مجله پیانو
تقویت سیستم ایمنی کودک

8 راه برای تقویت سیستم ایمنی کودک

همیشه والدین در تلاش هستند تا کودک شاد و سلامت داشته باشند یکی از راه هایی پیشگیری از انواع بیماری ها، تقویت سیستم ایمنی کودک است که بهترین روش برای تقویت بدن و سیستم دفاعی، داشتن رژیم غذایی مناسب و استفاده از مواد طبیعی می باشد.

تقویت سیستم ایمنی کودک

راه هایی تقویت سیستم ایمنی کودک

بالا بردن سیستم ایمنی بدن کودک کار دشواری نیست و با رعایت نکاتی که خواهیم گفت می توانید ایمنی بدن کودک را افزایش داده و دیگر نگران مریضی های پی در پی و آلرژی در کودکان نباشید اینگونه می توانید همیشه فرزند سلامت و شاداب داشته باشید ویتامین های کودکان یکی از مهمترین ها برای سلامت کودک است که باید به آن توجه داشته باشید تا از همان سن پایین انواع ویتامین های بدن کودک تامین باشد چرا که ویتامین ها برای رشد مغر کودک و مقاوم سازی بدن او نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

 • خواب کافی و راحت:

بدن انسان به استراحت نیاز دارد بنابراین چه کودکان و چه بزرگسالان باید در طول 24 ساعت خوابی کافی و عمیق داشته باشند. هنگامی که فرد به خواب می رود بدن گلبول های سفید تولید می کند که این گلبول ها برای از بین بردن میکروب های بدن بسیار ضروری می باشند بنابراین افرادی که دچار بی خوابی هستند بیشتر در معرض بیماری های مختلف قرار دارند.

تقویت سیستم ایمنی کودک

 • ورزش کردن کودکان:

ورزش کردن کودک می تواند بدن او را تقویت و پرانرژی کند. ورزش یکی از موثرترین راه ها برای تقویت سیستم ایمنی کودکان می باشد. انواع ورزش ها برای کودکان بسیار مفید هستند اما بهتر است ورزش را بر اساس سن کودک و علاقه ی او انتخاب کنید ورزش می تواند تا 65 درصد از میزان سرکاخوردگی را کنترول کند. متخصصان معتقد هستند کودکانی که ورزش می کنند کمتر دچار عفونت های تنفسی می شوند و سرماخوردگی های که آن ها دچارش می شوند بسیار خفیف و ضعیف می باشد. پیاده روی، دویدن ها، فعالیت های زیاد و جنب و جوش های کودکان و حتی توپ بازی آن ها نوعی ورزش محسوب می شود.

 • افزایش زینک (روی) در بدن کودک:

سلول T بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می شود که زینک می تواند به تولید آن کمک کند بنابراین کمبود روی در بدن باعث ضعیفشدن سیستم ایمنی بدن کودکان می شود. عناصر مس و روی جزو آنتاگونیست ها هستند -مصرف یکی به مقدار زیاد جذب دیگری را کاهش می دهد- و کودکان میل شدیدی به مصرف خوراکی های غنی از مس مثل شکلات، غلات کامل و سیب زمینی دارند و خوراکی های غنی از روی مثل گوشت قرمز کمتر مصرف می کنند. خوراکی های غنی از روی شامل نخود، دانه ها، تخمه کدو، بادام هندی، تخم مرغ و گوشت چرخ کرده است.

تقویت سیستم ایمنی کودک

 • استفاده از مواد مغذی گیاهی:

 استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات می تواند مواد مغذی طبیعی را برای بدن تامین کند که این مواد برای تقویت سیستم ایمنی کودکا بسیار مهم و ضروری هستند. مواد مغذی سیستم ایمنی را برای مبارزه با باکتری ها تقویت می کند. گوجه فرنگیسبزیجات سبز مانند: کلم برکلی، اسفناج ، پیاز و سیر و … دارای لیکوپن و کاروتنوئید هستند که برای بدن کودک مهم می باشند و باعث تقویت سیستم دفاعی و ایمنی بدن می شوند.

 • مصرف ویتامین ها:

ویتامین ها نقش بسیار مهمی بر روی سلامت کودکان و حتی بزرگسالان دارند. انواع ویتامین ها باعث تقویت هوش و استقامت استخوان ها می شوند که یکی از مهمترین آن ها ویتامین دی می باشد که نه تنها به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند بلکه موجب تقویت سیستم ایمنی کودک می شود. زمانی که باکتری ها و میکروب ها به بدن حمله می کنند ویتامین دی می تواند موجب بالا رفتن سیستم ایمنی شود که مهمترین منبع ان نور آفتاب می باشد.

 • مصرف پروبیوتیک:

 پروبیوتیک ها منبعی خوب برای تقویت سیستم ایمنی کودک می باشند چرا که این مواد سیستم ایمنی را با باکتری های مفید مجهز می کند. روده هر فردی دارای 90 درصد سیستم ایمنی است که این مواد باعث رشد باکتری های زنده در روده می شود که سیستم ایمنی را تقویت کرده و عملکرد ان را بهبود می بخشد.پروبیوتیک ها را می تواند در پروتین ها مثل ماست پیدا کرد.

تقویت سیستم ایمنی کودک

 • خوراکی های غنی از ویتامین آ:

ویتامین آ یکی از مهمترین ویتامین ها برای حفظ سلامت مجاری تنفسی می باشد که کمبود آن می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی شود. مجرای تنفسی نیز اولین جایی است  که با باکتری ها و میکروب ها در ارتباط بوده بنابراین با تامین ویتامین آ می توانید سیستم ایمنی کودک را تقویت کنید. ویتامین آ در مواد غذایی مانند: زرده تخم مرغ، کره و روغن ماهی می باشد.

 • نوشیدن آب کافی:

 نوشیدن آب به میزان کافی می تواند سیستم ایمنی کودک را تقویت کند. آب می تواند عفونت های موجود در بدن را از راه ادرار خارج کرده و از عفونت مجاری ادرار جلوگیری می کند برای افرادی که مبتلا به سرماخوردگی هستند نوشیدن آب می تواند این بیماری را از بدن به راحتی خارج کند.

تقویت سیستم ایمنی کودک

سیستم دفاعی بدن کودک

سیستم دفاعی بدن مهمترین دستگاه بدن هر فردی می باشد که از او در مقابل بیماری ها و حمله ی انواع میکروب ها، قارچ ها، باکتری ها و … محافظت می کند. سیستم دفاعی بدن عملکردی بسیار پیچیده دارد. پوست بدن انسان لایه ای برای مراقبت و محافظت در برابر انواع بیماری ها و میکروب ها می باشد و اگر میکروب ها راهی را برای وارد شدن از پوست به لایه غشاء مخاطی پیدا کنند می توانند بدن را ضعیف و بیمار کنند.

غشاء مخاطی زمانی که میکروبی وارد بدن می شود وظیفه دارند آن را دفع کرده و اجازه حمله به ارگان ها دیگر را ندهند و در آن زمان است که سلول های سیستم دفاعی وارد عمل می شوند و شروع به مقابله و جنگ با میکروب ها می کنند.

تقویت سیستم ایمنی کودک

خوراکی های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

 1. انواع مرکبات مانند: پرتقال، لیمو و … که دارای ویتامین سی هستند که نقش اصلی برای تقویت سیستم ایمنی کودک را دارند.
 2. انواع سبزی ها مانند: هویج، سیب زمینی شیرین، برکلی و کلم و … که همگی سرشار از ویتامین آ، آهن، ویتامین E و سی هستند.
 3. انواع دانه ها مانند: تخم کتان، تخم کدو و آفتابگردان برای تامین اسیدهای چرب امگا 3
 4. میوه های رنگی
 5. غلات سبوس دار
 6. انواع توت ها
 7. تخم مرغ
 8. ماهی قزل آلا(سالمون)
 9. سیر و پیاز
 10. عصرانه و دسر مقوی برای کودکان

تقویت سیستم ایمنی کودک

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *