و اعتماد به نفس می دهد. هدف از این آموزش این است که کودک یاد بگیرد قبل از استفاده از توالت حسی که در بدنش رخ می دهد را بشناسد و تشخیص دهد.

این آموزش را زمانی شروع کنید که هم خودتان و هم کودکتان آمادگی های لازم را داشته باشید و از سلامت نوزاد مطمئن هستید. برای انجام این عمل باید تمام وقت در کنار کودک خود باشید و از رفتن به بیرون و یا مهمانی چند روزی اجتناب کنید.

اگر شاغل هستید و یا بیماری خاصی دارید باید زمانی را انتخاب کنید که صبر و حوصله ی بالایی داشته باشید تا با آرامش بتوانید این مرحله را پشت سر بگذارید.

بهترین سن برای از پوشک گرفتن کودک بین 18 ماهگی تا 3 سالگی است. این آموزش برای کنترول ادرار در مواقع بیداری است و کنترول ادرار شبانه تا 5 سالگی خود به خود به دست می آید به همین دلیل امکان شب ادراری در کودک می باشد اما اگر ادامه دار شد باید با متخصص مشورت کنید.

از پوشک گرفتن کودک

نکات مهم برای از پوشک گرفتن کودک

 • زمان مناسب: برای شروع پوشک گرفتن بهتر است که صبر کنید تا کودک شما حداقل ۶ ماهگی شود، زیرا تا این سن، سیستم گوارشی بچه ها هنوز کاملاً تکامل نیافته است و ممکن است مشکلاتی در پوست کودک شما ایجاد شود.
 • نیاز به تجهیزات مناسب: برای از پوشک گرفتن بهتر است که تجهیزات مناسب مانند: شورت آموزشی، صندلی توالت مخصوص کودکان، روغن بچه و محلول شستشوی بدن استفاده کنید.
 • توجه به علائم کودک: برای پوشک گرفتن موفق، باید به علائم کودک توجه کنید. اگر کودک شما نشانه‌هایی مانند تکان دادن پاها، گریه، اضطراب یا قرمزی پوست را نشانه، اظهار می‌کند که نیاز به تعویض پوشک دارد. همچنین، باید بهترین زمان را برای تعویض پوشک انتخاب کنید، مثلاً بعد از خوردن یا خوابیدن کودک.
 • تدریجی بودن: پوشک گرفتن باید به طور تدریجی و با صبر و حوصله انجام شود. در ابتدا، ممکن است کودک شما به دستشویی عادت نکرده باشد. با گذر زمان، کودک شما به دستشویی و حسی که دارد عادت می‌کند.
 • تحمل خطا: در ابتدا، ممکن است کودک شما دچار خطایی شود باید تحمل خطا داشته باشید و به کودک خود فرصت دهید که با خودش آشنا شود و به تدریج به پوشک گرفتن عادت کند.

علائم آمادگی کودک برای گرفتن از پوشک:

 • کودک اعلام می کند که پوشک او خیس شده است.
 • او باید حس مدفوع و ادرار را تشخیص دهد و درک کند.
 • فرزند شما باید قبل از ادرار نیاز خود را به توالت به شما بگویید.
 • اگر پوشکش خیس باشد حس ناراحتی می کند با این حس را با عکس العمل هایی نشان می دهد، برای مثال مدام دستش را به پوشکش میزند.
 • هنگام صبح پوشک کودک باید خشک باشد.
 • باید توانایی نگه داشتن ادرار خود را داشته باشد تا نشان دهد عضلات مثانه به اندازه کافی قوی شده است.
 • فرزند شما باید بتواند شلوار خود را پایین و بالا بکشد.
 • او نسبت به پوشک بی علاقه است و ناراحتی خود را بیان میکند و یا هنگامی که پوشک است گریه می کند.
 • نسبت به توالت کنجکاو است و از این که دیگران از آنجا استفاده میکنند او هم علاقه نشان می دهد که به توالت برود.

از پوشک گرفتن کودک

آماده سازی کودک برای آموزش توالت رفتن

مهمترین قدم شناخت کودک نسبت به توالت است و اینکه بداند در توالت چه کارهایی انجام می شود حتی بهتر است کودک ادرار و یا مدفوع را ببیند و آن ها را بشناسد.

قدم بعدی خرید یک لگن یا توالت بچه گانه است که بهتر است با انتخاب خود کودک انجام شود و چند روزی جلوی چشمانش باشد و روی آن بنشیند تا به این وسیله عادت کند سپس آن را به توالت ببرید و برایش توضیح دهید که باید روی آن بنشیند و ادار و یا مدفوع خود را انجام دهد.

بعضی از والدین از شورت های آموزشی استفاده می کنند که این شورت ها از چندین لایه تشکیل شده است و تا حدودی از پس دادن ادرار و مدفوع جلوگیری می کند و باید به کودک خود بگویید که این پوشک نیست و باید هنگامی که حس کرد نیاز به توالت دارد باید آن را با شما مطرح کند و به دستشویی برود.

بیشتر کودکان یک ساعت بعد از خوردن یک نوشیدنی ادرار می کنند شما باید در روزهای اول هر یک ساعت یک بار کودک خود را به توالت ببرید و بعد از شناخت این حس اجازه دهید خودش اعلام کند.

والدین باید بدانند که در این روزها امکان دارد کودک نتواند درار خود را کنترل کند و خانه را کثیف کنند اگر با این اتفاق رفتار خوشنت آمیزی نشان دهید کودک از این اتفاق میترسد و دیگر نمیتواند ادرار و یا مدفوع خود را اعلام کند زیرا حس می کند با این کار شما را ناراحت می کند و کار اشتباهی است و از عکس العمل بعد شما می ترسد.

پس بهتر است آرامش و صبر خود را بالا ببرید و اگر این اتفاق افتاد کاملا کودک را توجیح کنید و با مهربانی با او رفتار کنید.

مادران باید از تغییر چهره کودک و یا رفتن کودک به یک گوشه و یا نشانه های دیگری که در کودکان رخ می دهد متوجه نیاز کودک به توالت بشوند. علاوه بر این کودک خود را به فاصله های منظم به توالت برده و یا از صندلی توالت کودکان استفاده کنید.

از پوشک گرفتن کودک

زمان آموزش:

زمان آموزش از پوشک گرفتن کودکان متفاوت است و از یک هفته تا سه ماه به طول می انجامد. والدین مهم است که در این زمان حامی کودک خود باشند.

اگر کودک شما همچنان بعد از چند ماه مقاومت نشان می دهد نیبت به دستشویی رفتن حتما جهت اطمینان از دستگاه اداری کودک با پزشک او مشورت کنید و اگر مشکلی وجود نداشت دلیل آن این است که کودک شما هنوز آمادگی برای توالت رفتن ندارد و بعد از چندین ماه دوباره این کار را تکرار کنید.

درست است که جدا کردن کودک برای شما و خود کودک سخت است اما به این کار کودک شما وارد مرحله ی جدیدی از زندگی می شود. والدین عزیز توجه داشته باشید که زمان گرفتن کودک از پوشک و از شیر گرفتن کودک نباید در یک زمان باشد.

زیرا هر کدام از اینها مراحل خود را دارد و برای کودک بسیار ناراحت کننده است و باید اجازه دهید به مرور زمان به تجربیات بزرگ زندگی اش دست پیدا کند.

از پوشک گرفتن کودک هنگام شب: هنگامی که تصمیم میگیرید کودک را کاملا از پوشک بگیرید، باید مطمئن باشید که کودک هنگام شب ادرار نمیکند و زمانی که پوشک است، صبح پوشک او خشک است و یا هنگام شب کودک خود را به دستشویی ببرید و یا اجازه دهید خودش بیدار شود و به دستشویی برود پس از آن دیگر از پوشک استفاده نکنید.

اما بخاطر داشته باشید که اگر کودک آمادگی ندارد او را مجبور نکنید زیرا عواقب طولانی مدت دارد و کودک دچار به شب ادراری می شود. بهترین روش این است که با پزشک کودک مشورت کنید.

از پوشک گرفتن کودک

آموزش گام به گام پوشک گرفتن کودک

یادگیری نحوه بیرون آوردن کودک از پوشک گام مهمی در رشد آنهاست و اغلب به آن “آموزش لگنی” یا “آموزش توالت” می گویند. در اینجا چند مرحله و نکاتی وجود دارد که به شما در انجام این فرآیند کمک می کند:

زمان بندی: زمان ایده آل برای شروع آموزش پوشک گرفتن کودک می تواند از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد. اکثر کودکان علائم آمادگی را بین 18 ماهگی تا 3 سالگی نشان می دهند. به دنبال نشانه هایی مانند نشان دادن علاقه به توالت، خشک ماندن برای مدت طولانی تر یا ایجاد ناراحتی در هنگام خیس بودن پوشک خود باشید.

برای انتقال آماده شوید: مطمئن شوید که تجهیزات لازم را دارید، مانند یک صندلی کوچک به اندازه کودک یا یک صندلی کوچک که روی توالت معمولی شما قرار می گیرد. اجازه دهید فرزندتان با این وسایل آشنا شود تا از آنها نترسد.

یک روتین ایجاد کنید: یک روال ثابت برای استراحت در حمام ایجاد کنید. کودک خود را تشویق کنید که در فواصل منظم، مانند بعد از غذا یا قبل از خواب، روی قابلمه بنشیند. صبور باشید و به آنها زمان بدهید تا تلاش کنند، حتی اگر همیشه نتیجه ای نداشته باشند.

از تقویت مثبت استفاده کنید: تحسین و تشویق می تواند راه درازی داشته باشد. موفقیت های کوچک را جشن بگیرید. هنگام استفاده از لگن می توانید از استیکرها، یک آهنگ مخصوص آموزش لگن یا یک هدیه کوچک به عنوان جایزه استفاده کنید.

صبور باشید و آرام بمانید: تصادفات بخشی از فرآیند هستند. هنگامی که آنها اتفاق افتاد، آرام باشید و به کودک خود اطمینان دهید که مشکلی ندارد. از سرزنش کردن یا نشان دادن ناامیدی خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث ایجاد اضطراب در کودکان در مورد تمرینات کوچک شود.

لباسی برای موفقیت: لباسی را انتخاب کنید که به راحتی درآورده شود، زیرا این امر می تواند به کودک شما کمک کند تا زمانی که احساس ادرار دارد به زودی به لگن برسد. از دکمه های پیچیده یا ضربه خوردن خودداری کنید.

رفتار مدل: گاهی کودکان با تماشا کردن یاد می گیرند. اگر کودک بزرگتری دارید که از قبل آموزش دیده است، اجازه دهید کودک نوپایتان او را در حال استفاده از توالت ببیند.

ثابت بمانید: ثبات در طول آموزش قلیان کلیدی است. به روال و رویکردی که ایجاد کرده اید پایبند باشید. جابجایی بین پوشک و لباس زیر می تواند کودک شما را گیج کند.

آموزش شبانه: آموزش پوشک گرفتن کودک در طول روز و تمرین شبانه می تواند فرآیندهای جداگانه ای باشد. برخی از کودکان ممکن است به پوشک یا شلوارهای بلند کردن در شب حتی پس از آموزش در روز ادامه دهند. این طبیعی است.

به دنبال راهنمایی حرفه‌ای باشید: اگر با چالش‌های مداوم روبرو می‌شوید یا اگر فرزندتان پیشرفت نمی‌کند، برای راهنمایی و رد هر گونه مسائل پزشکی زمینه‌ای، با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که هر کودکی منحصر به فرد است و آموزش گلدان می تواند زمان بر باشد. صبور و پشتیبان باشید و هر قدم کوچک به سوی استقلال را جشن بگیرید. نکته کلیدی این است که این فرآیند تا حد امکان برای شما و فرزندتان مثبت و بدون استرس باشد.

برند پیانو استایل که در مقالات قبلی معرفیش کرده بودیم برای این فصل تخفیف های ویژه ای قرار داده این تخفیف های لباس کودک رو از دست ندید.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *