مجله پیانو
کودکان پیش فعال

8 نشانه در کودکان پیش فعال

کودکان پیش فعال بیشتر از کودکان دیگر نیاز به مراقبت دارند. این کودکان رفتارهای ناخودآگاه از خود نشان می دهند و در صورتی که همگان تصور می کنند این کودکان بسیار موجب آزار و اذیت می شوند و شیطنت های پرخاشگرانه دارند بهتر است بدانید که بسیار مظلوم هستند و نقطه مقابل کودکان خجالتی هستند چرا که ناخودآگاه رفتارهایی انجام می دهند که باعث طرد شدن از جمع می شوند زیرا موجب ناآرامی می شوند و این نیز باعث عصبانیت اطرافیان شده و شاید تنبیه های سختی برای کودکان پیش فعال در نظر بگیرند.

کودکان پیش فعال

امروزه به علت فشارهای بسیاری که در زندگی ها دیده می شود صبر پدر و مادرها بسیار کم شده است و اکثر کودکان با شیطنت هایی که انجام می دهند و باعث کلافگی و ناراحتی اطرافیان، مخصوصا والدینشان می شوند و همین موضوع باعث می شود تا والدین تصور کنند که کودکشان پیش فعال است اما بهتر است قبل از هر چیزی رفتارهای کودکان پیش فعال را بشناسید تا به راحتی این برچسب را به کودک خود نزنید.

همه ی والدین برای آرامش و تربیت درست فرزندان خودشان بسیار تلاش می کنند و آرزو دارند فرزندانی سالم و مودب داشته باشند و برای آرامش جسم و روان کودکان تلاش می کنند. برخی کودکان به دلایل مختلفی که وجود دارد مانند: ژنتیک، محیط زندگی و … با مشکلات خاص روحی و جسمی مواجه می شوند و نیاز به مراقبت و توجه، ویژه ای دارند و باید روش های تربیتی خاصی را برای آن ها به کار گرفت.

کودکان پیش فعال

پیش فعالی کودکان چیست؟

بهتر است قبل از هر چیزی بدانید که پیش فعالی چیست و با روند رشد کودک آشنا باشید تا با شناختی که پیدا می کنید درباره فرزند پروری کودکان پیش فعال راحت تر قدم بردارید. کودکان پیش فعال یک اختلال رفتاری و رشدی دارند که با نام های ADHD یا نقص توجه و تمرکز، شناخته می شود. این نوع اختلالات در برخی کودکان بروز می کند که باعث نقص توجه و تمرکز می شود و فعالیت بدنی افراطی را در آن ها ایجاد می کند.

یکی از علت های مهم در بروز این مشکل، ترشح ماده ای با نام آدرنالین و یا دفامین می باشد که در بخش جلویی مغز انسان به میزان خاصی ترشح می شود و هنگامی که میزان این ماده در مغر کاهش می یابد اختلالات پیش فعالی و یا ADHD بروز پیدا می کند. کودکان پیش فعال در زندگی فردی، روابط اجتماعی در کودکان و یادگیری دچار مشکل می شوند و این موضوع می تواند به طور مستقیم روی زندگی آن ها تاثیرگذار باشد و روابط اجتماعی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

کودکان پیش فعال

بهتر است بدانید برای درمان اختلال ها و یا کشف استعداد کودکان زمانی مشخص وجود دارد که به آن زمان طلایی گفته می شود که اگر این زمان را از دست بدهید، درمان، استعدادیابی آن ها سخت تر و پرهزینه تر می شود و باید زمان طولانی تری را صرف انجام آن ها کنید. برخی از والدین بر این باور هستند که اختلال های کودکان با بزرگ شدن آن ها بهبود پیدا می کند اما باید بدانید که هیچ گونه اختلالی خود به خود درمان نمی شود و لازمه ی درمان آن بررسی توسط یک پزشک می باشد.

نشانه های مهم در کودکان پیش فعال

کودکان پیش فعال علائم و نشانه های مختلفی در رفتارهای خود دارند که بیشتر آن ها ویژگی های بارزی هستند که نمایان گر این موضوع می باشند.

کودکان پیش فعال

 • انرژی بالا: کودکان پیش فعال بسیار پرانرژی هستند و به طور مدام در حال فعالیت های بدنی می باشند. برخی از فعالیت ها نیازمند صرف انرژی بسیار می باشند که این کودکان به راحتی از پس آن ها بر می آیند و می توانند به طرز شگفت انگیزی آن ها را انجام دهند.
 • لجباز: یکی از خصوصیاتی که در همه ی کودکان به چشم می خورد لجبازی می باشد اما این کودکان، میزان لجبازی بسیار شدیدی دارند و ممکن است برای هر کاری با شما مخالفت و لجبازی کنند.
 • خستگی ناپذیر: یکی از خصوصیات بارز کودکان پیش فعال خستگی ناپذیر بودن آن ها می باشد که دلیل آن نیز انرژی بالایی که دارند است و انجام کارهای سخت برای آن ها راحت می باشد و کمتر احساس خستگی می کنند.
 • یادگیری کم: یکی از مواردی که در کودکان پیش فعال به چشم می خورد عدم یادگیری سریع می باشد و باید زمان بیشتری را صرف کنید تا بتوانید مواردی را به آن ها آموزش دهید.
 • توجه و تمرکز: این کودکان به دلایل مختلف نمی توانند تمرکز کافی داشته باشند و با کوچک ترین اتفاقی تمرکز خود را از دست می دهند و نمی توانند به راحتی به چیز خاصی توجه داشته باشند. مثلا کتاب خواندن کودکان پیش فعال با مشکل رو به رو است و نمی توانند به آن توجه کافی را نشان دهند.

کودکان پیش فعال

 • ایجاد سر و صدا: کودکان پیش فعال هنگام بازی کردن و انجام غعالیت های خودشان سر و صدای زیادی را ایجاد میکنند و توجهی به اطراف خود ندارند.
 • صبور نبودن: این نوع کودکان صبر کافی ندارند و نمی توانند در مقابل طلب چیزی از شما تحمل داشته باشند و اگر خواسته هایشان دیر برآورده شود، رفتارهای عجیب همراه با گریه و سر و صدا از خودشان نشان می دهند.
 • توانایی تکمیل کارها: این دسته از کودکان توانایی کمی در انجام و تکمیل کردن کارهایشان دارند و یکی از اصلی ترین موضوعاتی که وجود دارد عدم تمرکز کافی می باشد و اکثر کارهایی که شروع می کنند را نمی توانند تا انتها انجام دهند و نصف نیمه آن ها را رها می کنند و علاقه ای از خود نسبت به آنچه انجام می دهند نشان نمی دهند.

کودکان پیش فعال

چگونه با کودکان پیش فعال رفتار کنیم؟

رفتار با این نوع کودکان کاری بسیار دشوار است و باید با دقت با آن ها برخورد کنید. اکثر والدینی که کودکان پیش فعال دارند با مشکلات زیادی رو به رو هستند و ترس، اضطراب و خستگی زیادی در آن ها ایجاد می شود بنابراین خود را در مقابل این نوع کودکان ناتوان می بینند اما راه هایی وجود دارد که شما می توانید با رعایت آن ها، سطح ترس و استرس خود و فرزندتان را به طور چشمگیری کاهش دهید.

کودکان پیش فعال

 • صحبت کردن با آرامش زیرا کودکان پیش فعال در مورد هر چیزی سوال می پرسند و نیاز است به طور دقیق و با آرامش به سوالات آن ها پاسخ دهید.
 • انتظارات خود را بیان کنید. به کودک خود بگویید که در مکانی که می خواهید حضور داشته باشید باید چگونه رفتار کند و در مورد آن کاملا باهم صحبت کنید و توضیحات لازم را بیان کنید.
 • انتظارات خود را پایین بیاورید. انتظارات معقولی از فرزند خود داشته باشید.
 • برای هدایت و آموزش آن ها باید از عبارات مشخص استفاده کنید و تلاش کنید عبارت های کاربردی و درست را به کار ببرید.
 • در یک زمان واحد فقط یک کار را از او طلب کنید. درخواست های گوناگون در یک زمان او را خسته و گیج می کند و نمی تواند تمرکز کافی روی انجام کارهایش داشته باشد.

کودکان پیش فعال

 • به کودک خود حق انتخاب بدهید و از بخواهید در خرید لباس بچه گانه خود نظر بدهد و به آن چه علاقه دارد احترام بگذارید این گونه می توانید از لجبازی و دعواهای زیادی جلوگیری کنید.
 • کمک گرفتن از یک پزشک متخصص می تواند کمک بسزایی به شما کند و متخصص به راحتی می تواند مشکلات و چالش های میان شما و فرزندتان را شناسایی کند و به حل مشکلات کمک شما کند.
 • از کودک خود تعریف کنید و مهارت های خوب او را به زبان بیاورید بهتر است او را بخاطر کارهایی که می تواند انجام دهد تشویق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *