مجله پیانو
غذاهای ممنوع برای کودکان

10 غذاهای ممنوع برای کودکان

همه والدین باید غذاهای ممنوع برای کودکان را به خوبی بشناسند چرا که ایمنی کودک در زندگی حرف اول را می زند. زمانی که کودکان بزرگ می شوند رژیم غذایی آن ها نیز تغییر می کند اما برخی از خوراکی ها هستند که به طور طبیعی برای سن کودک شما خطرساز است به همین دلیل نباید از آن ها استفاده کنید.

حتی نوزادانی که شیر خوار هستند و فقط از شیر مادر استفاده می کنند امکان دارد به برخی از غذاهایی که مادر استفاده می کند حساسیت داشته باشند چرا که مواد مغذی بدن مادر در شیر او می باشد و نوزاد از آن تغذیه می کند بنابراین باید حواستان به رژیم غذایی خودتان نیز باشد.

زمانی که کودک را از شیر مادر جدا می کنید و به سراغ غذای کمکی می روید باید توجه زیادی به خوراک فرزند خود داشته باشید و از غذاهای ممنوع برای کودکان استفاده نکنید چرا که برخی آن ها خطرناک و برخی دیگر ناسالم هستند و هیچ گونه ویتامین کودکان را تامین نمی کنند بلکه خطر خفگی، بهم ریختن سیستم گواش، بروز آلرژی و … را هم دارند.

غذاهای ممنوع برای کودکان

غذاهای ممنوع برای کودکان زیر 2 سال

همان طور که می دانید تغذیه برای رشد کودک و سلامتی آنها بسیار مهم است و برخی مواد مغذی برای رشد مغزی کودکان بسیار مفید می باشد. بنابراین باید بهترین خوراکی ها را در وعده های غذایی آن ها جای داد و غذاهای ناسالم را از سفره غذایی حذف کرد چرا که برخی خوراکی های ناسالم باعث بروز مشکلاتی در رفتار و جسم کودک می شود که نهایتا با بیماری های مختلفی نمایان می گردد. همان طور که می دانید تغذیه تاثیر بسزایی بر تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان دارد.

برخی غذاهای ممنوع برای کودکان که موجب بروز حساسیت و مشکلات گوارشی در کودکان می شوند مانند:

غذاهای ممنوع برای کودکان

 • سفیده تخم مرغ: سفیده همیشه منبعی غنی از پروتئن بوده است اما این ماده می تواند برای کودکان زیر دو سال ایجاد حساسیت کند زیرا باکتری های در آن وجود دارد که باعث ناراحتی های معده و دستگاه گوارش می شود.
 • کره بادام زمینی: نوعی مواد خوراکی که حتی برخی از بزرگسالان به آن حساسیت و آلرژی دارند گر چه این خوراکی سرشار از فیبر و پروتئین می باشد اما هضم ان سنگین می باشد و چسبندگی که کره بادام زمینی دارد می تواند مشکلات دهان، دندان، مشکلات گوارش برای کودک ایجاد کند.
 • کاکائو، شکلات: شکلات دارای کربوهیدرات تصفیه شده و شیرین است که در کودکان زیر دو سال باعث پیش فعالی آن ها می شود همچنین کاکائو نیز باعث بی خوابی در کودک می شود که در نهایت به بیماری های مختلف ختم می گردد بنابراین مصرف آن ها باید تا حد زیادی کاهش پیدا کند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با تغذیه کودکان پیش فعال کلیک کنید.
 • غذاهای کنسروی: این نوع غذاها حتی برای بزرگسالان پیشنهاد نمی شود استفاده از این نوع غذاها باعث عفونت بوتولیسم می شود و در برخی از کنسروها باکتری های وجود دارد که مرگبار می باشند.
 • ماهی: همان طور که می دانید ماهی دارای خاصیت بسیاری می باشد اما باعث تحریک الرژی در کودکان می شود. غذاهای دریایی دارای مقدار بسیار بالایی از جیوه هستند که برای کودکان زیر دو سال نوعی از غذاهای ممنوع برای کودکان محسوب می شوند.
 • کافئین: یکی از بدترین و مضرترین مواد غذای برای کودکان کافئین می باشد این نوع مواد محرک در برخی از نوشیدنی ها می باشد که باعث ایجاد بلوغ زودرس و پیش فعالی کودکان می شود و به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی شود.

غذاهای ممنوع برای کودکان

غذاهای ممنوع برای کودکان زیر 1 سال

برخی موادغذایی هستند که ماده های سازنده آن ها برای کودک مناسب نمی باشند که شامل:

 • عسل: برخی از عسل ها دارای نوعی باکتری هستند که ممکن است کودک با خوردن آن ها دچار بوتولیسم شود این بیماری به ندرت کشنده است اما باعث ضعف در خوردن، بی حالی و بی اشتهایی، از بین رفتن آب بدن و یبوست می شود به همین دلیل در دسته غذاهای ممنوع برای کودکان قرار دارد.
 • شیر گاو: برای کودکان زیر 1 سال به سختی قابل هضم است.
 • آب میوه: آب میوه ها که دارای قند و آب هستند هیچ گونه پروتئین، کلسیم و فیبری ندارند که کودک به آن ها نیاز داشته باشد و تنها میل کودک را به شیر مادر از بین می برد و برخی از آب میووه ها هم باعث بروز مشکلات گوارشی می شوند.
 • گوشت های دودی: این نوع گوشت ها دارای نیترات و مواد شیمیایی دیگری هستند و میزان نمک و چربی که در گوشت این حیوانات وجود دارد برای کودک بسیار مضر می باشد.
 • مواد قندی: اکثر کودکان عاشق شیرینی هستند اما مواد قندی چندان هم برای سلامت آن ها خوب نمی باشد به همین دلیل نباید اجازه دهید شیرینی و شکلات و … که دارای قند و شکر هستند در زندگی ان ها جای پیدا کند اما می توانید مواد قندی طبیعی مانند موز را به آن ها بدهید.

غذاهای ممنوع برای کودکان

آلرژی غذایی در کودکان

والدین باید شناخت کافی به مواد غذایی که فرزندشان به آن ها آلرژی دارد را داشته باشند تا غذاهای ممنوع برای کودکان خود را بشناسند و آن ها را از وعده های غذایی حذف و یا با چیزی دیگر جایگزین کنند چرا که آلرژی در کودکان بسیار شایع می باشد. برای مثال برخی از کودکان بعد از خوردن شیر دچار دل درد و دل پیچه می شوند و یا حالت تهوع شدید را تجربه می کنند. اگر پس از استفاده مواد غذایی که برای کودک ایجاد آلرژی می کند مشکلاتی مانند: اسهال و دل درد، التهاب و قرمزی پوست بدن، احساس خارش گلو، بروز مشکل در تنفس و… را مشاهده کردید سریعا او را به متخصص اطفال نشان دهید.

یکی از مهمترین دلیل بروز آلرژی در افراد ارثی می باشد بنابراین اگر خانواده به مواد غذایی خاصی حساسیت دارد با احتیاط آن را در سفره فرزند خود جای دهید.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *