مجله پیانو
تغذیه مفید برای رشد کودک

5 نوع تغذیه مفید برای رشد کودک

همان طور که می دانید تغذیه تاثیر بسزایی در رشد کودک دارد به همین دلیل می خواهیم به شما والدین عزیز چند نوع تغذیه مفید برای رشد کودک را معرفی کنیم. تغذیه کودکان و زمان میل کردن وعده های غذایی آن ها بسیار مهم می باشد به همین دلیل است که والدین همیشه در جست و جوی این هستند که چه نوع تغذیه مفید برای رشد کودک است.

نیازهای تغذیه کودکان را همیشه جدی بگیرید چرا که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آن ها می شود و تغذیه سالم می تواند ویتامین کودکان را تامین کند به همین دلیل است که تغذیه مفید برای رشد کودک بسیار حائز اهمیت می باشد . کودکان همیشه در سن رشد می باشند و باید انرژی و فعالیت داشته باشند به همین دلیل باید غذاهای مقوی میل کنند تا انرژی مورد نیاز بدن آن ها تامین شود.

والدین باید تدابیری بیندیشند تا رژیم غذایی کودکان همیشه رعایت شود. امروزه که مغازه های فست فود کل شهر را فرا گرفته اند کودکان را وسوسه می کنند تا این غذاهای رنگارنگ را امتحان کنند و گرفتن جلوی کودکان برای نخوردن این نوع غذاهای پر خطر کمی سخت است اما بهتر است تلاش خود را بکنید تا رژیم غذایی فرزندتان را تا حد زیادی سالم و بی خطر کنید.

تغذیه مفید برای رشد کودک

مواد مغذی مورد نیاز بدن کودکان

کودکان با سن کمی که دارند باید مواد مغذی مورد نیاز بدن آن ها به میزان کافی تامین شود چرا که تاثیر مستقیمی روی رشد مغزی کودک و رشد جسمانی آن ها دارد. تغذیه مفید برای رشد کودک باید حاوی مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن ان ها باشد. کودکان نیاز فراوانی به مصرف پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی های سالم و … دارند تا بدن آن ها به طور منظم و سلامت رشد کند. غذاها تاثیرگذارترین ها در رشد و تکامل کودکان هستند.

یک رژیم غذایی سالم تأثیر زیادی بر سلامت روان کودکان دارد و از بیماری‌های زیادی مانند اسکیزوفرنی، افسردگی کودکان و اختلال دوقطبی در بزرگسالی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل رژیم غذایی کودک خود را بادقت زیادی انتخاب کنید و نگذارید همسالان کودک الگوهای نامناسب تغذیه‌ای او باشند. چرا که در بزرگسالی نتیجه ی تغذیه مفید برای رشد کودک خود را خواهید دید.

عوامل موثر در انتخاب تغذیه مفید برای کودک

همان طور که گفته شد کودکان همواره در حال رشد هستند و نیاز به مصرف مواد غذایی سالم و مناسب دارند. نیازهای رشد همراه با فعالیت بدنی در تعیین نیازهای تغذیه‌ای نقش دارد. زمینه ژنتیکی، جنسیت و اندازه بدن برخی از عوامل دیگر هستند.

تغذیه مفید برای رشد کودک

  • کربوهیدرات و چربی ها: 

کودکان فعالیت بالایی دارند به همین دلیل نیاز زیادی به انرژی دارند و کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها این نیاز را تامین می کنند. زمانی که کودکان در حال رشد هستند اشتهای آن ها بیشتر می شود به همین دلیل دائما در حال خوردن هستند اما باید بدانید که تغذیه مفید برای کودک این است که بدانید چه چیزهایی برای آن ها مناسب است به همین دلیل در دوران رشد قدی بهتر است او کربوهیدرات و چربی های سالم استفاده کنند.

  • پروتئین ها:

پروتئین باعث ساخت و حفظ و ترمیم بافت بدن می شود که این موضوع برای رشد کودک بسیار مهم می باشد. ماهی ها، گوشت، مرغ و … دارای پروتئین هستند که بهتر است کودکان مرتب آن ها را در وعده های غذایی داشته باشند همچنین محصولات لبنی نیز دارای پروتئین می باشند که گنجاندن آن ها در تغذیه کودکان بسیار مهم می باشد.

  • ویتامین و مواد معدنی: 

ویتامین ها مهمترین چیزی هستند که به رشد کودک کمک می کنند به همین دلیل باید در تغذیه مفید برای کودک گنجانده شوند برخی از آن ها به تقویت و محکم شدن استخوان و دندان ها کمک می کنند مانند کلسیم که می توانید آن را در مواد غذایی لبنی، سبزیجات ها که دارای برگ های تیره هستند و … پیدا کنید.

  • آهن:

فقر آهن می‌تواند برای برخی از کودکان مشکل‌ساز باشد. آهن مسئولیت حمل اکسیژن خون را بر عهده دارد. کودکان برای افزایش حجم خون به آهن نیاز دارند که در دوره‌های رشد سریع به آن‌ها یاری برساند. دختران در زمان شروع قاعدگی که اواخر دوران کودکی است، آهن زیادی از دست می‌دهند. این اتفاق به دلیل از دست دادن منظم آهن در خون قاعدگی بوده و تقاضای اضافی برای آهن را افزایش می‌دهد. گوشت، ماهی، طیور، نان و غلات غنی شده بهترین منابع آهن غذایی هستند. مکمل ویتامین و مواد معدنی ممکن است برای تامین نیاز آهن زنان نوجوان در دوران قاعدگی ضروری باشد.

تغذیه مفید برای رشد کودک

انواع تغذیه مفید برای رشد کودک

  • انواع توت ها که سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان ها می باشند و برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم می باشند بهترین تغذیه مفید برای کودک می باشد.
  • تخم مرغ که بهترین نوع مواد غذایی برای تامین پروتئین و ویتامین ها محسوب می شود. تخم مرغ سرشار از کولین است که برای رشد مغز بسیار مهم می باشد به همی دلیل بهترین تغذیه کودک می باشد.
  • شیر گاو منبعی بسیار غنی از کلسیم و فسفر می باشد اما توجه داشته باشید که غذاهای ممنوع برای کودکان زیر دو سال است چرا که باکتری هایی در ان وجود دارد که ممکن است کودک به آن ها حساسیت های بالایی نشان دهد. اما استفاده آن برای کودکان بالای دو سال مفید است و می تواند به استحکام ماهیچه ها و استخوان ها کمک کند.
  • کره بادام زمینی: سرشار از انرژی و چربی های غیر اشباع می باشد با این حال برخی از برندهای کره بادام زمینی حاوی نمک، شکر، روغن پالم و چربی‌های تا حدی هیدروژنه هستند که کیفیت تغذیه‌ای محصول را کاهش می‌دهد.
  • غذاهای سبوس دار که دارای فیبر بالایی هستند برای دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست بسیار مفید می باشند غذاهای سبوس دار باعث تغذیه بهتر کودکان می شوند همچنین استفاده حبوبات برای کودکان بسیار مفید ست.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *