مجله پیانو
تغذیه نوزاد با شیر مادر

12 مزیت تغذیه نوزاد با شیر مادر

بهترین تغذیه نوزاد با شیر مادر است و نوزادان تا 6 ماهگی برای تکامل و رشد نیاز به شیر مادر دارند. نوزادان در هیچ زمینه ای با یک دیگر شباهت ندارند که این موضوع برای تغذیه با شیر مادر نیز صدق می کند برخی از آن ها بعد از تولد به راحتی سینه مادر را می پذیرند و تغذیه اصلی و مهم ان ها شیر مادر می شود و برخی دیگر مکیدن سینه مادر برایشان دشوار است که همین موضوع باعث می شود تا رو به استفاده از شیر خشک بیاورند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر دارای اهمیت بسیاری می باشد که مهمترین آن این است که شیر مادر باعث رشد نوزاد شده و ویتامین کودکان که مورد نیاز بدن آن ها برای تکامل می باشد از شیر مادر تامین می شود. در روزهای اولیه، نوزاد میل بسیار بالایی به شیر خوردن دارد و در هر زمان مادر باید آمادگی سیر کردن کودک خود را داشته باشد. هر چه نوزاد بیشتر شیر بخورد، مکیدن باعث افزایش و تولید شیر می شود حتی می توانید راه هایی را برای افزایش شیر مادر به کار بگیرید تا تولید شیر افزایش پیدا کند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر هم برای سلامت مادر و هم برای سلامت و رشد نوزاد بسیار مفید می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. مهمترین مزیت تغدیه نوزاد از شیر مادر داشتن خواب راحت است که در روزهای اولیه هم مادر و هم نوزاد به آن نیاز بالایی دارند. در روزهای اولیه هر چه نوزاد بیشتر سینه مادر را بمکد تخمدان های مادر سریع تر به حالت اولیه باز می گردند و خونریزی در این شرایط بسیار محدود و کم می شود که این موضوع برای سلامت مادر بسیار مهم می باشد.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

بهترین تغذیه نوزاد با شیر مادر

شیر مادر دارای 400 ماده مغذی می باشد که به بدن نوزاد کمک می کند تا در برابر مبارزه با بیماری ها و باکتری های اولیه مقابله کند اما شیر خشک و شیشه شیر این ویژگی ها را ندارد. شیر مادر ارزش غذایی بالایی دارد که مواد مغذی برای رشد شناختی و بالا بردن هوش نوزاد بسیار مهم و ضروری می باشد همچنین چربی شیر مادر باعث افزایش وزن و چاقی کودکان می شود که در روزهای اولیه زندگی وزن گیری نوزاد بسیار مهم می باشد.

تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث می شود تا سیستم ایمنی کودک در برابر بیماری هایی که به مراتب در سال های اولیه زندگی او را تهدید می کنند کاهش یابد. شیر مادر با برخورداری از پادتن، آنتی بادی و هورمون قدرت بسیار بالایی برای مبارزه با باکتری ها و بیماریها را دارد همچنین یکی از مهمترین وعده های غذایی که نوزاد باید داشته باشد وعده بعد از زایمان می باشد که به آن طلای مایع (آغوز) گفته می شود.

آغوز دارای آنتی بادی های مهم و بالایی است که در طی 48 ساعت اولیه از سینه مادر خارج می شود به همین دلیل مهمترین نوع شیر برای تغذیه نوزاد با شیر مادر محسوب می گردد و باعث می شود نوزاد در برابر عوامل آرژی ساز و حساسیت ها ایمن باشد به همین دلیل نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر در معرض آلرژی ها قرار دارند.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

اهمیت و مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر

تغذیه نوزاد با شیر مادر دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد که مهمترین تغذیه کودکان محسوب می شود و مزایای آن شامل:

 • تمام نیاز بدن نوزاد برای رشد و تکامل را تا 6 ماهگی نوزاد تامین می کند.
 • شیر مادر با تامین نیازها و ویتامین ها و مواد مغذی بدن نوزاد می تواند از مرگ و بیماری های سخت کودکان جلوگیری کند.
 • این مایع با ارزش برای کودکان باعث می شود عفونت هایی که باعث بروز آلرژی، اگزما، عفونت های گوارشی، تنفسی و گوش و… از او دور بمانند.
 • اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه کند در بزرگسالی از اکثر بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، فشار خوب بالا و … در امان خواهد ماند.
 • مانع از چاقی و اضافه وزن کاذب نوزاد می شود.
 • شیر مادر برای رسد و سلامت دندان ها بسیار مفید است و از پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند.
 • به رشد صورت و فک کمک می کند.
 • تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث بالا رفتن هوش، کسب مهارت های تکاملی، تکلم گفتاری بهتر، رشد مغزی کودکان و … در آینده می شود.
 • یکی از راه های بسیار مهم برای برقراری ارتباط کودکان و تامین محبت و صمیمیت، داشتن تماس مادر و فرزندی است که نوزاد می تواند با خوردن شیر مادر این حس و عاطفه را از مادر خود دریافت کند.
 • یکی از موثرترین راه ها برای ایجاد براقراری و شناخت نیازهای نوزاد تغذیه و شیرخوردن او می باشد. زمانی که مادر فرزند خود را در آغوش می گیرد تا او را سیر کند باعث می شود کودک از لحاظ روانی و نیازهای عاطفی تامین شود.
 • زمانی که مادر این دوران را پست سر می گذارد در آینده می تواند بدن خود را در برابر کم خونی، دیابت، پوکی استخوان، شکستگی ها و مهمتر از هر چیزی سرطان پستان و تخمدان حفاظت کند.
 • اضافه وزنی که در دوران بارداری پیدا کرده اید را می توانید در دوران شیر دهی کاهش دهید.

تغذیه نوزاد با شیر مادر

مقدار مناسب شیر مادر برای نوزاد شیرخوار

همان طور که در بالا اشاره کردیم روش های تغذیه کودکان و رشد آن ها با هم متفاوت می باشد. توجه داشته باشد کودکان با توجه به نیاز بدنی خودشان از شما طلب شیر می کنند و اگر در وعده ای شیر کمی خورد باید وعده بعدی شیر بیشتری به او بدهید. همانگونه که می دانید شیر مادر می تواند نیاز تشنگی نوزاد را کامل رفع کند.

شیر خوردن نوزاد به او می آموزد که علائم بدن خود را شناسایی کند و به هنگام گرسنگی تقاضای شیر کند و کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند در آینده تنظیم غذایی منظمی دارند و بدن آن ها سلامت است و کمتر دچار بیماری می شوند.

در انتها باید بگوییم که تغذیه نوزاد با شیر مادر بسیار مهم است و در این بازده زمانی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند می تواند سلامت جسمی و روحی او را تضمین کند و این یک مسئله ی حیاتی محسوب می شود.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *