مجله پیانو
دور کردن کودک از تبلت و موبایل

6 روش دور کردن کودک از تبلت و موبایل

همه والدین تلاش می کنن برای داشتن کودکی شاد با روحیه ای بالا و سالم اما بسیاری از کودکان علاقه زیادی به وسایل الکترونیکی دارند که اکثر والدین از این موضوع رنج می برند و به دنبال راه هایی برای دور کردن کودک از تبلت و موبایل هستند. زمانی که کودکان به یک چیز وابسته می شوند دور کردن آنها و ترک دادن عادات بد بسیار دشوار می شود و به راحتی نمی توان این رفتار و حالت را در آن ها تغییر داد و از بین برد.

وابسته شدن کودکان به تبلت و موبایل یکی از بزرگترین معضلات والدین محسوب می شود که باید روش های دور کردن کودک از تبلت و موبایل را بدانند و مطالعه کنند تا بتوانند راهی برای این موضوع پیدا کنند. این روزها تفریح و سرگرمی اکثر کودکان به جای بازی کردن، نقاشی کشیدن و … شده بازی با تبلت و موبایل ها که این موضوع نه تنها سودی برای آن ها ندارد بلکه سرشار از ضرر و آسیب های جدی می باشد.

دور کردن کودک از تبلت و موبایل

کودکان باید بازی هایی را انجام دهند که مهارتهای هوشی و خلاقیت های ذهنی آن ها را بیشتر کند اما اینگونه ابزارهای الکترونیکی باعث می شود تا ذهن آنها خسته شود در صورتی که هیچ گونه آموزشی هم برای آن ها در این وسایل دیده نمی شود. البته که درست استفاده کردن از آن ها در زمان مناسب و با اپلیکیشن های آموزشی چندان بد هم نیست و حتی به کودک نابغه شما کمک هم می کند اما باید بدانید چه چیزهای مناسب برای سن او می باشد.

امروزه اکثر کودکان روی به تنبلی آورده اند و دیگر علاقه ای به بازی و فعالیت ندارند و بیشتر سرشان در گوشی ها و تبلت ها می باشد آن ها ترجیح می دهند به جای دویدن روی مبلی لم بدهند و با تبلت و موبایل بازی کنند.

مدیریت کردن استفاده از تبلت و موبایل به این معنی نیست که فرزند خود را زیر نظر داشته باشید که چه بازی هایی می کند و چند ساعت گوشی به دست دارد بلکه باید به او بفهمانید که رسانه های مختلف و بازی ها چه تاثیر منفی بر مغز او دارد البته به یاد داشته باشید که الگوی هر کودکی والدین او هستند بنابراین اگر خودتان از آن دسته از آدم هایی هستید که مدام گوشی به دست دارید نباید از فرزند خود توقع دیگری داشته باشید چرا که او نگاه به رفتار شما می کند و اگر از کارش ایرادی بگیرید اولین چیزی که می شنوید این است که اگر بد است چرا شما استفاده می کنید.

دور کردن کودک از تبلت و موبایل

راه هایی برای دور کردن کودک از تبلت و موبایل

تکنولوژی بخشی از زندگی مدرن می باشد اما باید برای استفاده از آن ها مراقب سلامت خود باشید و دقت کنید که چقدر شما را از زندگی دور کرده است. از تبلت و موبایل می توان برای پیشرفت استفاده کرد بنابراین توجه داشته باشید که کودک شما کدام راه را برای استفاده از این ابزار انتخاب کرده است.

  • برای فرزند خود به درستی توضیح دهید که استفاده بیش از حد از موبایل و تبلت چقدر می تواند به ذهن او صدمه وارد کند. سعی کنید از غرغر کردن دوری کنید. اول از هر چیزی توجه داشته باشید که خودتان چقدر از موبایل استفاده می کنید اگر بیشتر از زمانی که باید از ان استفاده می کنید کودک شما این موضوع را متوجه می شود و از شما الگوبرداری می کند پس در اولین قدم سعی کنید تغییراتی را برای خودتان در نظر داشته باشید.
  • برای دور کردن کودک از تبلت و موبایل این وسیله ها را برای دادن پاداش و یا تنبیه استفاده نکنید. امروز میل بیشتر کودکان استفاده و بازی با موبایل بیشتر است تا بازی و تفریح بیرون از خانه و یا با اسباب بازی ها اما توجه داشته باشید که شما نباید به خواسته های کودکان در مقابل این ابزار تن بدهید. زمانی که ازاین ابزار برای تنبیه و تشویق استفاده می کنید آن ها را در چشم کودکان با ارزش جلوه می دهید بنابراین از این رفتار دوری کنید.

دور کردن کودک از تبلت و موبایل

  • به سراغ قوانین بروید. قانونی را تعیین کنید که خودتان نیز از آن پیروی کنید. باید به کودک خود بیاموزید که چه زمان هایی استفاده از این ابزار ممنوع است مثلا: زمانی که مهمان داریم، هنگام صرف غذا، هنگام خوابیدن، قبل از انجام تکالیف و … برای دور کردن کودک از تبلت و موبایل باید زمان بیشتری را با او بگذرانید. یک بازی خلاقانه پیش بکشید و از او بخواهید که با یکدیگر وقت بگذرانید. در مورد این ابزار با او صحبت کنید و او را از ضررهایی که به کودک وارد می کند آگاه کنید و سعی کنید در این مواقع ابزارهای جدیدی را جایگزین آن کنید.
  • زمانی که فرزند شما موبایل را کنار می گذارد از او بخواهید بازی هایی را برای سرگرمی انتخاب کند که به آن ها علاقه دارد مانند: نقاشی کشیدن، دوچرخه سواری، کتاب خواندن و … کودک خود را تشویق کنید تا کارهای جدید و سرگرمی های خوب و مناسب را برای گذراندن وقت خود انتخاب کند اینگونه می تواند تجربه های جدیدی را به دست بیاورد. ورزش کردن کودکان راهی است برای رسیدن به سلامت و داشتن روحیه ای بالا و انرژی کافی برای گذراندن روز بنابراین او را تشویق به انجام فعالیت های بدنی کنید.
  • این موضوع بسیار مهم است که کودک بتواند سرگرمی و فعالیت هایی را انجام دهد که به آن ها علاقه دارد و باعث پیشرفت او می شود در نتیجه بهترین کار این است که فعالیت هایی را جایگزین موبایل و تبلت کنید که فرزند شما بتواند علایق خودش را در آن ها پرورش دهد. سرگرمی هایی را انتخاب کنید که باعث رشد روابط اجتماعی کودک، پشتکار، علاقه به کارهای تیمی و… کودک شود.

دور کردن کودک از تبلت و موبایل

  • قصه گویی برای کودکان کاری بسیار موثر برای دور کردن کودک از تبلت و موبایل می باشد. ودکان علاقه ی بسیاری به شنیدن داستان ها دارند بنابراین در انتخاب آن ها دقت داشته باشید و سعی کنید داستان هایی را انتخاب کنید که به قوه تخیل کودک کمک کند و بتواند آن را در ذهن خود تجسم کند. داشتن باعث افزایش رشد مغر و شناخت دنیای پیرامون آن ها می شود همچنین مهارت های کلامی را در کودک تقویت می کند.

روش های پیشگیری از وابسته شدن و دور کردن کودک از تبلت و موبایل

اگر برای فرزند خود موبایل و تبلت خریداری کرده اید می توانید با وضع قوانینی فرزند خود را برای استفاده از آن محدود کنید برای مثال اجازه ندارد به هنگام صرف غذا از موبایل خود استفاده کند و یا قبل از انجام تکالیف نمی تواند گوشی خود را به دست بگیرد اینگونه می توانید او را در استفاده از این ابزار کنترول کنید.

به فرزند خود اجازه ندهید تبلت و یا گوشی را به اتاق خواب خود ببرد و قبل از خواب از آن ها استفاده کند. متخصصان معتقد هستند این بزار باعث ایجاد اختلال در خواب و روان و آن ها می شود و استرس را در کودک افزایش می دهد بنابراین حداقل 2 ساعت قبل از خواب نباید با موبایل و یاتبلت خود بازی کنند.

دور کردن کودک از تبلت و موبایل

امرزه تصور اکثر والدین این است که همه ی بچه های اطرافیان موبایل یا تبلت دارند ولی فرزند من ندارد. دلیلی ندارد در سن 3 سالگی برای فرزند خود اینگونه ابزار را تهیه کنید به دلیل اینکه بقیه کودکان فامیل آن را دارند. اگر تمایل دارید او را با تکنولوژی آشنا کنید کافیست زمانی در روز را در نظر بگیرید و اجازه دهید با گوشی و یا تبلت شما بازی کند اما از خرید این وسیله ها برای سن پایین فرزند خود خودداری کنید.

والدین الگوی اصلی برای فرزندان و کودکان یک خانواده هستند و هر چقدر هم از معایب آن برای فرزند خود به طور منطقی صحبت کنید و دلیل بیاورید باز هم فایده ای ندارد وقتی این ابزار را مدام در دستان شما میبیند. زمانی که در مهمانی ها، به هنگام غذا خوردن و یا قبل از خواب میبیند که این وسیله برای شما شیرین تر از گپ زدن و وقت گذراندن با خانواده است نمی تواند حرف های شما را در ذهن خود بپذیرد.

دور کردن کودک از تبلت و موبایل

اکثر خانواده هایی که دارای یک فرزند هستند کودکشان به تبلت و موبایل وابسته می شود و باید به او حق دهید که در تنهایی های خود این گزینه را مناسب تر بداند بنابراین خودتان وارد عمل شوید و از او بخواهید با شما زمانی را بگذراند. بازی های دونفره، پیاده روی کردن به پارک رفتن و … را جایگزین این ابزارها کنید اینگونه می توانید کودکی شاد داشته باشید و به تقویت جسم و مهارت های او کمک بالایی می کنید. تنهایی بازی کردن را به کودک خود آموزش دهید تا بتواند با خودش بازی کند و این راهی برای شناخت استعدادهای درونی خود کودک است.

 

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *