مجله پیانو
3 ماه اول بارداری

مراقبت های 3 ماه اول بارداری

دوران بارداری حساس ترین دوران زندگی یک خانم است که 3 ماه اول بارداری یکی از مهمترین بخش این نه ماه است که مادر باید با مراقبت ها و توصیه های ضروری در این دوران آشنا باشد تا بتواند از سلامتی خود و نوزادش مراقبت کند.

3 ماه اول بارداری

مراقبت های 3 ماه اول بارداری

خون ریزی در دوران بارداری: به دلایل مختلفی امکان دارد مادر در این دوران خونریزی داشته باشد که بسیار شایع و در خیلی از مواقع بی خطر است و حدود 20 درصد از مادران آن را تجربه می کنند. اما بهتر است دلایل احتمالی آن را بشناسید و با پزشک خود مطرح کنید. خونریزی پس از جایگزینی تخمک بارور در سطح داخلی رحم اتفاق می افتد که خیلی از زنان آن را با عادت ماهانه اشتباه گرفته و متوجه حاملگی خود نمی شوند.

این خونریزی بسیار کم بوده و 6 تا 12 روز اول تخمک گذاری اتفاق می افتد. در دوران بارداری خون رسانی در رحم بالا می رود و امکان دارد با نزدیکی یا آزمایش های زنانه مانند: پاپ اسمیر، رحم تحریک شده و باعث خونریزی شود که این گونه خونریزی جای نگرانی ندارد.

عفونت های (کلامیدیا، هرپس و یا گنوره‌آ) نوع دیگری است که در گردن رحم اتفاق می افتد که احتمال وجود آن رابطه ی جنسی است که باعث خونریزی در 3 ماه اول بارداری می شود.

3 ماه اول بارداری

رنگ کردن مو در سه ماه اول: زیبایی برای خانم ها بسیار قابل توجه است و هر خانمی از رنگ کردن موهای خود و تغییر استایل خود، چه در این دوران چه در حالت عادی لذت میبرد ولی بسیاری از خانم ها بر این باور هستند که رنگ کردن مو در دوران بارداری خطرناک است اما بهتر است بدانید که هیچ گونه خطری شما و فرزندتان را تهدید نخواهد کرد ولی بهتر است در 3 ماه اول بارداری مخصوصا در دو هفته ی اول این کار صورت نگیرد زیرا زمان تشکیل و تکمیل ارگان های جنین است.

تناسب اندام و تغذیه درست در دوران بارداری: تناسب اندام در بارداری بسیار نکته ی مهمی است زیرا با اضافه وزن بسیار، شرایط برای مادر در این دوران بسیار دشوار می شود. بسیاری از افراد بر این باور هستند که یک خانم باردار باید دو برابر حد معمول غذا میل کند اما این موضوع واقعیت ندارد و درست این است که یک مادر باردار باید تغذیه ای مناسب و سالم داشته باشد و غذاهایی میل کند که حاوی ویتامین، اسید فولیک،کلسیم و پروتئین باشد. مانند: اسفناج، ماهی، حبوبات، لبنیات و گوشت و…

واکسیناسیون در دوران بارداری: بهترین زمان واکسیناسیون قبل از دوران بارداری است و نقش بسزایی در سلامت مادر و فرزند دارد. بسیاری از واکسن ها را در دوران بارداری نباید تزریق کرد مانند: هپاتیت، سرخچه و سرخک، واکسن فلج اطفال و آبله مرغان

واکسن هایی که در دوران بارداری می توان تزریق کرد: آنفولانزا، دیفتری، هپاتیت بی هستند. بهترین زمان برای واکسیناسیون شدن در 3 ماه دوم بارداری و سوم است.

ورزش در زمان حاملگی: در مقالات گذشته نکات قبل از بارداری را برای شما عزیزان ذکر کردیم که مهمترین آن ورزش کردن، قبل از بارداری و در زمان بارداری است. بیشتر افراد اعتقاد دارند که خانم باردار نباید ورزش کند اما این موضوع کاملا اشتباه است. زنان باردار باید ورزش های مخصوص بارداری را انجام بدهند و از بی تحرکی اجتناب کنند. تنها زمانی باید کم تحرک باشند که پزشک متخصص زنان و زایمان به دلیل مشکلی ورزش را برای مادر منع می کند.

3 ماه اول بارداری

بارداری کلا به سه بخش سه ماهه تقسیم می شود. سه ماه اول، سه ماه دوم و سه ماه سوم.
از زمانی که جواب آزمایش مادر مثبت می شود تا 14 هفته‌ی بعد، 3 ماه اول بارداری می باشد. زمانی که مطمئن شدید تخمک گذاری داخل رحم انجام شده است هفته‌ی هفتم مادر باید برای اطلاع از سلامت قلب جنین سونگرافی انجام دهد و در صورتی که قلب جنین تشکیل شده باشد آزمایشات روتین بارداری باید انجام شود که شامل: دیابت، تروئید و دیگر آزمایشات است.

یکی از مهمترین آن ها غربالگری است که در هفته 11یا12 انجام می شود که یک نوع آزمایش خون است و باید مادر باردار آن را انجام دهد. در دوره اول بارداری یعنی همان سه ماه مهم، مادر باید طبق دستور پزشک داروهایی را استفاده کند مانند: اسید فولیک، مکمل های غذایی و… و استفاده از رژیم غذایی مناسب و پر ویتامین برای مادر ضروری است.

مشکلات 3 ماه اول بارداری

در اوایل بارداری مادر ممکن است دچار مشکلاتی شود زیرا تمامی هورمون های بدن مادر تحت تاثیر قرار گرفته و اگر به مشکلی جدی برخورد کند باید به پزشک متخصص زنان و زایمان رجوع کند.

  • اولین نشانه حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری است که بیشتر در زمان صبح اتفاق می افتد که به آن ویار می گویند.
  • رفلاکس و سوزش معده
  • تورم سینه ها
  • درد در ناحیه ران و کمر
  • لکه بینی یا خونریزی در اوایل بارداری
  • خستگی و مشکلاتی در خوابیدن
  • یبوست و افزایش ترشحات واژن

رابطه ی جنسی در اوایل بارداری بعد از تشکیل شدن قلب مانعی ندارد مگر اینکه مادر دچار مشکلاتی از قبیل: جفت پایین باشد، خونریزی و دردهای زیر شکمی، وضعیت تهدید به سقط و نارسایی دهانه رحم داشته باشد.

3 ماه اول بارداری

در هفته های اول بارداری اندام های حیاتی جنین در حال شکل گیری است و در اواخر این دوره جفت و بند ناف تشکیل می شود و رحم مادر نیز جا باز می کندو در هفته ی هشتم دست و پای جنین کم کم رشد کرده و نمایان می شود و در هفته های نهم و دهم جنین شروع به حرکت کرده که مادر تا شروع سه ماه دوم متوجه آن نخواهد شد. تا انتهای 3 ماه اول بارداری جنین به اندازه ی لیمو شده و وزنی حدود 30 گرم دارد.

دوران بارداری برای مادران یک دوران هیجان انگیز است زیرا هر ماه یک اتفاق جدید رخ می دهد و تنها دوران از زندگی یک مادر است که اگر درد هم داشته باشد این درد برایش شیرین است زیرا فرزند خود را پرورش می دهد.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *