مجله پیانو
افزایش تمرکز کودکان

7 راهکار برای افزایش تمرکز کودکان

افزایش تمرکز کودکان برای بالا بردن هوش و حواس آن ها به شدت مهم می باشد که والدین می توانند به فرزند خود کمک کنند تا با انجام برخی کارها و تمرینات بتوانند به بالا بردن تمرکز خود کمک کنند.

البته توجه داشته باشید که یکی از مهمترین مواردی که در افزایش تمرکز کودکان تاثیر گذار می باشد ژنتیک آن ها است به همین دلیل برخی کودکان به صورت ذاتی توانایی های بالایی برای تمرکز ذهن خود دارند و برخی تمرکز کمتری اما این موضوع به این معنا نمی باشد که تمرکز کردن چیزی ثابت باشد بلکه می توانید با به کار بردن راه هایی به افزایش آن کمک بالایی کنید.

همان طور که می دانید کودکان به طور طبیعی پر انرژی هستند و در مورد هر مسئله ای کنجکاو می باشند تا آن را متوجه شوند و کشف کنند و اگر به موضوعی علاقه نداشته باشند به سرعت خسته شده و تمرکز خود را از دست می دهند و حواس خود را به چیزی دیگر و جالب تری می دهند.

والدین اصولا سعی دارند که تمرکز کودکشان به هنگام درس خواندن بالا باشد تا آنچه را که می خوانند به ذهن بسپارند به همین دلیل از هر روشی استفاده می کنند تا حواس کودک پرت نشود و راحت تر بتواند روی کار خود تمرکز داشته باشد.

افزایش تمرکز کودکان

روش هایی برای افزایش تمرکز کودکان

با به کارگیری روش هایی می توانید به افزایش تمرکز کودکان کمک کنید چرا که برخی کودکان هستند که نمی توانند روی یک موضوع خاصی تمرکز داشته باشند که مبتلا به اختلال نقص توجه هستند اما به طور کل توجه کلی بسیار قوی و خوبی دارند.

مثلا صداهای ریزی که توجه کسی را به خود جلب نمی کند، توجه این کودکان را به خود جلب می کنند مانند صدای مگس، صدای یخچال خانه و … و کودکان پیش فعال نیز نمی توانند تمرکز خوبی به روی مسائل داشته باشند و مدام می خواهند خود ر ا با چیز دیگری سرگرم کنند.

  • تاثیر سن بر تمرکز کودکان:

یکی از تاثیرگذارترین موارد بر تمرکز کودکان سن آن ها می باشد در نتیجه والدین باید به میزان سن کودک از او انتظار داشته باشند تا به فعالیت هایی که به تمرکز نیاز دارد رسیدگی کند.

مثلا نمی توانید از یک کودک سه ساله انتظار داشته باشید که ساعت ها در کنار شما بنشیند و به حرف ها و نصیحت های شما گوش کند به همین دلیل سعی کنید او را خسته نکنید و اجازه دهید فعالیت هایی را انجام دهد که هم از آن ها لذت ببرد و هم روی انجام آن ها متمرکز شود.

افزایش تمرکز کودکان

  • مدیریت زمان برای افزایش تمرکز کودکان:

مهارت هایی مانند مدیریت زمان نیاز به آموزش دارد بنابراین سعی کنید با صبوری این کار را انجام دهید تا کودک کارهای خود را با برنامه ریزی انجام دهد اینگونه می تواند روی هر کاری تمرکز داشته باشد و به کار دیگر فکر نکند.

برای مثال به او بگویید از ساعت 3 تا 4 می تواند استراحت کند و از ساعت 4 تا 5 تکالیف خود را انجام دهد و سپس به بازی کردن بپردازد. این کار را با کمترین زمان شروع کنید و رفته رفته برنامه های دقیق تری برای او اجرا کنید تا یاد بگیرد برای زندگی و فعالیت های روزمره خود برنامه ریزی داشته باشد.

  • تاثیر میزان استراحت بر افزایش تمرکز کودکان:

استراحت کردن کافی در طول شبانه روز می تواند اثر بسیار خوبی بر افزایش تمرکز کودکان بگذارد زیرا استراحت کافی و به موقع می تواند توانای یادگیری مغز را افزایش دهد و عملکرد آن را بهبود ببخشد به همین دلیل بهتر است به میزان خواب فرزند خود توجه بالایی داشته باشد.

  • بازی کردن می تواند تمرکز کودکان را بالا ببرد:

بازی کردن کودکان یکی از راه هایی است که می توانید به هنگام آن مطالب زیادی را به او آموزش دهید و بازی هایی را انتخاب کنید که به رشد مغزی کودک کمک بالایی کند البته توجه به سن او برای یادگیری برخی مسائل بسیار مهم می باشد.

امروزه که ابزار دیجیتال برای کودکان بسیار جذاب شده است بهتر است والدین به دور کردن کودک از تبلت و موبایل توجه ویژه ای داشته باشند و اجازه دهند کودک با اسباب بازی های فکری و یا معمولی بازی کند این بازی ها تمرکز کودکان را افزایش می دهد.

  • رژیم غذایی و تاثیر آن بر افزایش تمرکز کودکان:

استفاده و رعایت رژیم غذایی سالم می تواند بر رشد مغزی تاثیر مستقیمی بگذارد به همین دلیل والدین باید به آن توجه بالایی داشته باشند و غذاهایی را برای کودک آماده کنند که او را سرحال و شاداب نگه دارد.

امروزه چاقی کودکان به علت خانه های کوچک و آپارتمان نشینی بسیار افزایش پیدا کرده است و اکثر کودکان را به سمت بی حالی و تحرک کم کشانده است که این موضوع می تواند به شدت بر مغز و ذهن آن ها تاثیر گذار باشد.

به همین دلیل باید غذاهایی را انتخاب کنید که به رشد آن ها و افزایش تمرکز کودکان کمک بالایی کند مانند: دانه ها و آجیل، انواع میوه و سبزیجات، استفاده از مرغ، ماهی، گوشت و …

افزایش تمرکز کودکان

  • تمرینات ذهنی و افزایش تمرکز کودکان:

یکی از راه هایی که به افزایش تمرکز کودکان کمک بالایی می کند تمرین می باشد در نتیجه سعی کنید از کودک خود سوالاتی برای یادآوری آموزش هایی که دیده است بپرسید مثلا رنگ ها، اعداد، ساعت و … پرسیدن این سوالات باعث می شود تا کودک تمرکز کافی را داشته باشد و به سوالات شما به راحتی پاسخ دهد.

اشتباهاتی که تمرکز کودکان را از بین می برد

برخی والدین برای اینکه خسته و شاغل هستند زمان کافی برای فرزند خود و بازی و صحبت کردن با او را ندارند و یا برخی مواقع برای فرزند خود کم وقت می گذارند و به جای آن او را با اسباب بازی ها مختلف سرگرم می کنند که بهتر است بدانید با این کار تنها تمرکز او را از بین می برید چرا که با اسباب بازی های مختلف به او اجازه نمی دهید که به کشف تک تک آن ها بپردازد به همین دلیل بدون شناخت آن ها را به سرعت تعویض می کند.

زمانی که کودک سرگرم کاری است و روی آن تمرکز کرده است مدام حواس او را با سوالات خود پرت نکنید و اجازه دهید روی کاری که انجام می دهد تمرکز داشته باشد مثلا وقتی با یک اسباب بازی، بازی می کند و یا در حال انجام و خواندن تکالیف خود است به و نگویید بیا ناهار بخور، میوه می خوری برات بیارم و ….

افزایش تمرکز کودکان

زمان کافی را با فرزند خود بگذرانید و اجازه ندهید برای تخلیه فکر و نیازهای خود همیشه تنها باشد و یا با اطرافیان دیگر وقت بگذراند والدین اولین و تنهاترین حامی کودکان محسوب می شوند.

در انتهای این مقاله شما را دعوت می کنیم به سایت پیانو استایل که برند بسیار باکیفیت ایرانی می باشد و دارای نمایندگی های بسیار برای افرادی که علاقه دارند برای خرید حضوری لباس بچه گانه اقدام کنند. والدین همیشه به پوشاک فرزندان خود بسیار اهمیت می دهند به همین دلیل می توانیدبا خیالی آسوده بهترین و به روزترین محصولات را برای فرزندان خود خریداری کنید.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *