مجله پیانو
کودک شاد

5 راز برای تربیت یک کودک شاد

کودک شاد می تواند به موفقیت های زیادی دست پیدا کند بنابراین والدین باید برای شاد بودن فرزندانشان تلاش کنند تا آن ها ذهن بازتری داشته باشند اینگونه رشد بهتری در تمامی مراحل زندگی خواهند داشت. آموزش شاد بودن هم مانند ناراحت بودن کار چندان سختی نیست همان گونه که کودک می تواند با یک دعوای شما ناراحت شود همانگونه باید آموزش ببیند تا با اتفاقات مثبتی که شما برایش رقم می زنید و یا در زندگی اش اتفاق می افتد شاد باشد.

والدین وظیفه نگهداری و مراقبت از جسم و روح فرزندان خود را بر عهده دارند بنابراین باید تلاش کنند تا کودک شاد را پرورش دهند و مسیرهای شاد بودن را برای کودک فراهم کنند تا آموزش های لازم را یاد بگیرند.

کودک شاد

راه های موثر برای تربیت کودک شاد و موفق

همه ی والدین می خواهند که فرزندانی شاد داشته باشند تا مسیر موفقی را در زندگی داشته باشند چرا که شادی باعث می شود، فرد ذهنی آرام داشته باشد، در نتیجه می تواند قدمی محکم در حل مسائل روزمره و زندگی خود بردارد. در اینجا سوالی که پیش می آید این است که چه راه هایی برای تربیت کودک شاد و موفق وجود دارد؟

برخی از خانواده هایی که دارای دو فرزند و یا بیشتر می باشند تفاوت شاد و غمگین بودن را در فرزندان خود دیده اند مثلا یکی از فرزندان هر روز با شادی و لبخند از خواب بیدار می شود و دیگری با ناراحتی و گریه، ولی آیا این روند همیشگی است و نمیتواند برای داشتن کودک شاد تلاشی کرد؟ باید بگوییم شادبودن یک کودک از قبل برنامه ریزی نشده است و والدین باید برای تربیت کودک شاد خوئد تلاس زیادی کنند و راه های زیادی را امتحان کنند تا بتوانند راهی برای شادی فرزند خود پیدا کنند.

کودک شاد

روابط خانواده در تربیت یک کودک شاد

داشتن یک رابطه سالم و صمیمی برای تربیت فرزند بسیار موثر است. روابط گرم و محبت آمیز بین افراد خانواده باعث می شود تا کودک روانی آرام داشته باشد. دکتر ادوارد روانشناس کودکان و نویسنده ی کتاب (دوران کودکی، ریشه ی خوشحالی در بزرگسالی دارد) میگوید: احساس تعلق کودک کلید شاد بودن او در آینده است. بنابراین والدین باید طوری برخورد کنند تا کودک نسبت به هر چیزی احساس تعلق کند.

کودکان روحیه ای بسیار حساس دارند و برعکس چیزی که اکثرا تصور می کنند کاملا همه چیز را درک می کنند بنابراین تنها گفتن کلمات محبت آمیز برای آن ها کافی نیست بلکه باید این دوست داشتن را درک کنند و حس آن را دریافت کنند. مثلا در زمان ناراحتی و گریه، آن ها را در آغوش بگیرید و با نرمی و محبت با آن ها صحبت کنید و یا زمانی را اختصاص دهید برای بازی های خلاقانه و خنده و شادی با یکدیگر چرا که هیچ کس به اندازه خانواده به آن ها حس آرامش نمی دهد و نمی تواند برای بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها نقش مهمی داشته باشد.

کودک شاد

حساسات کودک را از روی رفتارش بخوانید

احساسات کودکان با رشد و بزرگ شدن آن ها پیچیده می شود. زمانی که کودک شما نوزاد بود با یک لبخند و یا گریه های او به راحتی حس و حال او را تشخیص می دادید اما با بزرگتر شدنش احساساتش نیز پیچیده می شود. اما خوشبختانه باز هم می شود از ظاهر کودک تشخیص به ناراحتی و شادی او داد بنابراین باید حالت رفتاری او را به خوبی شناسایی کنید.

کودک شاد رفتارهایی دارد که شما به راحتی می توانید آن ها را شناسایی کنید مثلا: در تعامل با دیگران به راحتی برخورد می کند، روابط اجتماعی بالایی دارد، کنجکاو است، بازی می کند و بلند میخندد و… اما کودکان ناراحت و یا گوشه گیر همیشه سعی می کنند تنها باشند، با دیگران به راحتی ارتباط برقرار نمی کنند، ساکت هستند و علاقه ای به بازی نشان نمی دهند، لبخند نمی زنند و …

کودک شاد

همه ی کودکانی که این علائم را دارند به آن معنا نیست که کودک شاد نیستند بلکه برخی از آن ها درونگرا هستند و ذاتا کودک خجالتی می باشند برخی دیگر نیز از روی شاد بود نشانه هایی که ذکر شد را انجام نمی دهند بلکه کودکان پیش فعالی هستند بنابراین باید کودک خود را به خوبی بشناسید و رفتارهای آن ها را آنالیز کنید.

عادت های سالم را در کودک پرورش دهید

اگر کودک شما عادات و رفتار خوبی از خود نشان می دهد به تشویق کردن کودک بپردازید تا با تکرار و بهتر کردن آن ها راه موفقیت را برایش باز کنید کودکان نیاز بسیاری به توجه و تشویق شما دارند بنابراین با این کار می توانید کودکی شاد داشته باشید. ورزش کردن می تواند روی سلامتی و روحیه شاد آن ها تاثیر بسزایی بگذارد بنابراین آن ها تشویق به انجام فعالیت های ورزشی کنید و برای این کار نیازی نیست آن ها را حتما در یک کلاس خصوصی ثبت نام کنید بلکه آن ها را در محیطی برای دویدن ببرید.

کودک شاد

خواب کافی می تواند روی سلامت و آسایش روان آن ها تاثیر گذار باشد زمان خوابیدن هم بسیار مهم است اینکه برخی کودکان تا نیمه شب بیدار هستند و تا ظهر می خوابند می تواند باعث کسل شدن آن ها شود بنابراین خوابی کافی در یک تایم مناسب می تواند باعث شود تا کودک شادی داشته باشید.

غذاهای مناسب برای رشد مغزی کودکان بسیار مناسب است بنابراین سعی کنید رژیم غذایی را برای کودک خود کنترول کنید و از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید تا همیشه کودکی سرحال و قوی داشته باشید.

حل مشکلات کودکان

برخی از والدین تصور می کنند کودک شاد هیچ گونه مشکلی نباید داشته باشد در صورتی که این چنین نیست شما باید کودک خود را طوری تربیت کنید تا برای مشکلات خود راه حلی درست پیدا کند و خود بتواند به راحتی از پس مشکلات پیش پا افتاده بربیایید اما به او یادآوری کنید که همیشه کنارش هستید و به او کمک می کنید.

کودک شاد

والدین همیشه در تلاش هستند تا برای فرزندانشان زندگی آرام را فراهم کنند این درست است اما راحتی همیشگی کودکان واقع بینانه نیست و برای حل همه ی مشکلات آن ها نباید وارد عمل شوید آن ها باید بیاموزند که برخی از مشکلات را خودشان باید حل و فصل کنند و این موضوع باعث می شود که یاد بگیرند برای زندگی و آرامش خود تلاش کنند و تجربیاتی جدید در زندگی را کسب کنند.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *