مجله پیانو
کتاب خواندن در دوران بارداری

5 فایده کتاب خواندن در دوران بارداری

کتاب خواندن در دوران بارداری یکی از راه هایی است که تاثیر بسزایی به افزایش هوش و شکل گیری واژه ها در ذهن کودک می گذارد. این کار شاید کمی عجب بیایید اما روانشناسان معتقد هستن که کودکان در همان لحظه صدای مادر و پدر را به خوبی درک می کنند و خواندن کتاب در دوران بارداری می تواند روی جنین و رشد مثبت او تاثیرگذار باشد.

اکثر والدین از خواندن کتاب در دوران بارداری غافل می شوند و تنها دغدغه آن ها خرید سیسمونی و خرید لباس بچه گانه و … می شود در صورتی که بهتر است بدانید در این زمان است که شما می توانید به رشد و سلامت کودکتان کمک کنید و کتاب خواندن یکی از گزینه های بسیار مثبت، هم برای مادر و هم برای جنین می باشد.

کتاب خواندن در دوران بارداری

کتاب خواندن در دوران بارداری با صدای بلند می تواند به گسترده شدن دامنه لغات و رشد مغز جنین تاثیر بسیار مثبتی بگذارد و یکی از کارهایی است که مادر باردار می تواند برای سلامت ذهن و رشد مثبت فرزند خود انجام دهد. بهتر است بدانید این کار را از 5 ماهگی به بعد دوران بارداری باید انجام دهید چرا که جنین در این سه ماه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری قادر به شنیدن صدا می باشد. جالب است بدانید جنین با گذشت زمان می تواند صدای مادر خود را از باقی صداها تشخیص دهد.

بنابراین خواندن کتاب در دوران بارداری را از ماه 5 بارداری خود آغاز کنید و با خواندن شعرهای زیبا می توانید هم جنین را با صدای خود آشنا کنید و هم به رشد ذهنی او کمک بسزایی کرده اید تا در همان زمان جنین بودن خود با دایره لغات زبان مادری آشنا شود.

کتاب خواندن در دوران بارداری

تاثیر کتاب خواندن در دوران بارداری

کتاب خواندن در دوران بارداری می تواند باعث رشد مغز و پیشرفت زبان و سلامت نوزاد کند. کتاب خواندن کودکان از زمانی که در شکم مادر هستند می تواند به تربیت و شکل گیری شخصیت کودک کمک کند. ادامه دادن خواند کتاب برای نوزاد در زمانی که به دنیا می آید می تواند زمینه ای باشد برای آگاه سازی پیرامون او و برقراری روابط اجتماعی در کودکان.

کتاب خواندن در دوران بارداری

اگر می خواهید کودکی کتاب خوان داشته باشید و فرزند شما علاقه به خواندن کتاب های مختلف را بیاموزد بهتر است این فرهنگ را اول در وجود خود نهادینه کنید چرا که والدین و افراد بزرگتر در خانواده می توانند الگویی خوب برای کودکان باشند چرا که همیشه در معرض دید کودکان قرار دارند و اکثر بچه ها از والدین و افراد خانواده تاثیر پذیری بالایی دارند.

بهتر است در زمان بارداری خود، به خواندن شعر و کتاب های مفید برای تربیت فرزند خود بروید این کتاب ها باعث می شوند تا دایره لغات برای کودک شما آشنا باشد و بهتر و زودتر می توانند صحبت کردن را شروع کنند. اگر فرزند شما پس از تولد و گذست سال ها باز هم علاقه ای به خواندن کتاب نشان ندهد شما نباید نا امید شوید این راه نیاز به صبر و تحمل دارد تا کودک تشویق شود به این راه و مسیر در نتیجه هرگز ناامید نشوید.

کتاب خواندن در دوران بارداری

 

کتاب خواندن در دوران بارداری می تواند این راه و مسیر را برای شما نیز راحت و لذت بخش کند. کودکان موجودات کوچک اما باهوشی هستند در این دوران اگر بتوانید تمام تمرکز و ذهن خود را روی کارهای مثبت جمع کنید می توانید در آینده کودکی سرشار از انرژی مثبت و هوشی بالا داشته باشید بنابراین سعی کنید کتابی که می خوانید را با صدای بلند، شمرده شمرده، آرامش بیان و… برای کودک خود بخوانید.

نتایج و تاثیرات کتاب خوانی در دورابارداری برای جنین

کتاب خواندن در دوران بارداری به شنوایی و تقویت سیستم عصبی شنوایی بسیار کم می کند جالب است بدانید جنین می تواند از همان زمانی که در شکم مادر می باشد صدای او را از بقیه افراد تفکیک کند و این صدا برایش آشنا و ارام بخش است. کتاب خواندن برای جنین کمک می کند تا توانایی پردازش داستان ها را در آینده داشته باشند و موفقیت آن ها را در خواندن کتاب بالا می برد.

کتاب خواندن در دوران بارداری

البته ناگفته نماند که بهتر است از پدر خانواده هم بخواهید این کار را انجام دهد چرا که کتاب خواندن در دوران بارداری کمک می کند تا پیوند و ارتباطی عمیق بین شما و جنین اتفاق بی افتد. کتاب را با لحنی مهربان و عمیق بخوانید این موضوع باعث می شود ارتباط احساسی با کودک برقرار شود و این موضوع می تواند در آینده که کودک شما پا به دنیا می گذارد صداها را تشخیص دهد و ارتباط عاطفی و صمیمی بین اعضای خانواده ایجاد می شود.

هر چه کتاب داستان را در دوران بارداری با صدایی رسا و بلند بخوانید کلمات بهتر در ذهن کودک باقی خواهند ماند و پس از به دنیا آمدن کلمات در ذهن آن ها آشنا هستند بنابراین راحت تر قادر به صحبت کردن می باشند. نوزادانی که در این شرایط قرار دارند تا زمانی که شروع به صحبت کردن کنند، آشنایی بیشتری با کلمات دارند حتی شما می توانید در سن 1 سالگی نوزاد مدام برای او کتاب بخوانید و با او صحبت کنید تا در آینده اشتیاق به یادگیری و خواندن در آن ها بالا برود.

کتاب خواندن در دوران بارداری

مزایای کتاب خواندن در دوران بارداری

  • کتاب خواندن در دوران بارداری مهارت شنیداری او را تقویت می کند.
  • ذهن او آماده برای دریافت اطلاعات است.
  • باعث ایجاد ارتباط احساسی و عاطفی بین والدین و نوزاد می شود.
  • کتاب خواندن در دوران بارداری باعث می شود دایره لغات برای او گسترده‌تر شود.
  • باعث پیشرفت های هوشی و حساسی می شود.
  • به سلامت و رشد بهتر جنین کمک می کند.
  • پس از به دنیا آمدن راحت می توانند ارتباط بگیرند و با شنیدن صدای آشنا آرام می شوند.

کتاب خواندن در دوران بارداری

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *