مجله پیانو
درمان خانگی گلودرد کودک

10 روش موثر برای درمان خانگی گلودرد کودک

درمان خانگی گلودرد کودکان زمانی موثر است که کودک تنها علائم درد را در گلو داشته باشد در غیر اینصورت حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که عفونت در بدن کودک رشد کرده و در نهایت باعث ایجاد بیماری های متعدد می شود. گلو درد یکی از نشانه های شایع سرماخوردگی می باشد که بسیار آزاردهنده است و حتی در برخی مواقع کودک به سختی آب دهان خود را قورت می دهد. حتی اگر گلودرد ، سرماخوردگی، آلرژی کودک شدت بالایی داشت می توانید با درمان خانگی گلودرد کودکان را آرام کنید و هم به متخصص کودک مراجعه کنید.

خارش، سوزش، گرفتگی صدا و … می توانند نشانه های شروع گلو درد باشند که در نهایت با متورم شدن گلو و قرمز شدن آن کودک دچار درد گلو می شود. با شروع فصل سرما، مخصوصا فصل بهار و پاییز که دمای هوا متغییر است اکثر کودکان دچار سرماخوردگی و گلو درد می شوند که می توانید قبل از شدت گرفتن مریضی با استفاده از مواد طبیعی، درمان خانگی گلودرد کودکان و با استفاده از تامین ویتامین کودکان، گلودرد را تسکین دهید.

درمان خانگی گلودرد کودک

علائم و نشانه های گلودرد کودکان

نشانه های گلو درد بسیار زیاد می باشد که شما می توانید با مشاهده هر کدام از آن ها اقدام به درمان خانگی گلودرد کودکان کنید تا بتوانید تا حدودی از آن را رفع کنید و اگر شدت پیدا کرد کودک خود را به یک متخصص نشان دهید.

 • گرفتگی صدا
 • تب
 • خارش و سوزش گلو
 • آبریزش بینی
 • درد هنگام خوردن و یا نوشیدن
 • التهاب غددهای گلو
 • قرمزی پشت دهان
 • آبریزش چشم

گلو درد می تواند باعث کم اشتها شدن کودکان شود که در نهایت باعث بی حالی و بی حسی در کودک می شود.

درمان خانگی گلودرد کودک

درمان خانگی گلودرد کودکان

برخی از گلو دردها با استفاده از درمان های خانگی و داروهای طبیعی قابل برطرف شدن هستند که به چند نمونه ی آن اشاره خواهیم کرد. برخی از گلو دردها که بر اثر ویروس به وجود می آیند را می توانید با درمان خانگی از بین ببرید. اما توجه داشته باشید برای کودکان زیر یک سال نباید هر درمانی را به کار بگیرید مانند درمان گلودرد با عسل چرا که عسل می تواند دارای باکتری های مضر باشد که باعث بوتولیسم نوزاد شود.

 • غرغره کردن آب و نمک:

کودکانی که به اندازه کافی بزرگ شده اند و می توانند آب و نمک را غرغره کنند این نمونه بهترین گزینه است برای درمان خانگی گلو درد کودکان چرا که نمک و آب می توانند برای پیشگیری از عفونت بسیار موثر باشند. نمک مانند یک ضد عفونی عمل می کند که در نهایت باعث خارج شده خلت می شود و التهاب و قرمزی گلو را کاهش می دهد. این کار را باید چندین مرتبه در روز تکرار کنند تا نتیجه ی آن را ببینید.

درمان خانگی گلودرد کودک

 • مرطوب نگه داشتن هوا:

دمای سرد و رطوبت کم می تواند عفونت را افزایش دهد بنابراین سعی کنید دما و رطوبت محیط را بالا ببرید تا تنفس برای کودک راحت تر صورت بگیرد. به خصوص زمانی که کودک می خواهد استراحت کند و یا بخوابد. هوای مرطوب می تواند شدت سرفه و درد گلو را کاهش دهد بنابراین تا جایی که امکان دارد در اتاق کودک و یا محیط زندگی او از مرطوب کننده هوا استفاده کنید حتیب می توانید این کار را با یک قابلمه آب و یا کتری، روی اجاق گاز انجام دهید.

 • استفاده از لیموی تازه: 

لیموی تازه برای دفع خلت و تسکین گلو درد بسیار موثر می باشد. لیمو دارای ویتامین c می باشد که به تقویت سیستم ایمنی کودکان بسیار کمک می کند و در نهایت به بدن کودک کمک می کند تا در مبارزه با باکتری ها و عفونت های فعال پیروز شود. لیمو خواص ضد باکتری دارد و می تواند از آبریزش بینی و سرفه جلوگیری کند.

ترکیب لیمو و عسل بهترین گزینه برای درمان خانگی گلودرد کودکان می باشد البته به سن کودک خود توجه داشته باشیدو برخی از باکتری ها که باعث ایجاد گلودرد می شوند با استفاده از لیمو و عسل کاملا از بین رفته و با استفاده مکرر می توانید باعث بهبود گلودرد فرزند خود شوید.

درمان خانگی گلودرد کودک

 • درمان خانگی گلودرد کودکان با استفاده از عسل:

عسل دارویی برای کودکان بالای یک سال است که می تواند گزینه ای منلاسب برای بالابردن هوش کودکان و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن آن ها شود. عسل بهترین نمونه داروی خانگی برای رفع گلودرد کودکان می باشد زیرا خواص ضد باکتری داشته و خاصیت مرطوب کنندگی نیز دارد که در نهایت باعث تسکین گلو درد میشود. استفاده از عسل های ارگانیک را فراموش نکنید این نوع عسل ها خواص بسیار بالایی دارند که با یک فنجان آب ولرم و استفاده روزی سه مرتبه از آن می تواند باعث رفع گلودرد شود.

 • زنجبیل:

دارویی موثر برای پیشگیری و درمان گلو درد می باشد خواص ضد التهابی دارد و ضد ویروس وسرفه می باشد بنابراین استفاده از آن را هرگز فراموش نکنید. زنجبیل باعث کاهش و تسکین علاوم سرماخوردگی و گلو درد می شود. یکی از اجزای فعال در زنجبیل ضد درد و ضد التهاب بودن آن است که می تواند درد را کاهش داده و به مرور آن را از بین ببرد. زنجبیل را می توانید با شیر گرم و یا چای روزانه دو مرتبه استفاده کنید تا معجزه آن را ببینید.

درمان خانگی گلودرد کودک

 • درمان خانگی گلودرد کودکان با زردچوبه:

زردچوبه یک درمان موثر برای انواع مشکلات سلامتی و بیماری های مانند سرماخوردگی، گلو درد کودکان و بزرگسالان، ضد سرفه و… می باشد بیشتر خواص دارویی زردچوبه از ترکیب کورکومین می باشد. یکی از بهترین داروهای خانگی برای از بین بردن میکروب های فعال و بالا بردن سیستم ایمنی بد می باشد. خواص ضد التهابی آن کمک می کند تا مجاری تنفسی بهبود پیدا کند و با هر نوع عفونتی به راحتی مبارزه می کند.زردچوبه را با یک لیوان شیر گرم به کودک خود داده تا گلو درد را از بین ببرید.

 

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *