مجله پیانو
رفتار غلط کودکان

7 رفتار غلط کودکان که باید اصلاح شود

والدین مهمترین و اصلی ترین الگوی کودکان هستند که برخی از والدین در زمینه ی مراقبت، رشد و تربیت فرزند، دچار رفتارهای اشتباه می شوند که همین موضوع زمینه ساز رفتار غلط کودکان می شود که در آینده باعث بروز مشکلاتی از قبیل: نداشتن اعتماد به نفس در کودک، عدم استقلال، بی نظمی کودکان و … می شود.

زمانی که کودک رشد می کند دیدگاه و شخصیت او بر اساس تجربه هایی که در زندگی کسب کرده است تغییر می کند که برخی مثبت و قابل تشویق کودکان می باشد و برخی دیگر منفی هستند و اگر چاره ای برای رفع آن ها پیدا نکنید برای همیشه در کودک تثبیت و ماندگار می شود. پیدا کردن و شناخت رفتارهای هنجار و ناهنجار در کودکان توسط والدین بسیار مهم هستند و با شناخت آن ها باید چاره ای برای رفع آن پیدا کنید چرا که رفتارهای ناهنجار باعث انزوای اجتماعی در بزرگسالی می شود.

رفتار غلط کودکان

 

تکرار رفتار غلط کودکان باعث می شود برخی از والدین از آنها پشم پوشی کنند و بگوییند کودک ما این چنین است و کاریش نمی شود کرد و همین موضوع باعث می شود تا کودک پاداش رفتار خود را بگیرد و باز هم به این رفتار غلط ادامه دهد. بنابراین تمام کودکانی که رفتار غلط از خود نشان می دهند تنها یک ویژگی دارند و آن هم این است که توسط والدین پاداش می گیرند و میخواهند توجه دیگران را به خود جلب کنند و در ذهنشان اینگونه می گذرد” من نه تنها رفتار اشتباهی نمی کنم بلکه توجه دیگران را جلب می کنم و قوانین توسط من وضع می شود”.

رفتارهای اشتباه کودکان

رفتار غلط کودکان با هم متفاوت است که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

1_ رفتارهای خوشونت آمیز:

رفتارهای پرخاشگرانه همیشه در تمامی انسان ها وجود دارد و هر آدمی حس عصبانیت را بارها تجربه خواهد کرد اما بهتر است بدانید این رفتارها معمولا آموخته می شوند بنابراین بدانید که فرزند شما از کی و کجا آن را آموخته است و شما راهی برای به حداقل رساندن آن پیدا کنید. در زمان هایی که کودک رفتارهای پرخاشگرانه و خوشنت آمیز از خود نشان میدهد باید آرامشتان را حفظ کنید و برای کودک توضیح دهید که در هر شرایطی باید آرامش خودش را حفظ کند. دعوای کودکان می تواند یکی از این نشانه ها باشد.

رفتار غلط کودکان

2_ بد دهانی:

به زبان آوردن کلمات توهین آمیز و نامناسب اصولا از طریق والدین و یا اطرافیان نزدیک به کودک انتقال می یابد بنابراین مراقب به صحبت کردن خود باشید چرا که این رفتار غلط کودکان می تواند به مرور زمان و با رشد او تثبت و همیشگی شود و ساده ترین را برای پیشگیری از این اتفاق، اجتناب از بیان آن ها می باشد و به کودک خود بیاموزید که این کلمات اشتباه هستند و نباید از آن ها استفاده کند و اگر ادامه دار بود باید به سراغ تنبیه و محروم کردن کودک از امتیازاتی که دارد رفت.

رفتار غلط کودکان

3_ حسادت و رقابت:

این رفتار غلط کودکان بیشتر در خانواده هایی رخ می دهد که دارای چند فرزند هستند که رفتار رقابت میان آن ها ناشی از حسادت است و والدین برای جلوگیری از این رفتار غلط کودکان باید محبت و رفتاری یکسان را با فرزندان خود داشته باشند و با صحبت کردن به آن ها بفهمانید که جایگاهی یکسان نزد شما دارند.

رفتار غلط کودکان

4_ دزدی:

حس مالکیت نسبت به وسایل دیگران یکی از رفتارهای غلط کودکان می باشد و در بیشتر کودکان این رفتار رایج است و باید هر چه سریع تر به آن رفتار پایان بدهید چرا که این رفتار می تواند ماندگار و تبدیل به عادت شود. از مشاجره کردن در این مورد بپرهیزید و با آرامش با کودک صحبت کنید تا پیام شما را دریافت کند و به او بیاموزید که بدون اجازه نباید به وسایل دیگران دست بزند و برای داشتن هر وسیله ای باید بها و هزینه ی آن را پرداخت کند.

رفتار غلط کودکان

5_ ادب:

یکی از رفتار غلط کودکان بی ادبی آن ها می باشد و آموختن ادب و رفتار مودبانه کودکان، وظیفه ی هر پدر و مادر است و آموزش رفتار و برخورد درست باید بدون فشار و با صبر و حوصله و آرامش انجام شود. زمانی که کودک شما رفتار بی ادبانه ای از خود نشان داد بدون عصبانیت، اهمیت احترام به دیگران را برای او بازگو کنید و به کودک بیاموزید که همان گونه که با دیگرا رفتار می کند آن ها نیز با او رفتار خواهند کرد.

6_ دروغگویی کودکان:

اکثر کودکان برای رفع محدودیت و پیش بردن کارهایی که به آن ها علاقه دارند از دروغ گفتن استفاده می کنند که شما می توانید اهمیت صداقت را برای آن ها توضیح دهید که با صداقت می توانند ارتباط زیباتر و محکم تری با دیگران برقرار کنند و برای دروغگویی کودکان تنبیه مناسبی را انتخاب کنید تا متوجه شوند که این کار اشتباه و غیر قابل قبول است.

رفتار غلط کودکان

7_ بی احترامی به اطرافیان: 

این رفتار غلط کودکان را می توان در اکثر کودکان نافرمان دید و با بروز این رفتار باید سریع و در همان لحظه به دور از جمع با نرمی با او برخورد کنید و از اهمیت احترام برایش بگویید و اگر از این رفتار چشم پوشی کنید باعث تشویق او شدید. اولین قدم این است که علت بی احترامی به دیگران را پیدا کنید و سپس اشتباهش را به او بگویید و رفتار درست را متقابل به کودک توضیح دهید.

رفتار غلط کودکان

نحوه برخورد والدین با رفتار غلط کودکان

  • اجازه ندهید کودک با رفتار غلط به هدف خود برسد.
  • خواسته هایتان را در رابطه با رفتار غلط کودکان به موقع بیان کنید.
  • پیام خود را با رفتاری نرم و با آرامش به او منتقل کنید.
  • کودک باید بداند که نسبت به رفتارش مسئول است.
  • برنامه ای از قبل تهیه کنید و طبق آن پیش برید.( برای تشویق رفتار درست و یا تنبیه رفتار اشتباه)
  • اگر کودکان به قدر کافی از نظر محبت و ارتباط درست از سمت خانواده نیازشان رفع شود دیگر برای جلب توجه دیگران تلاش اشتباهی نخواهند کرد در نتیجه می توانید یک کودک شاد داشته باشید.

رفتار غلط کودکان

 

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *