مجله پیانو
3 ماه سوم بارداری

مراقبت های 3 ماه سوم بارداری

3 ماه سوم بارداری مهمترین زمان برای کامل شدن و رشد سریع جنین محسوب می شود و در این دوران مادر و جنین باید به طور منظم تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند.

قبل از بارداری و زمانی که زن و شوهر تصمیم به بچه دار شدن می گیرند، بهتر است برای سلامت فرزند و مادر تحت مراقبت های پزشکی باشند و نکته کلیدی در زمان بارداری را بدانند. در این دوران آزمایشات مهمی برای مادر تجویز می شود که بهتر است به موقع انجام شوند. ویتامین های مهم و ضروری مانند اسیدفولیک باید در این دوران حتما استفاده شود تا نیازهای بدن مادر تامین گردد تا جنین بتواند بهترین رشد و سلامت را داشته باشد پراکه اسید فولیک تاثیر مستقیم روی مغز و نخاع جنین دارد و از بروز مشکلات جدی جلوگیری می کند.

3 ماه سوم بارداری

وزن مادر در این دوران بسیار حائز اهمیت است که حداقل بین 9 الی 12 کیلوگرم باید به دست بیاورد واگر کمتر از آن باشد مادر نیاز به تغذیه مناسب و اضافه کردن وزن دارد تا بتواند جنینی سلامت را پرورش دهد. برای اینکه بهترین دوران را سپری کنید بهتر است از هر نظر تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید تا با خیالی آسوده این دوران شیرین و پر استرس را پشت سر بگذارید.

بارداری کلا به سه قسمت تقسیم بندی می شود: (در مقالات گذشته سه ماه اول و دوم بارداری را کاملا مورد بررسی قرار داده ایم و به طور جامع و کامل به نکات مهم آن ها پرداخته ایم که برای اطلاعات بیشتر بهتر است به مطالعه آن ها بپردازید)

3 ماه اول بارداری
3 ماه دوم بارداری
3 ماه سوم بارداری

که هر کدام از این دوران نیاز و مراقبت های خاص خودشان را دارند و در هر دوران باید آزمایشات خاص خود را انجام دهید که از نظر ژنتیکی و فیزیولوژیک جنین تحت نظر باشد و سلامت کامل و رشد دقیق و درست آن مورد بررسی قرار بگیرد.

3 ماه سوم بارداری

مراقبت های بارداری در 3 ماه سوم بارداری

بارداری یکی مهمترین و لذت بخش ترین دوران زندگی یک خانم است که لذت مادر شدن را تجربه می کند این دوران نه تنها لذت بخش است بلکه استرس های خاص خودش را نیز دارد و مادر برای سلامت خود و دلبندش باید نکات مهمی را رعایت کند تا فرزندی سلامت را در آغوش بگیرد.

3 ماه بارداری مهمترین بخش این دوران محسوب می شود که مادر استرس و فشار زیادی را تحمل می کند و نیاز به مراقبت دارد. این دوران از هفته ی 28 تا 40 را شامل می شود که بعد از آن به رایمان ختم می شود. در این دوران گرفتگی عضلات به خصوص در پاها، خستگی مفرط، بدن درد، سینه درد و تورم و تغییر فرم در آن ها، تنگی نفس و ترک های پوستی و… امکان دارد برای مادر به وجود بیایید.

3 ماه سوم بارداری

فشار به مثانه و تکرر ادرار را در این دوران خواهید داشت که همگی به علت رشد جنین رخ می دهد و جای نگرانی نیست. در این دوران مهم اضافه وزن شما باید به 12 کیلو گرم برسد و در این دوران که به زایمان نزدیک می شوید، سوزش معده و یبوست را خواهید داشت که باید قبل از اتفاق افتادن این مشکلات از فیبر استفاده کنید تا این مشکلات رفع شود.

رژیم غذایی و تناسب اندام در 3 ماه سوم بارداری

تغذیه: در دوران حاملگی مادر باید تغذیه ای منظم و درست داشته باشد پرا که این موضوع هم برای سلامت خود مادر و هم برای رشد و سلامت جنین بسیار مهم است. در 3 ماه سوم بارداری که رشد جنین کامل می شود بدن مادر به ویتامین C، ویتامین K و ویتامین B1 نیاز دارد و تغذیه مادر باید به حدی مقوی باشد تا تمام این ویتامین ها را به بدن خود و جنین برساند.

3 ماه سوم بارداری

انوع میوه ها و سبزیجات، گوشت های کاملا پخته شده،حبوبات، آجیل و مایعات مهمترین خوراکی ها هستند که هر کدام از آنها می توانند قسمتی از ویتامین مهم بدن مادر را تامین کنند. کلسیم، امگا3، آهن و پروتئین در 3 ماه سوم بارداری بسیار مهم است چرا که به محکم شدن استخوان ها و تشکیل بافت عضلانی جنین بسیار ضروری است.

ورزش: در دوران بارداری تناسب اندام برای سلامت مادر و جنین، نقش بسیار مهمی دارد. که در 3 ماه سوم بارداری باید فشار ورزش را به حداقل رساند و مادر باید ورزش های سبک و آرام انجام دهد. ورزش برای کاهش درد زایمان طبیعی مادر نکته ی بسیار مهمی است که دردهای عضلانی و اگن مادر را کاهش داده و به زایمانی راحت کمک بزرگی خواهد کرد.

3 ماه سوم بارداری

بخاطر داشته باشید که نباید ورزش های سنگین انجام دهید و فقط افیست در منزل و بدون استفاده از تجهیزات ورزش های سبک و ساده ای داشته باشید. هنگام ورزش سرد و گرم کردن بدنتان را فراموش نکنید و آب کافی بنوشید تا آب بدنتان تامین شود. اگر پیاده روی را انتخاب کرده اید حتما از کفش های راحت ورزشی استفاده کنید.

ورزش در دوران بارداری بخصوص در 3 ماه سوم بارداری به بهبود درد و بالا بردن روحیه مادر کمک شایانی می کند و مهمترین مزیت ورزش در این دوران آمادگی برای زایمانی راحت و جلوگیری از عوارض بعد از زایمان و تقویت مفاصل و عضلات می شود.

آزمایشات و غربالگری در 3 ماه سوم بارداری

در 3 ماه سوم بارداری مادر و جنین باید به طور منظم و کامل تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند. در این دوران تست های واژنی برای بررسی موقعیت جنین انجام می شود. با شروع هفته ی 36 دوران حاملگی مادر در طول هفته 1 الی 2 بار باید چکاپ شود. آزمایشات غربالگری در این دوران معمولا برای بررسی سلامت نوزاد و مادر انجام می شود که فشار خود و افرایش وزن و حرکات و تپش قلب جنین مورد بررسی قرار می گیرد.

3 ماه سوم بارداری

در این دوران مادر باید واکسن های مورد نیاز را با مشورت پزشک خود تزریق کند. یکی از آزمایشات مهم در این دوران GBS است که که معمولا در روده و دستگاه تناسلی پایینی رخ می دهد که این موضوع برای مادر خطری ایجاد نمی کند اما نبرای نوزاد در زایمان طبیعی خطرناک بوده و باید مورد بررسی قرار بگیرد که اگر مادر دچار این بیماری است آنتی بیوتیک های داخل وریدی استفاده کند.

سونوگرافی و دیگر آزمایشاتی جهت بررسی بافت جفت و سلامت نوزاد برای مادر تجویز می شود که بهتر است در زمان تعیین شده حتما آن ها را انجام دهد تا سلامت جنین تایید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *