مجله پیانو
زود خوابیدن کودکان

5 روش برای زود خوابیدن کودکان

زود خوابیدن کودکان و ساعات خواب آن ها یکی از چالش های بزرگ برای والدین می باشد. کودکانی که ساعات خواب مناسب و منظمی ندارند و دیرتر از ساعتی که باید، می خوابند دچار اختلالاتی در رشد می شوند. تمرکز کودکان در فعالیت روزانه به شدت کاهش پیدا کرده و یادگیری آن ها ضعیف می شود همچنین در تغذیه آن ها مشکلاتی به وجود می اید که در نهایت ویتامین کودکان دچار مشکل شده که در آینده با بیماری های زیادی رو به رو می شوند.

کودکانی که سر ساعت می خوابند از لحاظ جسمی و ذهنی سلامت بیشتری دارند و فعالیت های روزانه آن ها طبیعی می باشد چرا که بدن این کودکان انرژی بالایی دارد و رشد مغزی کودکان به خوبی عمل می کند. اما والدینی که تصمیم دارند ساعت خواب کودکان خود را تنظیم کنند باید بدانند این روند کمی زمان بر می باشد و نیاز به صبر و حوصله دارد و باید شرایط زود خوابیدن کودکان را در خانه فراهم کنید چرا که کودکان بسیار کنجکاو هستند و علاقه دارند همگام با والدین و افراد خانواده بیدار باشند.

اینکه برخی والدین تصور می کنند هر چه کودک بیشتر بازی کند خسته تر می شود و راحت تر می خوابد یک تصور اشتباه است خستگی زیاد باعث می شود کودک دیرتر به خواب برود و خوابی عمیق و راحت نداشته باشد.

زود خوابیدن کودکان

بنابراین هم تا دیر وقت بیدار می مانند و هم خواب آن ها هیچ فایده ای ندارد زیرا بدن به استراحت نیاز دارد و خواب می تواند در عملکر و رشد جسمانی کودک بسیار مهم و ضروری باشد و تاثیر گذار باشد در نتیجه بیدار ماندن کودک می تواند باعث ناآرامی او هم در خواب و هم در بیداری شود.

نیاز به خوابیدن در انسان ها با توجه به سن آن ها متفاوت می باشد اما در حالت عادی یک فرد باید حداقل 8 ساعت خواب مفید داشته باشد حال توجه داشته باشید که کودک شما حتی نیاز بیشتری به خوابیدن دارد چرا که در حال رشد می باشد. یک کودک یک ساله حداقل باید 12 تا 13 ساعت در طول شبانه روز را استراحت کند و یک کودک 5 ساله بهتر است 10 ساعت خواب مفید داشته باشد تا سیستم ایمنی بدن کودک قوی شود و رشد منظمی داشته باشد.

راه و روش هایی برای زود خوابیدن کودکان

  • ساعت مشخص برای خوابیدن کودک:

سعی کنید کودک خود را عادت دهید تا در ساعات مشخصی به خواب رود و این محیط را شما باید برای او فراهم کنید تا تمام ذهن کودک به سمت خوابیدن برود مثلا چراغ ها را خاموش کنید، تلویزیون را خاموش کنید و … این راههکارها را اگر بتوانید چندین روز تکرار کنید کودک خود را عادت می دهید تا در یک ساعت منظمی به خواب برود زیرا مغز ماده ای ترشح می کند که کودک خوابالود می شود و عادت کردن به اینکه سر یک تایم بخوابد باعث می شود این ماده سر همان ساعت ترشح شود.

زود خوابیدن کودکان

  • استفاده از گیاهان دارویی بی خطر برای خواب کودکان:

همان طور که گفته زود خوابیدن کودکان باعث رشد بهتر آن ها می شود ولی برخی کودکان به صورت کلی بیدار ماندن را دوست دارند و علاقه ای به خواب نشان نمی دهند و در طور کل کم می خوابند که همین موضوع باعث بروز ناراحتی های اعصاب و پرخاشگری آن ها می شود.

به همین دلیل بهتر است که با دمنوش های گیاهی به آن ها کمک کنید تا خواب راحتی داشته باشند البته قبل از مصرف به سن کودک خود توجه داشته باشید. گیاه بابونه، نهناع گربه ای، گل ساعتی و… گیاهان بی خطر و ملایمی هستند که می توانید برای تنظیم خواب کودک خود از آن ها استفاده کنید که اثر آرام بخش دارند و باعث خوابی عمیق و راحت می شوند.

  • ماساژ بدن کودک با روغن کمک به خوابی راحت می کند:

برای زود خوابیدن کودکان می توانید از روغن های ماساژ استفاده کنید. برخی روغن ها کمک می کنند تا کودک خواب راحتی داشته باشد همچنین ماساژ بدن آن ها به همراه روغن ها می تواند به زود خوابیدن کودکان کمک کند.

این روغن ها را می توانید برای کودکان 1 ساله هم استفاده کنید چرا که بی خطر بوده و حاوی هیچ گونه مواد اضافه ای نیستند البته که باید آن ها را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. روغن هایی مانند: لیمو شیرین، چوب سدر، اسطوخودوس، بابونه رومی و …

زود خوابیدن کودکان

  • کتاب های صوتی و قصه ها برای زود خوابیدن کودکان:

کتاب خواندن برای کودکان راهی موثر است و می تواند به زود خوابیدن آن ها کمک بزرگی کند. کودکان علاقه بسیاری دارند تا قصه های مختلف را بشنوند اول از هر چیزی بهتر است کتاب های آموزنده را برای آن ها انتخاب کنید تا هم کمک به یادگیری آن ها کنند و هم کودک از شنیدن آن ها خسته نشود.

  • آرامش مهمترین گزینه برای زود خوابیدن کودکان:

یکی از موارد بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید آرامش کودک به هنگام خوابیدن می باشد. بهتر است بدانید که بدن کودک قبل از خواب هرمونی به نام کورتیزول ترشح می کند که این هورمون استرس را در بدن بالا می برد در نتیجه باعث می شود کودک از خوابیدن و تاریکی و تنهایی استرس بگیرد به همین دلیل بهتر است والدین قبل از هر چیزی به او حس آرامش منتقل کنند.

نیازی نیست کل برق های خانه را خاموش کنید تا کودک بخوابد می توانید از چراغ خواب برای او استفاده کنید تا محیط خواب کاملا تاریک نشود. قبل از خوابیدن با او صحبت کنید و اجازه دهید هیجانات و تصورات خود را از ترس خوابیدن و تاریکی مطرح کند و این اطمینان را به او بدهید که همیشه کنارش هستید و از او مراقبت می کنید اینگونه آرامش را به او منتقل کرده اید و می تواند به راحتی بخوابد.

زود خوابیدن کودکان

قبل از خوابیدن کودکان چه کارهایی را نباید انجام دهید

  • از آنجایی که بهترین ساعت خوابیدن کودک ساعت 9 تا 10 می باشد در نتیجه بازی های هیجانی و سهت را از ساعت 7 به بعد متوقف کنید.
  • اگر کودک تمایل به خوابیدن نداشت از او بخواهید که به تخت رفته و تنها استراحت کند.
  • سعی کنید بیش از حد بحث مقوله خواب را وسط نکشید و آن را کمتر متذکر شوید چرا که به لجبازی کودک خود دامن میزنید.
  • استفاده از غذاهای سنگین و خوراکی های بیهوده قبل از خواب ممنوع می باشد.

با خواندن این مقاله می توانید نکات مهم را برای زود خوابیدن کودکان در نظر بگیرید و با استفاده از آن ها به فرزند خود کمک کنید تا خواب مفیدی داشته باشند. کودکان تمام سرمایه و دارایی های والدین محسوب می شوند به همین دلیل است که والدین تمام تلاش خود را می کنند تا فرزندی شاد را تربیت کنند. یکی از مواردی که برای والدین مهم می باشد لباس های کودکان می باشد که در انتهای این مقاله به شما سایت پیانو استایل را معرفی می کنیم برند ایرانی که می توانید بهترین و به روزترین پوشاک را با قیمت و کیفیتی بی نظیر برای فرزندان خود خریداری کنید تا همیشه مانند الماس بدرخشند.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *