مجله پیانو
تغذیه کودکان پیش فعال

7 نکته مهم برای تغذیه کودکان پیش فعال

اول از هر چیزی باید بدانید تغذیه کودکان پیش فعال با کودک عادی کاملا متفاوت است. کودکان پیش فعال نوعی اختلال رفتاری در رشد، سیستم شناختی و یادگیری و هیجانات بیش از اندازه که منجر به شیطنت ها و رفتارهای غیر معقول می گردد البته بهتر است بدانید که این نوع بیماری در پسران فعال تر از دختران می باشد که دلیلی نامشخص دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله روش درس خواندن کودکان پیش فعال در مدرسه را مطالعه کنید.

تغذیه کودکان پیش فعال در رشد جسمی و هوشی آنها بسیار تاثیر گذار می باشد. رژیم غذایی می تواند به کودکان پیش فعال کمک کند تا راحت تر با مشکل خود کنار بیایند و گام بزرگی در جهت حفظ سلامت آن ها با مشکلشان برداشته می شود. تغذیه کودکان پیش فعال شاید تاثیری بر علائم پیش فعالی آن ها نداشته باشد اما برای حفظ سلامت آن ها بسیار موثر و تاثیر گذار می باشد و بهترین تغذیه برای آن ها استفاده از سبزیجات و میوه ها، چربی های سالم و پروتئین ها و در نهایت غذاهایی که دارای کلسیم باشند.

تغذیه کودکان پیش فعال

آیا تغذیه در پیش فعالی کودک نقش دارد؟

این موضوع که تغذیه کودکان پیش فعال باید خاص باشد کاملا درست است اما اینکه می تواند به بهبود بیماری آن ها کمک کند هنوز مشخص نشده است اما بعضی از مواد غذایی برای کودکان پیش فعال بسیار مضر است مانند قهوه و یا استفاده از کافئین و یا مصرف شکلات ها و در نهایت الکل می تواند به تشدید آن کمک کند.

کمبودهای تغذیه ای و ویتامین کودکان می تواند بر تشدید هر بیماری تاثیر گذار باشد. متخصصان معتقد هستند که مکمل های ویتامین و مواد معدنی می توانند بر رفتارهای ضد اجتماعی کودکان تاثیر بگذارند و آن ها را کاهش دهند و اسیدهای اشباع نشده باعث کمتر شده رفتارهای خشنونت آمیز کودک پیش فعال می شود.

مطالعات نشان داده است که کودکانی که دچار بیماری ADHD هستند و رژیم غذایی متعادلی ندارند، کمبود مواد مغذی دارند و آن ها حدس می زنند که تامین شدن این مواد غذایی در بدن آن ها به بهبود علائم رفتاری آن ها کمک می کند. چندین مکمل که بر روی کودکان پیش فعال مورد بررسی قرار گرفت: ویتامین ها، آمینواسید، مواد معدنی و اسیدهای امگا3 هستند.

تغذیه کودکان پیش فعال

نکات مهم برای تغذیه کودکان پیش فعال

اگر کودک پیش فعال شما دارو مصرف می کند بهتر است قبل از مصرف قرص هایش به او یک صبحانه مفصل بدهید از تخم مرغ گرفته تا یک میوه می تواند برای تامین سوخت و ساز روزانه بدن و رشد آن ها مفید باشد. کودکان برای فعالیت های روزانه خود به مواد مغذی و کالری مورد نیاز، احتیاج دارند. زمانی که قند خون یک کودک پیش فعال پایین می آید بدخلقی های او شدت می گیرد بنابراین میان وعده ها و دسرهای مقوی را از یاد نبرید.

بهتر است تغذیه کودکان پیش فعال از نوع پروتئینی بیشتر باشد این نوع مواد مغذی از تغییرات بد خلقی جلوگیری می کند. انواع میوه ها و تخم کتان ها دارای امگا 3 هستند که برای تقویت کودک می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین آجیل ها را در میان وعده آن ها جای دهید که منبع کاملی از پروتئین و کالری هستن و برای کودکان پیش فعالی که کم خوراک هستند بسیار مناسب و مفید می باشند.

تغذیه کودکان پیش فعال

برخی از کودکان دارای بیماری ADHD بسیار کم وزن و کم خوراک هستند آن ها را باید مجاب به غذا خوردن کرد چراکه به اندازه کافی غذا نمی خورند ولی فعالیت بیش از حدی دارند به همین دلیل بهتر است غذاها را برای آن ها جذاب کنید و از ایده های متفاوتی برای جذابیت و شکل غذاها به کار بگیرید تا کمک کند آن ها به میزان نیاز کالری صرف کنند.

برخی داروها میزان اشتهای کودک را به شدت پایین می آورند بنابراین غذاهای پرکالری را برای آن ها آماده کنید مانند گوشت و غلات ها و هنگام آماده سازی از سبزیجات و روغن زیتون استفاده کنید تا میزان کالری دریافتی با فعالیت های آن ها هم خوانی داشته باشد. برای صرف غذا سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید شاید کودک شما بی میلی زیادی برای خوردن آن از خود نشان دهد اما شما باید آرام باشید. تشویق کردن کودکان کاریست که می تواند او را به راحتی برای انجام هر کاری آماده کند بنابراین سعی کنید رفتار خوبی از خود نشان دهید تا کودک را جذب خوردن غذا کنید.

مواد غذایی مضر در تغذیه کودکان پیش فعال

تغذیه کودکان پیش فعال بسیار مهم است و باید به خوراک آن ها توجه ویژه ای شود والدین باید بدانند که کودک پیش فعالشان چه جیزهایی را باید میل کند و از چه غذاهای پر خطری دوری کند تا همیشه از وضعیت جسمانی و سلامت روان او مراقبت و محافظت کنند.

تغذیه کودکان پیش فعال

 • هر گونه غذای سرخ کردنی مانند سیب زمینی، که کالری بالایی دارد اما فاقد مواد مغذی می باشد به عنوان تغذیه کودکان پیش فعال ممنوع می باشد.
 • لبنیات مانند: شیر و ماست که باعث افزایش رفتار آشفته و خشونت آمیر می شوند.
 • گلوتن که در برخی از غذاها موجود می باشد و طبق تحقیقات انجام شده برخی کودکان پیش فعال به غذاهای حاوی گلوتن حساسیت دارند و می تواند باعث ایجاد آلرژی در کودکان شود. گلوتن تاثیر بسزایی روی عملکرد مغز و حافظه کودک دارد.
 • گوشت و پنیر فرآوری شده که مصرف بیش از حد آن ها باعث افزایش پیش فعالی و یا بروز آن می شود
 • نوشیدنی های آماده مانند نوشابه که دارای قند بالایی هستند
 • شکلات که دارای قند می باشد و مواد معدنی زیادی ندارند و باعث تشدید بیماری کودک پیش فعال می شود.
 • انواع انرژی زا
 • بستنی
 • فست فودها مواد غذایی که هیچ گونه ویتامین و مواد مغذی ندارندو کالری زیادی دارند و در نهایت باعث ایجاد کمبود ویتامین ها در بدن کودک می شود.

تغذیه کودکان پیش فعال

مواد غذایی مفید در تغذیه کودکان پیش فعال

والدین باید بدانند برای کنترول بیماری و بهبود سلامتی کودک باید تغذیه کودکان پیش فعال را رعایت و مدیریت کنند و اصولا غذاهایی را برای فرزند خود آماده کنند که عملکرد مغز را بهبود ببخشد.

 • مواد غذایی که دارای امگا3 می باشد
 • منیزیم
 • کلسیم
 • روی
 • ویتامین های خانواده ب

تغذیه کودکان پیش فعال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *