مجله پیانو
فایده شیردهی برای مادران

8 فایده شیردهی برای مادران

شیردهی برای رشد نوزادان و تکامل ذهنی نوزادان ضروری است، اما آیا ازفایده شیردهی برای مادران زمانی که به نوزاد خود شیر می دهند چیزی می دانستید؟ بخوان تا بیشتر بدانی.

در مورد فواید شیردهی برای نوزادان بسیار گفته شده است، اما بسیاری از تازه مادران نمی دانند که شیردهی نه تنها برای نوزاد بلکه برای مادر نیز مفید است. روند شیردهی کودک بر سلامت جسمی و روانی مادر تأثیر می گذارد.

سلامت روانی مادران شیرده

در زیر برخی از مزایای سلامتی و فایده شیردهی برای مادران که شناخته شده است را ذکر کرده ایم:

فایده شیردهی برای مادران شیر ده

1. بهبودی سریعتر: مادرانی که شیر می دهند می توانند پس از زایمان سریعتر بهبود یابند.

2. نوزاد شاد، مادر شاد: از آنجایی که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند سالم هستند و کمتر گریه می کنند، موارد کمتری از بیماری های دوران کودکی را دارند. یک نوزاد آرام و شاد در نهایت به مادر کمک می کند تا پس از تولد به اندازه کافی استراحت کند.

3. رفاه عاطفی: در طول شیردهی، هورمون های آرام بخش طبیعی مانند اکسی توسین و پرولاکتین تولید می شود. این هورمون ها به کاهش استرس و تقویت احساسات مثبت در مادر شیرده کمک می کنند. آنها همچنین به او کمک می کنند تا با کودک احساس ارتباط عمیقی داشته باشد.

4. کاهش وزن: یکی از مواردی که مادران را پس از زایمان به فکر فرو می برد اضافه وزنی است که در طول بارداری با آن ها همراه بوده است اما مادران در طول فرآیند ساخت و نگهداری شیر روزانه حدود 500 کالری می سوزانند. این می تواند منجر به کاهش وزن سریع بعد از بارداری شود.

فایده شیردهی برای مادران شیر ده

5. انقباض رحم: رحم در دوران بارداری منبسط می شود و شیردهی رحم را به انقباض و بازگشت به حالت طبیعی خود تحریک می کند و این موضوع یکی از مهمترین فایده شیردهی برای مادران می باشد.

6. خونریزی کمتر پس از زایمان: خونریزی پس از زایمان به طور کلی به دلیل تغییر تن ماهیچه های رحم اتفاق می افتد. تغذیه با شیر مادر می تواند خطر خونریزی پس از زایمان را با رساندن زودتر رحم به اندازه اصلی خود کاهش دهد.

7. شانس کمتری برای افسردگی پس از زایمان: بسیاری از تازه مادران بلافاصله پس از بچه دار شدن دچار بی ثباتی عاطفی یا احساس بی ارزشی می شوند. به عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته می شود. تغذیه با شیر مادر می تواند به کاهش احتمال افسردگی پس از زایمان کمک کند.

8. کاهش خطر مشکلات سلامتی: مطالعات نشان داده اند که تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان سینه، سرطان تخمدان و اندومتریوز را در زنان کاهش دهد.

نوزادان و شیر مادر

  • تغذیه با شیر مادر از نوزادان در برابر آلرژی و بسیاری از بیماری های دیگر محافظت می کند.
  • از آنجایی که شیر مادر به راحتی هضم می شود، از کودک در برابر یبوست یا اسهال محافظت می کند.
  • شیر مادر همچنین مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها، خواص ایمنی، آنزیم ها و آنتی بادی های زنده را برای کودک فراهم می کند. این مواد به راحتی توسط بدن کودک جذب می شوند.
  • شیر مادر حاوی مواد خاصی است که به آرامش نوزاد کمک می کند.
  • شیر مادر همچنین حاوی آنتی بادی های مهمی است که به نوزادان در مبارزه با ویروس ها و باکتری ها کمک می کند.
  • شیردهی خطر ابتلا به عفونت های روده، مجاری تنفسی و معده را کاهش می دهد و همچنین از کودک در برابر آسیب بافت روده محافظت می کند.

نوزادان و شیر مادر

فواید شیردهی هم برای مادر و هم برای نوزاد بسیار زیاد است. به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) تغذیه با شیر مادر را تا 2 سال یا بیشتر توصیه می کند. و همه پزشکان شیردهی را برای حداقل 6 ماه اول زندگی توصیه می کنند تا زمانی که با هیچ عارضه پزشکی قطع نشود.

شیر مادر نه تنها از کودک شما در برابر بیماری های مزمن و آلرژی محافظت می کند، بلکه فواید زیادی برای شما دارد. اگر در مورد شیردهی نگرانی دارید، لطفاً برای راهنمایی با پزشک خود و سایر متخصصان مشورت بگیرید.

سخن آخر

بسیاری از مادران در باره نگهداری از کودکان از ما می پرسند چه کنیم که کودک همیشه سرحال و شاداب باشد؟ باید بگوییم اینکه توقع دارید فرزندتان همیشه خوشحال و شاد باشد کاملا اشتباه است.

آن ها باید طعم سختی را بچشند و بتوانند و یاد بگیرند که از خود در برابر خیلی از مشکلات مراقبت و محافظت کنند و والدین باید این اجازه را به فرزندان بدهند که کشف کنند و بیاموزند.

خرید لباس بچه گانه

به فرزند خود این اجازه را بدهید تا از همان ابتدا برای مسائلی که به او مرتبط است تصمیم بگیرد و یا نظر خود را بیان کند مثلا زمانی که برای خرید لباس بچه گانه به فروشگاهی قدم گذاشته اید اجازه دهید سلیقه خود را به کار ببرد اینگونه می تواند تجربه های زیادی کسب کنند همچنین با این کار باعث می شوید اعتماد به نفس کودک و عزت نفس او بالا رود که این موضوع در آینده به شما و فرزندتان کمک بسزایی می کند.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *