مجله پیانو
مشکلات چشمی کودکان

3 بیماری و مشکلات چشمی کودکان

مشکلات چشمی کودکان این روزها بسیار شایع شده است که هر کدام دارای اعلائم و نشانه هایی هستند که والدین باید به محض دیدن آن ها کودک را به پزشک متخصص نشان دهند و معاینه چشم کودکان حتما صورت گیرد. مشکلات چشمی کودکان را نباید نادیده گرفت البته که تمام بیماری ها نشانه و علائم ندارند که اگر مشکلات چشمی کودکان به موقع تشخیص داده نشود امکان اینکه زمان درمان از دست برود بسیار بالا می باشد.

بیماری و مشکلات چشمی کودکان بیشتر برای نوزادانی ایجاد می شود که تولد زودرس داشته اند. بیماری های چشمی در کودکان شامل: آب مروارید، کدر بودن عدسی، گلوکوم، افزایش فشار چشم کودک، انحطاط شبکیه، سرطان شبکیه، رتینوپاتی دیابتی و اختلالات عصبی و مغزی است که منجر به کاهش دید می‌شود.

بینایی کودکان همواره در حال رشد می باشد که بینایی چشم می تواند در برابر بیماری ها بسیار آسیب پذیر باشد و اگر به سرعت مشکلات چشمی کودکان مورد بررسی قرار نگیرد می تواند در آینده مشکلات جبران ناپذیری را به وجود بیاورند به همین دلیل با دیدن کوچک ترین مشکلی باید مشکل آن ارزیابی و تشخیص داده شود.

مشکلات چشمی کودکان

بیماری ها و مشکلات چشمی کودکان

  • پیفوریا (انسداد مجرای اشکی):

اگر مجرایی که اشک را از چشم به بینی می‌ریزد مسدود شود ممکن است کودک دچار پیفوریا یا آب ریزش شدید چشم شود. به این خاطر که تولید اشک به صورت دائمی اتفاق می افتد و تخلیه آن هم به صورت بلع انجام می شود. زمانی که مجرای اشکی بسته می شود، اشک وارد حلق نمی شود و از کنار چشم سرازیر می شود. اما در بسیاری از کودکان این انسداد به خودی خود بهبود پیدا می کند و بیشتر در کودکان یک سال ایت بیماری بهبود پیدا می کند.

زمانی که این مشکلات چشمی کودکان تا قبل از یک سالگی بهبود پیدا نکند و به صورت مداوم کودک دچار عفونت چشمی شود بهتر است یک عمل جراحی بسیار کوچک انجام دهد. بهتر است بدانید که برخی از این مشکلات چشمی کودکان با دستور و توصیه های پزشکی با یک ماساژ مخصوص بهبود پیدا می کند. با ماساژ به باز شدن غشای پوشاننده دهانه مجرای اشک تحتانی که به بینی کودک باز می‌شود کمک می کنید.

عفونت در مجرای اشکی اگر تشدید شود، در اثر تجمع زیاد چرک در غدد اشکی ایجاد تورم می کند و در نهایت به آبسه تبدیل می شود. آبسه مجرای اشکی در کودکان زیر یک سال موردی اورژانسی است و فقط در این مورد باید کودک را بیهوش کرده و تحت عمل جراحی قرار دهند.

مشکلات چشمی کودکان

  • آمبلوپی (تنبلی چشم):

یکی از شایع ترین بیماری ها و مشکلات چشمی کودکان تنبلی چشم می باشد.این بیمارس در سیر تکاملی مغز کودکان صورت می گیرد. در تنبلی چشم ساختمان چشم کودکان سالم است اما دید آن ها کم و دچار مشکل می شود. روند تکامل چشم کودکان تا سن 9 سالگی ادامه دارد و اگر قبل از 9 سالگی دید شفافی از اطراف خود نداشته باشند سیر تکاملی چشم دچار مشکل شده است و قبل از سن 9 سالگی و در سن های پایین تر اگر درمان آغاز شود سریع تر و راحت تر می تواند بهبود پیدا کند.

تنبلی چشم در صورتی که درمان نشود، می‌تواند باعث ضعف شدید بینایی شود. درمان این بیماری، با بستن چشم و یا عینک انجام می‌شود. در صورت شروع درمان در سنین پایین، اغلب این بیماری بهبود پیدا می کند.

دلایل تنبلی پشم در کودکان: آب مروارید، افتادگی پلک فوقانی، ضربه به پلک، استرابیسم می باشد.

  • گلوکوم مادرزادی:

این بیماری نادر می باشد اما بسیار مهم است. بیش از 80 درصد مواقع گلوکوم مادرزادی یا آب سیاه چشم در همان سال اول بعد از تولد تشخیص داده می شود. علائمی که با آن می توانید این بیماری را شناسایی کنید: ریزش اشک ها، ترس از نور، انقباض های پلکی می باشند. فشار چشم در این بیماری بالا می باشد که در این صورت قرنیه چشم شفاف یا کدر است.

کودکانی که تا 3 سالگی به بیماری آب سیاه چشم دچار شوند ممکن است دچار بزرگی چشم هم باشند که در این صورت تنها راه بیماری جراحی است.

مشکلات چشمی کودکان

نشانه های مشکلات چشمی کودکان

نشانه هایی که می توانید با دیدن آن ها پی به مشکلات چشمی کودکان ببرید: مالش مداوم چشم، موقعیت غیر طبیعی چشم و استرابیسم، پوشاندن یک چشم هنگام مشاهده تلویزیون یا اجسام دور، نزدیک کردن اشیا و کتاب هنگام نگاه کردن، چشمک زدن زیاد و غیر طبیعی، قرمزی چشم، آبریزش چشم، خارش چشم، و سردرد، سرگیجه و تهوع پس از مطالعه یا تماشای تلویزیون از مهمترین نشانه‌ های مشکلات بینایی در کودکان هستند.

اگر فرزند شما یکی از علائم زیر را داشت حتما باید به چشم پزشک مراجعه کنید:

  • یک یا هر دو مردمک ظاهری غیرمعمول یا سفید داشته باشند
  • وجود آب ریزش یا ترشح دائمی از چشم‌ های کودک
  • به نظر برسد یکی از چشم‌ ها غالبا دچار انحراف است و یا چشم‌ ها به خوبی حرکت نکنند
  • حساسیت شدید به نور
  • سر کودک همیشه کج است یا به یک طرف چرخیده است
  • کودک نزدیک به تلویزیون می‌ نشیند و یا کتاب را به فاصله بسیار نزدیک به چشم خود نگه می‌دارد
  • چشم‌ های کودک شما یکسان به نظر نمی‌ رسند (برای مثال ، یک چشم بزرگتر از چشم دیگر باشد)

والدین همیشه به پوشاک و سلامت فرزندان خود بسیار اهمیت می دهند از این رو ترجیح دادیم در انتهای این مقاله شما را دعوت کنیم به دیدن بهترین سایت لباس بچه گانه با نام پیانو استایل که اولین برند ایرانی لباس بچه گانه می باشد که تمامی لباس ها به بهترین دوخت و کیفیت پارچه به شما عزیزان ارائه می شود. شیک ترین و به روزترین مدل ها را می توانید برای فرزند خود خریداری کنید.

مقالات مشابه مناسب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *