مجله پیانو
استفاده لوازم آرایش برای کودکان

5 عوارض استفاده لوازم آرایش برای کودکان

استفاده لوازم آرایش برای کودکان از آنچه که شما تصور می کنید ضررش بیشتر می باشد. این روزها نه تنها استفاده از لوازم آرایش بین خانم ها بسیار رواج پیدا کرده بلکه دختر بچه ها نیز علاقه مند به استفاده از آن ها هستند چراکه بزرگترین الگو در هر خانواده ای والدین و اطرافیان نزدیک می باشند و کودک برای تقلید از مادر خود، تمایل به استفاده از لوازم آرایش پیدا می کند.

استفاده لوازم آرایش برای کودکان آن ها را به بلوغ زودرس می رساند و مشکلات روانی بسیاری در آینده برای آن ها ایجاد می شود. از دیدگاه کودکان لوازم آرایش جنبه ی تفریحی و سرگرمی دارد اما والدین باید بدانند استفاده لوازم آرایش برای کودکان چه ضرری دارد و برای جلوگیری از این کار باید چگونه با فرزند خود برخورد کنند. علاقه به آرایش کردن در دختر بچه های 4 تا 6 سال بسیار شدت پیدا می کند چرا که آن ها در سنی هستند که پر از سوال و کنجکاوی های فراوان می باشند و ظاهر زیبا و فریبنده لوازم آرایش جلب توجه زیادی می کند و آن ها را به سوی خود می کشاند.

اکثر خانواده هایی که دارای فرزند دختر می باشند با این صحنه روبه رو شده اند که ناگهان به اتاق رفته و فرزند خود را بالای سر لوازم آرایش هایی که وسوسه شده از آن ها استفاده کند میبینید که یا آن ها را به صورت خود مالیده اند و یا تا جایی که در توانشون بوده آن ها را خراب و غیر قابل استفاده کرده اند. با دیدن این صحنه سعی کنید کنترول خود را حفظ کنید. کودکان بسیار کنجکاو هستند و در این سنین به رفتارهای اطرافیان دقت بالایی دارند و می خواهند خود را در نقش های دیگران بگذارند. استفاده لوازم آرایش برای کودکان در این سن بسیار عادی می باشد و شما نباید انگ اخلاقی به فرزند خود بزنید.

استفاده لوازم آرایش برای کودکان

مضرات و عوارض لوازم آرایش برای کودکان

آرایش کردن این روزها در بین خانم ها بسیار متداول شده است و کودکان با دیدن این صحنه علاقه دارند که این کار را انجام دهند. حتی در برخی از خانواده ها دیده شده که مادران یا خواهران بزرگ تر فرزند کوچک خانواده را آرایش می کنند اما آیا می دانید آرایش می تواند صدمه زیادی به فرزند شما در این سن پایین وارد کند؟

 • آرایش موجب می شود منافذ پوست کودک بسته شود و در نهایت موجب بروز آکنه و جوش می شود.
 • اکثر لوازم های آرایشی دارای سرب و باکتری می باشند که با استفاده لوازم آرایش برای کودکان ، آن ها وارد بدن کودک شده که موجب مسمومیت کودک می شود مخصوصا استفاده از رژلب ها.
 • آرژی در کودکان به شدت بالا می باشد زیرا ان ها دارای پوست های بسیار حساسی هستند و استفاده از لوازم آرایش برای کودکان باعث قرمزی، بروز کهیر و حساسیت های دیگر می شود.
 • یکی از مهمترین عوارض آرایش کردن کودکان بلوغ زودرس می باشد.
 • استفاده لوازم آرایش برای کودکان باعث می شود که آن ها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند چرا که با تکرار این کار احساس می کنند بدون آرایش زیبایی چندانی ندارند.

استفاده لوازم آرایش برای کودکان

رفتار مناسب در برابر کودکانی که به آرایش علاقه دارند

از آنجایی که لجبازی در کودکان به شدت رشد دارد باید تمام تمرکز خود را برای رفتار با فرزندتان جمع کنید زمانی که کودک با واکنش های شدید رو به رو می شود نه تنها به حرف شما هیچ گونه اهمیتی نمی دهد بلکه رفتار اشتباه او به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.بنابراین بهتر است رفتار درست را از خود نشان دهید تا به خواسته ی خود برسید.

 • ایجاد قوانین و محدودیت برای کودک:

همیشه برای کودک خود قوانینی را وضع کنید تا بداند که چگونه باید رفتار کند این موضوع می تواند در آینده نیز در برقراری ارتباط اجتماعی کودک مفید باشد. به او توضیح دهید که استفاده از لوازم آرایش برای کودکان ممنوع می باشد و برای استفاده از آن ها باید به سن مشخصی برسد ولی می تواند با خرید لباس بچه گانه شیک استایل خود را به زیبایی آرایش کند و لباس زیبای خود را در هر جایی که علاقه دارد به تن کند.

 • مراقبت از کودک زمانی که با لوازم آرایش بازی می کند:

اکثر کودکان علاقه ی زیادی به استفاده از رژلب دارند به همین دلیل بهتر است این قلم را برای او ممنوع کنید چرا که اکثر رژلب ها دارای سرب می باشند که بسیار برای پوست مضر هستند.

استفاده لوازم آرایش برای کودکان

 • از لوازم آرایش استاندارد استفاده کنید:

اگر فرزند شما تمایلل بسیاری دارد که در برخی از مراسم ها کمی در کنار شما آرایش کند بهتر است لوازمی را خریداری کنید که کمترین میزان مواد شیمیایی در آن ها به کار رفته باشد.

 • مراقب واکنش های پوستی کودک باشید:

کودکان دارای پوست هایی بسیار حساس هستند و هر چیزی حتی آلودگی های محیطی می تواند به پوست آن ها آسیب وارد کند. حال لوازم آرایش که خود دارای مواد شیمیایی بسیاری می باشد و زمانی که از آن استفاده می کند دارای کهیر و قرمزی پوست می شود. در بروز کهیر و تورم باید به فرزند خود آنتی هیستامین بدهید و یا او را نزد پزشم ببرید. این نوع آلرژی ها به مجاری تنفسی کودک می تواند آسیب وارد کند.

 • روتین پوستی سالم برای کودک را فراموش نکنید:

مراقبت از پوست در هر سنی بسیار مهم و ضروری می باشد به ویژه آن هایی که از لوازم آرایش استفاده می کنند. بنابراین بهتر است روتین پوستی برای کودک خود در نظر بگیرید.

 • هر روز صورت آن ها را با یک پاک کننده ملایم شست و شو دهید.
 • پس از حمام از لوسیون بدن کودکان استفاده کنید.
 • از صابون های ملایم و مخصوص کودکان استفاده کنید و از صابون ها و مواد شوینده ای که دارای لایه برداری می باشند جدا خودداری کنید.
 • اگر فرزند شما به سنی رسیده است که می تواند کمی آرایش کند قبل از خواب از او بخواهید کاملا آرایش را از صورت خود پاک کند.
 • تمام لوازم آرایش را هر سال یعنی هر 12 ماه یک مرتبه تعویض کنید.
 • از او بخواهید لوازم آرایش خود را به کسی ندهد و اشتراکی از آن ها استفاده نکند که باعث بروز عفونت و آلودگی های شدید می شوند.

استفاده لوازم آرایش برای کودکان

باید به فرزند خود بیاموزید که آرایش کردن نوعی بهبود برای ظاهر هر فردی می باشد و نه معیار اصلی فرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *