مجله پیانو
رفتار جنسی کودکان

10 روش کنترل رفتار جنسی کودکان

والدین همیشه در تلاش آموزش رفتار مودبانه کودکان هستند و این آموزش برای بسیاری از والدین راحت تر است تا آموزش رفتار جنسی کودکان. اغلب والدین به سختی می توانند در مورد رشد کودک و رفتار های جنسی با فرزندان خود صحبت کنند که این موضوع باعث شده تا اکثر کودکان برای رسیده به پاسخ سوالات، خودشان کنجکاوانه وارد عمل شوند. کودکان در سنین پایین با لمس کردن بدن خود سعی بر کشف اندام های بدن دارند.

رفتار جنسی کودکان

سن کودک هر چه بالاتر می رود نیاز به یادگیری اعضای بدن و نوع عملکرد آن ها دارد به همین دلیل والدین با سوالات جدید و پیچیده ای رو به رو می شوند که برخی از آن ها توانایی درست پاسخ دادن به این سوالات را ندارند و در بعضی از مواقع دیده شده که والدین با پرخاشگری، سوالات کودک را بد دانسته و آن ها را بدون پاسخ می گذارند.

یکی از مهمترین ارتباطات محکم، باید میان کودک و والدین باشد و باید بدانید که فرزند شما از سن 2 تا 6 سالگی سعی به شناخت بدن خود می کند و تمایل دارد بداند آیا بدن افراد دیگر هم به این شکل است به همین دلیل رفتار جنسی کودکان شروع بهه نمایان شدن می کند اما شما به عنوان والدین وظیفه دارید به کودک خود بی آموزید که دست زدن به قسمت های خصوصی دیگران کار ناپسندی است و هم چنین به او بگویید که هیچ کس اجازه ندارد نواحی خصوصی بدن او را لمس کند و اگر زمانی این اتفاق رخ داد باید حتما به شما اطلاع دهد.

رفتار جنسی کودکان

برخورد هوشمندانه با رفتار جنسی کودکان

سنین 3 تا 6 سالگی زمانی است که والدین وظیفه دارند نکات آموزشی در رابطه با بدن یک فرد را به کودک آموزش دهند و لازمه این کار:

 • برای نام گذاری بدن کودک از اسم های دیگر استفاده نکنید چرا که کودک تصور می کند نام اصلی آن ها چیز بدی است که شما تمایل ندارید آن ها را به زبان بیاوردید بنابراین اسامی بدن را مانند: دستگاه تناسلی، باسن، واژن، سینه و یا پستان و … را به کودک خود یاد دهید و به او بگویید که کدام قسمت های بدن او خصوصی هستند.
 • از مجبور کردن فرزند خود به کارهایی که علاقه ندارد بپرهیزید مثلا از او نخواهید که کسی را که دوست ندارد ببوسد و یا به آغوشش برود. به فرزند خود آموزش دهید که از بدن خود محافظت کنند در برخی از موارد کودک توسط فردی مطمئن در خانواده لمس می شود که باعث گیج شدن او می شود.
 • به فرزند خود آموزش دهید که باید در مقابل هر گونه لمسی که توسط اطرافیان صورت می گیرد و به آن ها حس بدی می دهد و باعث ایجاد ترس در آن ها می شود به شما اطلاع دهند مانند: لمس قسمت های خصوصی، ضربه زدن و لگد زدن به آن ها و …

رفتار جنسی کودکان

 

 • رفتار جنسی کودکان از برخورد اطرافیان نشات می گیرد و باید لمس کردن خوب و بد را به او آموزش دهید.
 • به فرزند خود بی آموزید که باید چهارچوبی قانونی برای اندام خود داشته باشد و قسمت های خصوصی بدنش را با لباس بچه گانه ی خود مانند شورت پسرانه و دخترانه ی خود بپوشاند و اجازه نگاه کردن آن ها را به کسی ندهد اگر این نکات را به او اموزش دهید می تواند لمس خوب و بد را به راحتی تشخیص دهد.
 • به فرزند خود این اطمینان را بدهید که در هر گونه اتفاقی که برایش رخ دهد شما کنارش هستید و به حرف های او گوش می دهید و او را باور دارید و قصد مراقبت و محافطت از او را دارید.
 • این روزها ارتباطات رسانه ای به شدت زیاد شده است که بر رفتار جنسی کودکان تاثیر زیادی می گذارد بنابراین باید آن ها را کنترل کنید و کتاب خواندن را به کودک یاد دهید تا تماشا و بازی های رسانه ای و موبایل ها.
 • در موقعیت های مناسب با فرزند خود در مورد رفتار جنسی کودکان صحبت کنید و ایمنی شخصی را به او آموزش دهید و بدانید بهترین زما برای این آموزش ها، هنگام حمام کردن او، زمانی که می خواهد بخوابد و یا قبل از وارد شدن به یک محیط تازه و جدید مانند مهمد کودک، کلاس های ورزشی و …

رفتار جنسی کودکان

 • زمانی که سولات مهمی در مورد رفتار جنسی کودکان از شما می پرسد با آرامش به جوابی که می دهید فکر کنید و با کلمات درست او را راهنمایی کنید و از اعصانیت  و عکس العمل های تند و یا مسخره کردن او به شدت خودداری کنید.
 • سوالات کودک را در رابطه با رفتار جنسی کودکان مختصر و مفید پاسخ دهید و بهتر است جزوئیات را حذف کنید و با اطلاحات ساده به سوالاتش پاسخ دهید و باید تشخیص دهید که سوال او از کنجکاو است یا واقعا به پاسخ آن نیاز دارد و توجه زیادی به واکنش های فرزندتان زمانی که پاسخ خود را دریافت کرد داشته باشید.

رفتار جنسی کودکان

رفتارهای خطرناک جنسی در کودکان

برخی از رفتار جنسی کودکان طبیعی تلقی می شود و باید بدانید که اکثر کودکا آن ها را تجربه می کنند تا به شناختی طبیعی برسند و این گونه رفتارها خطرناک نمی باشند مانند: لمس کردن دستگاه تناسلی خود و یا نشان دادن آن به همسالانش، نشستن کنار فردی و لمس کردن او، تلاش برای دیدن بدن برهنه همسالان و یا بزرگترها و …

رفتار جنسی کودکان

اما برخی دیگر از رفتار جنسی کودکان می توانند بسیار خطرناک باشند و فراتر از یک کنجکاوی هستند که با آن رفتارها سلامت روح و روان خود، اطرافیان و سایر کودکان را به خطر می اندازند و شامل هر عملی می شود. مانند:

 • هر عملی که مرتب اتفاق می افتد و نمی توان آن را کنترل کرد.
 • زورگویی و اعمال اجبار به دیگران
 • روابط و اعمال جنسی بزرگسالان را شبیه سازی و انجام می دهد.
 • پرخاشگر جنسی
 • ایجاد درد و صدمه به خود و دیگران

رفتار جنسی کودکان

کنترل رفتار جنسی در کودکان

یکی از مهمترین وظایف یک پدر و مادر ارتباط برقرار کردن درست با کودک می باشد. رفتار جنسی کودکان زمانی اوج پیدا می کند که قسمت های خصوصی بدن خود را می شناسند و کنجکاو هستند که بدن، جنس مخالف و یا هم جنس خود را ببینند و زمانی که فرزند شما خواهر یا برادر نداشته باشد و یا برایش پیش نیایید که بدن جنس مخالف خود را ببیند این کنجکاوی با بزرگ تر شدن او تشدید پیدا می کند.

رفتار جنسی کودکان

این هیجان و کنجکاوی در کودکان تا حدودی می تواند طبیعی باشد و والدین هنگام رویارویی با آن باید بدانند که باید برای برخورد و رفتار فرزند خودشان حد و حدود و مرزهایی را مشخص کنند تا کودک بداند در روابط اجتماعی کودکان کدام یک از رفتار جنسی کودکان برای او مجاز و قابل قبول است.

رفتار جنسی کودکان

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *