مجله پیانو
تنها بازی کردن کودک

6 گام برای تنها بازی کردن کودک + فواید آن

تنها بازی کردن کودک یکی از بزرگترین راه ها برای شناخت خود و رشد او است اما برخی از والدین از اینکه میبینند کودکشان به تنهایی بازی می کند ناراحت هستند که این بزرگترین اشتباه است چرا که باید مسیر را برای شناخت و تقویت کودک باز بگذارند تا بتواند استعداد های خود را کشف کند و به رشد آن ها بپردازد.

تنها بازی کردن کودک نه تنها برای او بسیار مفید و ضروری است بلکه موقعیتی را برای والدین به وجود می آورد تا در طول روز به امور منزل و یا استراحت کافی برسند. بازی کودکان یکی از لذت بخش ترین کارها برای والدین است اما باید به کودک خود بیاموزید که چگونه زمانی را به بازی های انفرادی اختصاص دهد و یا چه نوع بازی هایی را می تواند به تنهایی انجام دهد تا زمان شادی را سپری کند.

تنها بازی کردن کودک

چرا اکثر کودکان نمی توانند به تنهایی بازی کنند؟

امروزه اکثر کودکان تک فرزند هستند و تنها والدین آن ها هستند که با کودک وقت می گذرانند و یا برخی از کودکان در مهد کودک ها بزرگ می شوند اما دلایلی وجود دارد که کودک نمی تواند به تنهایی بازی کند چرا؟

بازی کردن، ورزش کردن کودک، تفریح و … همگی بسیار عالی هستند اما باید بدانید که اگر به دنبال این هستید که کودکی باهوش داشته باشید باید اجازه دهید زمانی را تنهایی به بازی کردن مشغول باشد یکی از وظایف والدین این است که از کودک در هر جهتی مراقبت کنند و او را به سمت یادگیری و شناخت دنیای پیرامون خود هدایت کنند اما بهتر است اجازه دهید برخی چیزها را کودک به تنهایی کشف کند اینگونه می تواند تجربیات خود را بالا برده و حتی این موضوع کمک می کند تا اعتماد به نفس کودک رشد کند.

تنها بازی کردن کودک

مثلا زمانی که کودک به تنهایی دارد با لگو خانه میسازد وارد بازی او نشوید، نگویید که اینگونه می توانی دیواری هم بسازی و یا به هنگام نقاشی کشیدن کودک مداد رنگی را از او نگیرید که به او رنگ کردن را آموزش دهید اجازه دهید خود کودک این ها را به تنهایی تجربه و کشف کند این موضوع کمک می کند تا رشد مغزی بهتری داشته باشد چرا که کودکان اکثر چیزها را در بازی کردن کشف می کنند و یاد میگیرند.

دخالت در بازی آن ها نه تنها حس کنجکاوی در کودک و هیجانشان را از بین می برد بلکه لذت بازی های انفرادی را از آن ها می گیرد. بنابراین سعی کنید زمانی را به تنها بازی کردن کودک اختصاص دهید.

تنها بازی کردن کودک

والدین از همان روزهای ابتدایی خود را موظف می دانند که همه چیز را به کودک یاد دهند که این موضوع ناخودآگاه شکل می گیرد مثلا زمانی که اسباب بازی جدید برای کودک خریداری کرده اید می خواهید به او طرز استفاده از آن را آموزش دهید اما باید دست نگه دارید. اجازه دهید کودک خودش این موضوع را کشف کند این موضوع باعث می شود کودک در آینده خلاق، توانا و صبور شود و اوقاتی آرام را برای بازی کردن داشته باشد.

فواید بازی های انفرادی کودک

بازی های انفرادی برای کودکان بسیار مفید است که درسهای بزرگی به آن ها می دهد و کودک یاد میگیرد که می تواند به تنهایی یک کودک شاد باشد. تنها بازی کردن کودک باعث:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • رشد و پرورش نیروی تخیل از طریق ذهن
 • بالا بردن استقلال و بالا رفتن روابط اجتماعی کودک
 • داشتن آرامش و کنترول استرس و حفظ خونسردی
 • شناخت کامل از خود و توانایی آرام کردن خود
 • داشتن زمان کافی برای آرامش
 • آمادگی لازم برای رفتن و حضور در مدرسه و یادگیری

تنها بازی کردن کودک

باورهای اشتباه درباره تنهایی بازی کردن کودک

برخی از والدین برعکس هر چیزی عمل می کنند و انتظار دارند کودکان نیازهای خود را بشناسند و برای رفع آن اقدام کنند در اینجا بهتر است بدانید درست است که کودک نیاز به کمک دارد اما وابسته شما نیست بنابراین کودک را به توجه های بی وقفه خود عادت ندهید و اجازه دهید برای سرگرم کردن خود محیط زندگی و ابزار و وسایل بازی را بشناسند. کودکان به سرعت عادت می کنند و ترک این عادات برایشان بسیار سخت است مثلا کودکی که مدام در بغل والدین است به این موضوع عادت پیدا کرده است.

تنها بازی کردن کودک

سعی کنید محیطی امن و آرام را برای تنها بازی کردن کودک فراهم کنید تا دیگر نگران این نباشید که نکند تنهایی به او آسیبی بزند و مدام بخواهید همراه و مراقب او باشید. اجازه دهید کودک زمانی را به تفکر و تخیلات خود مشغول باشد. کتاب خواندن را به او بی آموزید، از کودک بخواهید موسیقی را به دقت گوش دهد و… تمامی این موارد باعث می شود تا فرزند شما اعتماد به نفس بالایی پیدا کند و به شناخت و باور توانایی های خود برسد و اگر زمانی کودک ناامید از موضوعی شد و نتوانست به تنهایی از پس آن برآید شما پیش قدم شوید.

آموزش های لازم برای بازی کودک

برای اینکه بتوانید به کودک خود بازی کردن انفرادی را آموزش دهید باید به این موارد توجه کنید.

 • فراهم کردن محیطی آرام و اختصاصی برای بازی کودک
 • زمان مناسبی را برای تنهایی بازی کردن کودک در نظر بگیرید مثلا اگر روزی تمایل داشت زمان را با شما سپری کند او را مجبور به انجام این کار نکنید.
 • او را کاملا آگاه کنید که چرا تنها بازی کردن برای او خوب است و خود آگاه باشید که کودک را نباید وابسته به خودتان کنید.
 • برخی از کودکان بلد نیستند به تنهایی بازی کنند بنابراین نیاز به تشویق کردن دارد و به او آموزش دهید که چگونه می تواند تنها بازی کند و ساعات خوشی را سپری کند.

تنها بازی کردن کودک

 • به فرزند خود بیاموزید که باید برای خود حریم خصوصی داشته باشد مثلا به او بگویید که شما چه کارهایی را در تنهایی خود انجام می دهید و یا دوست دارید انجام دهید و سپس از او بخواهید که بگویید چه کارهایی را علاقه دارد در تنهایی انجام دهد تا به این موضوع فکر کند و سپس آن را عملی کند.
 • از کودک خود بخواهید قوه تخیالاتش را قوی کند و با استفاده از وسایلی که دارد به او بگویید که در مکان های زیبا سفر کند مثلا با استفاده از یک ملحفه یا پتو و یک روسری برای او قایقی خیالی بسازید و از کودک بخواهید به اقیانوس سفر کند.

تنها بازی کردن کودک

 

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *