مجله پیانو
کودکان پیش دبستانی

8 رفتار اشتباه با کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی بیشتر از قبل خواهان توجه والدین و محبت آن ها هستند بنابراین شما والدین عزیز تنها کسی نیستید که از رفتار و برخورد کودک خود ناراحت و عصبی می شوید. اما باید بدانید که چگونه با کودکان پیش دبستانی رفتار کنید و از آن ها حمایت کنید تا در این دوره از زمان زندگی خود بتوانند راه درست را برای رسیده به موفقیت انتخاب و طی کنند.

کودکان پیش دبستانی

چگونه با کودکان پیش دبستانی رفتار کنیم؟

کودکانی که به تازگی و برای اولین بار پا به محیطی نا آشنا می گذارند نمی توانند خود را به راحتی با آن محیط هم خوان کنند به همین دلیل با این روال زندگی سازگار نیستند و ممکن است از خود رفتارهای غلط را نشان دهند که گاهی مواقع به خشم والدین ختم می شود. کودکان در این سن سوالات متداولی برایشان پیش می آید چرا که روند زندگی آن ها کمی پیچیده شده است و تغییراتی در آن رخ داده بنابراین مهم است که در این زمان با آن ها با لطافت برخورد کنید.

کودکان پیش دبستانی در این برهه از زمان باید با نظم و قوانین زندگی کم کم آشنا شوند اینکه نمی توانند تا پاسی از شب بیار بمانند باید به موقع بخوابند و به موقع و سر تایم مشخصی از خواب بیدار شوند. سعی کنید برای کودک خود برنامه ریزی ثابت و مشخصی داشته باشید تا با نظم و انضباط زندگی و قوانین جامعه به خوبی آشنا شود چرا که کودکان پیش دبستانی روحیه ای حساس پیدا می کنند و برای هر رفتار والدین به دنبال دلیل مشخصی هستند تا آن را بتوانند درک کنند و بپذیرند.

در این زمان باید به کودک خود و رفتارهای مثبتی که انجام می دهد بیشتر توجه داشته باشید تا رفتارهای غلط کودکان و منفی آنها. برخی والدین مدام در حال بیان کلماتی مانند: نه، نکن، دست نزن و .. هستند در حالی کودک نیازمند شنیدن و تشویق کردن شما است او نیاز دارد تا رفتارهای مثبتش را ببینید و به او پاداش دهید. پاداش هر کاری را می توانید با در آغوش گرفتن، بوسیدن، تعریف و تمجید کردن به او بدهید و حتما نباید مادی باشد.

برای او بیان کنید که از چه رفتارهایی که انجام می دهد لذت می برید مثلا به او بگویید از فرم نشستن و از حرف گوش کردن هایت لذت می برم و دوست دارم همیشه مرتب و تمیز باشی و ….

کودکان پیش دبستانی

رفتار اشتباه والدین با کودکان پیش دبستانی

  • زمانی که کودک شما کج خلقی می کند قبل از زدن هر حرفی سعی کنید حواس او را از ان موضوعی که ناراحتش کرده است پرت کنید. کودکان در این سن روحیه ای حساس دارند و نمی توانند مدام از والدین درس بیاموزند. اگر عصبی شوید و کنترول خود را از دست بدهید دیگر نمی توانید او را کنترول کنید تا به حرف شما گوش کند.
  • سعی کنید رفتارهای طبیعی و نیازهای او را بشناسید تا به موقع عمل کنید مثلا زمان خستگی، گرسنگی، بی حوصلگی و … اینگونه می توانید او را همیشه آرام داشته باشید. بهتر است شما زمان های درست را تشخیص دهید مثلا زمانی که کودک خسته است او را به سمت پارک نبرید و یا زمانی که گرسنه است او را به سوپر مارکت و یا رستوران نبرید بهتر است برای او از قبل چیزی را آماده کرده باشید.
  • کودکان پیش دبستانی دقیقا در سنی هستند که از پوسته ی خود خارج می شوند بنابراین توجه داشته باشید که برای جلب توجه والدین و یا اطرافیان کارهایی را انجام می دهند که باعث خشمگین شدن شما می شود. مثلا به هنگام خوابیدن گریه می کند که من پارک می خواهم و شما نیز تسلیم گریه ها و رفتار اشتباه او می شوید اینگونه به او یاد می دهید که در چه زمانی و برای به دست آوردن خواسته های کودکان خود باید از چه روشی استفاده کند و کدام دکمه را در خود روشن کند تا به آنچه می خواهد برسد.
  • درست است که کودکان پیش دبستانی باید با قوانین و مقررات آشنا شوند اما به یاد داشته باشید که آن ها هنوز یک کودک هستند و نباید برنامه ریزی که برای زندگی آن ها انجام می دهید را مو به مو انجام دهند.

زمانی که کودک از کلاس خود به خانه می آید برای آرام گرفتن و استراحت نیاز به تامی دارد تا بتواند اضطراب را از خود دور کند و در خیلی از زمان ها کودک با بازی کردن به این آرامش می رسد بنابراین انتظار نداشته باشید تا از کلاس خود آمد سریعا به رختخواب برود تا استراحت کند. استراحت برای کودکان طوری دیگر معنا می شود.

کودکان پیش دبستانی

  • اکثر والدین تصور می کنند که باید برای رشد و تربیت فرزند خود را به کلاس های مختلف بفرستند تا اینگونه بتواند پیشرفتی در زندگی و آینده داشته باشد و دارای رشد مغزی بالا شود. بله درست است که کلاس های مختلف باعث کشف استعدادهای کودکان می شود اما اهمیت بازی کردن را فراموش نکنید. بازی کردن با آنچه که کودک می خواهد نشان می دهد که مغز کودک در حال رشد است و تقویت سیستم بدنی و روحیه او انجام گرفته است.

زمانی که کودک شما شروع به بازی کردن می کند چه بازی های سخت و چه بازی های آسان، او در اصل دارد خود را به چالش می کشد تا با توانایی هایی که دارد آشنا شود و آن ها را تقویت کند.

  • توجه والدین به کودک یکی از بزرگترین کارهایی است که می توانید برای فرزند خود انجام دهید خیلی از والدین ها هستند که تصور می کنند تمام وقت و فکرشان فرزندشان است اما باید بدانید این اشتباه است وقتی که شما زمانی را به فرزند خود اختصاص می دهید اما نگران شام شب و کارهای عقب افتاده خود هستید کودک این موضوع را کاملا درک می کند که شما فقط جسمتان کنار او است.

ولی تمرکز برای انجام فعالیت و یا بازی با او را ندارید به همین دلیل اگر نیم ساعت مفید را به او اختصاص دهید بهتر است تا کل روز با او باشید اما فکرتان جای دیگری باشد.بنابراین پیشنهاد می شود زمانی را برای فرزند خود اختصاص دهید و با او صحبت کنید و یا بازی های خلاقانه ای با فرزند خود ابداع کنید تا او اهمیت و ارزشی که برایش قائل هستید را درک و حس کند.

کودکان پیش دبستانی

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *