مجله پیانو
ورزش کردن کودک

5 نکته مهم و اهمیت ورزش کردن کودک

اهمیت به ورزش کردن کودک امری بسیار مهم می باشد که والدین باید به آن بسیار توجه داشته باشند چرا که ورزش می تواند بدن کودک را برای هر چیزی آماده کند و یکی از راه های بزرگ و مهم برای داشتن کودکی شاد می باشد. ورزش کردن کودک نقش بسزایی بر روی سیستم ایمنی بدم و سلامت رشد مغزی کودکان دارد. ورزش به آن ها کمک می کند تا از نظر جسمی و ذهنی همیشه سرزنده باشند.

کودکان در سنین پایین استخوان بندی نرم و ظزیفی دارند که با نشستن و راه رفتن اشتباه ستون فقرات آن ها آسیب می بیند بنابراین بهتر است با ورزش کردن درست و اصولی آن ها را آشنا کنید تا ادامی سلامت و بدنی قوی داشته باشند. با ورزش در سنین پایین، نقص های اندامی کودک خود را خواهید شناخت و می توانید به آن ها کمک کنید تا با تمرین و ورزش هر چه سریع تر این نقص ها را از بین ببرند و با تقویت عضله ها بدنی سلامت داشته باشند.

ورزش کردن کودک

فعالیت بدنی روزانه برای ساختم استخوان ها و عضلات قوی بسیار مهم است و از چاقی کودکان و همچنین ناراحتی های ریوی و قلب جلوگیری می کند. همچنین ورزش کردن کودک به صورت گروهی به او کمک می کند تا دنیای اطراف خود را به خوبی بشناسد و به راحتی بتواند، با دیگران ارتباط برقرار کند اینگونه روابط اجتماعی کودک نیز بالا رفته و در سنین بزرگ تر به راحتی می تواند از پس چالش های بزرگ زندگی برآید.

دلایل ورزش در کودکان

اکثر والدین ورزش کردن کودک را راهی می دانند برای جلوگیری از چاقی و ضعف سلامت آن ها اما اینگونه نیست و دلایل مهمتری وجود دارد که نشان می دهد ورزش کردن برای کودکان بسیار مهم و ضروری است.

ورزش کردن کودک

  • ورزش کردن کودک کمک می کند تا رشد مغزی آن ها افزایش پیدا کند و یادگیری را برای آن ها راحت تر می کند.
  • ورزش کودکان را برای داشتن تمرکزی بالا آماده میسازد که این موضوع راهی است برای دستیابی به موفقیت
  • اگر می خواهید کودکی شاد داشته باشید او را به ورزش کردن و بازی های کودکان علاقه مند کنید تا فرزند شما خلق و خوی بهتری داشته باشد.
  • ورزش کردن کودکانف آن ها را برای ورود به مدرسه و یادگیری درس ها آماده می کند چرا که باعث رشد بهتر سلول های مغزی می شود در نتیجه سطح یادگیری کودک بالا می رود.

ورزش کردن کودک

اهمیت و فایده ورزش در دوران کودکی

1_ کودکان در ابتدای زندگی خود ناتوان بوده و برای انجام هر کاری متکی به دیگران به خصوص والدین می باشند اما با رشد او، تغییرات بزرگی در وضعیت جسمانی کودک رخ می دهد که می توانید با کمک ورزش آن ها را تقویت کنید.

2_ برخی از رفتارهای کودک در سنین کودکی با ورزش کردن کودک و بازی کردن آن ها شکل می گیرد برای مثال: کودک می آموزد که چگونه باید با دیگران ارتباط برقرار کند، همکاری کردن با گروه را یاد میگیرد، او متوجه خواهد شد که چگونه باید نوبت را رعایت کند، زمانی که قوانین بازی و یا ورزش را یاد می گیرد متوجه می شود که زندگی روی قوانین و مقررات خاصی پابرجا است.

ورزش کردن کودک

3_ والدین همیشه و در هر سنی اولین همبازی و الگوی کودکان هستند بنابراین بهتر است از خودتان شروع کنید تا فرزند شما آن را الگو برداری کند این راه برای کودکانی که علاقه ای به ورزش کردن ندارند نیز بسیار مفید است چرا که همیشه علاقه دارند طوری برخورد و رفتار کنند که والدینشان هستند. تشویق کردن کودکان از سمت والدین راهی است که کودک می تواند با آن به ورزش کردن علاقه پیدا کند. همچنین می توانید با خرید لباس بچه گانه ورزشی او را تشویق به انجام فعالیت های مختلف بدنی کنید.

4_ ورزش کردن کودک، کمک می کند تا اعتماد به نفس کودکان بالا رفته و مهارت های اجتماعی در او بهبود پیدا می کنند. کودکان در بازی کردن و ورزش کردن می آموزند که چگونه با یکدیگر همکاری و رهبری داشته باشند.

5_ ورزش کردن کودک به او کمک می کند تا هماهنگی میان اعضای بدن خود را بشناسد و تعادل بهتری داشته باشد همچنین رشد استخوان ها، عضلات، رباط ها و … در بدن او بهتر می شود که در نتیجه آرامش بیشتر دارد و به دور از استرس قرار می گیرد و اینگونه خوابی راحت دارد که مهمترین موضوع برای رشد کودکان خواب و تغذیه مناسب آن ها است.

ورزش کردن کودک

ورزش کردن کودک در خانه

برخی از مسائل باعث می شود که والدین نتوانند فرزندان خود را به کلاس های ورزشی ببرند اما اصلا نگران این موضوع نباشید کودکان به طور کل باید 10 تا 15 دقیق به طور متوالی فعالیت داشته باشند که بیشتر آن ها نیازی به ابزار و تجهیزات خاص و یا فضای بزرگ ندارد.

ورزش کردن کودک

  1. دویدن که ساده ترین نوع ورزش کردن کودک است و به طور کل همه ی کودکان آن را در طول روز با بازی هایی که می کنند انجام می دهند. حال شما می توانید با ایجاد بازی های خلاقانه به آن ها کمک کنید تا هم بازی و هم ورزشی شاد و بهتر داشته باشند.
  2. پریدن نوعی دیگر از بازی و ورزش برای کودکان است که با آن می توانند به تقویت عضله، افزایش استقامت بدن، تناسب اندام و سلامت قلب و عروق شوند. این ورزش را می توانید با خرید اسباب بازی مانند طناب برای کودک خود ایجاد کنید و او را به پارک برده و از کودک بخواهید با طناب بپرد.
  3. مسیری را برای کودک خود تعیین کنید و از او بخواهید آن مسیر را بدود و سپس به آرامی آن را به عقب برود و زمانی که به نقطه خود رسید چندین مرتبه بپرد.
  4. برای کودک خود قسمتی از خانه و یا محیط بیرون را تعیین کنید و از او بخواهید توپ خود را به هدف بزند و یا پرتاپ توپ در یک سبد را به او آموزش داده و بخواهید که این کار را انجام دهد.
  5. بازی های پرشی مانند: لی لی، طناب بازی، پرش از مانع و… برای ورزش کردن کودک انتخابی مناسب هستند.

ورزش کردن کودک

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *