مجله پیانو
بازی کودکان

7 فایده و اهمیت بازی کودکان

بازی کودکان راهی برای رشد مغزی کودک و شناخت دنیای پیرامون او می باشد اما برخی از والدین حساسیت زیادی در مورد اسباب بازی کودکان دارند و از اینکه کودک وسایل بازی خود را در خانه پخش کند وسواس هستند اما این موضوع بزرگ ترین اشتباهی است که در حق یک کودک می کنید.

بازی کودکان راهی است برای سرگرمی و فعالیت روزانه آن ها و شما می توانید با خرید اسباب بازی های مناسب در رده سنی فرزند خود او را برای داشتن تفریحی مناسب دعوت کنید. بازی کردن همیشه باعث بالا رفتن روحیه کودکان می شود و آن ها را برای داشتن یک زندگی با کیفیت آماده می کند. بازی کودکان باعث می شود تا آن ها یاد بگیرند که چگونه با اتفاقات اطراف خود برخورد کنند و همچنین باعث بالا رفتن ارتباط اجتماعی آن ها می شود.

بازی کودکان

بازی کودکان آن ها را در زمینه ی رشد جسمانی، ذهنی و عاطفی آماده می کند و به آن ها حس تعلق داشتن چیزی که متعلق به کودک می باشد را می دهد تا تجربیات خود را در زندگی با چیزهای کوچک بالا برده و آن ها را در مقابل چالش هایی که در آینده برای زندگی آن ها رخ می دهد آماده می کند.

اهمیت بازی برای کودکان

بازی کودکان نقش بسیار مهمی برای سرگرم کردن کودک دارد و باعث می شود تا سلامت روحی، جسمی، عاطفی کودک رشد کند تا بتواند به دنیای پیرامون خود دقیق تر نگاه کند بنابراین سعی کنید بازی هایی را برای کودک خود انتخاب کنید که باعث رشد ذهنی او شود.

1_ اسباب بازی ها از دوره نوزادی تا زمانی که ذهن کودک کاملا رشد کرده و می تواند همه چیز را تشخیص دهد بسیار مهم است و نوعی تقویت کننده مغز محسوب می شود. بنابراین سعی کنید برای فرزند خود بازی های جدید را خریداری کنید تا تجربه و آزمایشات تازه را انجام دهد. بهتر است بدانید مغز کودک در سنین پایین آماده دریافت اطلاعات و رشد می باشد بنابراین قدم های درستی را برای یادگیری و رشد آن بردارید.

بازی کودکان

 

2_ زمانی که شما برای فرزند خود اسباب بازی جدیدی تهیه می کنید باعث می شوید تا او خلاقیت های خود را بشناسد و آن ها را تقویت کند. در همه حال بازی کودکان می تواند به تقویت و رشد توانایی های او باشد. بنابراین در انتخاب و خرید بازی های کودکان بسیار دقت داشته باشید.

3_ کودکان می توانند با اسباب بازی های خود لحظات شادی را سپری کنند بنابراین برای داشتن یک کودک شاد اجازه دهید تا آن ها زمانی را با اسباب بازی های خودشان بگذرانند. آن ها برای کشف بازی های مورد علاقه خودشان به دنبال بازی های جدید هستند. شادی یکی از بزرگترین هدایایی است که می توانید به فرزند خود بدهید تا لحظات زیبایی را در ذهن خود هک کند.

4_ کودکان همیشه در حال رشد هستند و بزرگتر شدن، با مسائل جدیدی رو به رو می شوند که فشار ناشی از این اتفاقات باعث ایجاد استرس در آن ها می شود در نتیجه بازی کودکان می تواند راهی باشد تا آن ها را مهار کنند و به کودک یاد می دهد که چگونه با مشکلات رو به رو شوند و برای حل آن ها قدمی محکم بردارند.

بازی کودکان

5_ بازی کردن باعث فعالیت بدنی آن ها می شود و تمام حرکات فیزیکی که آن ها انجام می دهند باعث قوی تر شدن اندام های آن ها می شود اینگونه مهارت های حرکتی بیشتری خواهند داشت و راهی است برای شناخت اندام های بدن و ایجاد تعادل بین آن ها.

6_ کودکان اصولا ترجیح می دهند که در کنار کودکی دیگر به بازی بپردازند و همین موضوع راهی است برای برقراری روابط و مهارت های اجتماعی. بازی کودکان باعث می شود تا آن ها راه های ارتباط گیری با دیگران را یادبگیرند و درک بهتری از محیط اطراف خود پیدا کنند.

7_ بازی کودکان برخی مواقع با شکست و برخی مواقع با پیروزی همراه است که همین موضوع باعث بالا رفتن احساسات فردی و قوی شدن آن ها می شود و کودک در این سن می آموزد، که با چالش های زیادی در زندگی همراه است و این دلیلی برای بالا رفتن و تقویت اعتماد به نفس کودک است.

بازی کودکان

اثرات محروم کردن کودک از بازی

همان طور که گفته شد بازی کودکان باعث تقویت روح و جسم و … می شود و اما کمبود بازی در آن ها عواقب جدی برای سلامت جسمی، عاطفی و روانی کودکان در پیش دارد. متاسفانه امروزه والدین با وقت کمی که برای کودکان در نظر میگیرند و زمان محدودی که برای بازی کودکان وجود دارد باعث شده تا کودکان زمان کمی را به بازی های مورد علاقه خود و پرورش جسم خود داشته باشند.

نداشتن زمان، برای بازی کودکان باعث می شود تا آن ها با افسردگی و گوشه گیری، خجالتی بودن کودک، کم هوشی و نداشتم آمادگی جسمانی رو به رو شوند در نتیجه با افزایش زمان تفریح می توانید به کودک خود کمک کنید تا مهارت های خود را شناسایی کند و زمان بیشتری را به تفریح و شادی بگذراند اینگونه می توانید به فرایندهای شناختی، هوش بالا، تقویت جشم و روان و … کمک بسزایی کنید تا در آینده فرزندی قوی داشته باشید.

بازی کودکان

اهمیت بازی کردن والدین با کودکان

والدین باید بدانند که مهمترین الگو برای فرزندان خود محسوب می شوند بنابراین باید برای آن ها وقت صرف کنند تا کودکی شاد و خوشحال داشته باشند کودکان علاقه و وابستگی بسیار بالایی به خانواده خود دارند که بازی کودکان با والدین می تواند پیوند میان آن ها را محکم کند. بازی کردن با کودک باعث می شود شما بهتر او را بشناسید و استعدادهای کودکان را به راحتی کشف کنید. والدین اولین و محبوب ترین همبازی برای کودکان هستند.

بازی کودکان

روانشناسان معتقد هستن که والدینی که برای فرزندان خود وقت کافی را صرف می کنند، کودکی شاد و به دور از استرس دارند. این کودکان دیگر برای جلب توجه دیگران کارهای اشتباه انجام نمی دهند و ارتباط با کودکان و خانواده خود را به درستی برقرار می کنند همچنین دوستی و رفاقتی عمیق میان فرزند و والدین شکل می گیرد. بازی های خلاقانه می تواند به شما کمک کند تا ساعات خوشی را با فرزند خود سپری کنید این موضوع نه تنها برای کودکان بسیار مفید است بلکه به والدین کمک می کند تا ساعاتی را به دور از دغدغه سپری کنند. خندیدن و آرامشی که بین شما و فرزندان شکل می گیرد باعث آرامش روان شما می شود.

بازی کودکان

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *